WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Шляхи підвищення конкурентоспроможності підприємств в умовах перехідної економіки України - Реферат

Шляхи підвищення конкурентоспроможності підприємств в умовах перехідної економіки України - Реферат

невелика частка споживачів, які придбали продукцію даної фірми, для збільшення обсягу продажу перш за все необхідно з'ясувати, чому споживачі не купують товари цієї фірми. Часто причини полягають у тому, що продукт, на думку покупців, або не має відповідних якостей і корисності, які б виправдовували затрати на купівлю, або погано представлений споживачам і вони неправильно оцінюють його якості та обґрунтованість ціни товару, або погано обслуговуються (якщо мова йде про складні технічні вироби).
Якщо справжньою причиною малого проникнення на ринок виявляється незадоволення покупців якостями товару, то необхідне або удосконалення якостей вироблюваного товару, або створення його нових модифікацій, тобто розширення асортименту товарів. При послідовному вирішенні цього завдання успіх досягається досить швидко. Як приклад можна навести стратегію АТ "Реемтсма-Київ тютюнова фабрика", яка спрямована на розширення своєї частки ринку. Керівництво фабрики прийняло рішення боротися за ринок шляхом поліпшення якості своїх виробів. Для цього була створена нова марка "Прима-срібна", ретельно спланована і рекламна кампанія. У рамках цієї стратегії підприємство майже повністю відмовилося від виробництва дешевих цигарок "Прима". Хід виявився вдалим. Більш глибоке проникнення на ринок дало можливість АТ "Реемтсма-Київ тютюнова фабрика" істотно збільшити обсяги виробництва.
Реалізація стратегії поглибленого проникнення можлива за допомогою ряду способів, найважливіші з яких: підвищення економічної цінності товару для покупців за рахунок надання йому додаткових властивостей, поліпшення якості організації сервісу, стимулювання додаткового первинного попиту шляхом рекламної діяльності, яка акцентуватиме увагу на нових властивостях товару; розширення для покупців можливості купити товар при більш ефективній системі продажів.
Стратегія розширення використання. У ряді випадків виникає ситуація, коли товар просунувся на ринок досить глибоко, і ним користується більша частина покупців, але купують його нерегулярно і в невеликих обсягах. У такому випадку корисною може бути стратегія використання. Її завдання - спонукати покупців купувати товар частіше і в більших обсягах. Найпростішим способом тут є наближення ресурсів товарів до місць купівлі і полегшення для покупців можливості його купувати. Саме так діяв вже згадуваний Миколаївський лікерогорілчаний завод, який відкрив свої магазини у найбільш людних місцях міста Миколаєва. Тим самим він наблизив свою продукцію до покупців. Для збільшення товарообігу (і відволікання тим самим споживачів від товарів конкурентів) можуть використовуватися і такі методи: заохочення разових закупівель у великих обсягах (випуск більших упаковок із зазначенням на них істотних знижок цін). Наприклад, фірма "Шисхол" виявила великий розрив у сезонному споживанні морозива: восени і зимою рівень реалізації різко знижувався. Керівництво фірми прийняло рішення організувати випуск сімейного морозива у великій упаковці. І вже взимку 1998-1999 року підприємство почало виробляти упаковки для морозива по 500, 700 грамів; зміна якостей товару з метою розширення сфери його використання у споживачів (таким шляхом йшли виробники модемів, коли додали їм ще функції факсу, потім автовідповідача, потім створили модеми, котрі можуть приймати посилання і при вимкненому комп'ютері); проведення рекламної кампанії, яка акцентуватиме увагу покупців на перевагу більш частих покупок. Для промислових виробів аналогічним чином можуть використовуватися візити технічних спеціалістів на підприємства-споживачі з метою проведення семінарів для їх інженерів і конструкторів.
Стратегія розширення ринку. У тих випадках, коли ринок неоднорідний і надто фрагментований, а ступінь розвитку окремих сегментів неоднаковий, для успішної конкурентної боротьби доцільне розширення сфери продажу за рахунок нових регіональних ринків. Хоч спочатку це може і не дати того поліпшення фінансових результатів, котрі виправдали б затрачені зусилля, але згодом більший обсяг реалізації дозволить збільшити обсяги виробництва і тоді почне діяти ефект масштабу і навчання. Саме вони при нормальній організації виробничого менеджменту принесуть зменшення рівня витрат, а отже, і зростання рівня прибутковості, які виправдають усі зусилля та витрати по оволодінню новими сегментами ринку. Цей ефект, наприклад, був виявлений фірмою "Шисхол", коли там аналізували доцільність збереження сухого молока, яке було збитковим. Але попит на сухе молоко не зник, необхідно було правильно організувати його просунення, рекламу та інше. Проведені розрахунки показали: при різкому збільшенні обсягу (при тому, що виробництво матеріаломістке) знижується собівартість, виникає можливість отримання прибутку. Завдання полягає в тому, щоб знайти покупців, на це й було звернено основну увагу.
Ця стратегія актуальна у нашій сучасній ситуації. Підтвердженням цього є приклад діяльності ЗАТ "Лакталіс-Україна" (м. Миколаїв), яке досягло успіху за рахунок розширення ринку. Це одне із кращих підприємств харчової промисловості України. Сьогодні підприємство випускає понад 75 видів своєї продукції. Крім традиційних видів молочних продуктів - ряжанки, кефіру, сметани і сирку, освоїли технологію виготовлення йогуртів і сиркових десертів, сметани 20% і 30% жирності, біойогурту, біокефіру, молока пряженого, десертів з чорносливом, білим та чорним шоколадом, медом і корицею та інше. Підприємство за вісім років плідної роботи завоювало український ринок молочної продукції завдяки асортименту і якості товару. Сьогодні в Україні вже близько 70-80% покупців віддають перевагу продуктам "Лакталіс".
Успіх підприємству принесла стратегія, яка спрямована на максимальне розширення ринку збуту із виходом в сегменти, які поки що слабко задіяні конкурентами. Це підприємство стало виходити і в суміжні сегменти товарного ринку, виробляючи харчовий казеїн. Очевидно, що із молочною продукцією дуже важко виходити на світовий ринок. Проте "Лакталіс" стало постачати харчовий казеїн у Туніс, Корею, Японію і США з метою зайняти свій сегмент на ринках цих країн.
Пошук додаткових ніш ринку - один із ефективних варіантів конкурентної стратегії для українських підприємств.
Висновки
Для динаміки розвитку країни конкурентоспроможність підприємств має велике значення. Від розвиненого конкурентного середовища виграють усі: споживачі отримають дешеву і якісну продукцію, підприємства - додатковий прибуток і можливість працювати на ринку в подальшому.
Більшості українських підприємств сьогодні доводиться працювати на внутрішніх ринках і отримувати кошти, які не завжди достатні для порятунку від технічноїдеградації і фінансового краху. Проте, творчо використовуючи зарубіжний досвід, багато підприємств України не тільки не збанкрутіли, а й стали конкурентоспроможними на внутрішньому, а інколи і на зарубіжному ринку.
Для підвищення конкурентоспроможності підприємства необхідно обрати свою стратегію діяльності: поглибленого проникнення, розширення використання, розширення ринку. Вибір тієї чи іншої стратегії необхідно поєднувати з комплексом заходів, які дозволять стати підприємству конкурентоспроможним.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Липсиц И. Конкурентные преимущества. - М., 1997.
2. Юданов А.Ю. Конкуренция: теория и практика. - М.: Издательство "Гном-пресс", 1998.

 
 

Цікаве

Загрузка...