WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Позитивна і негативна роль військово-промислових комплексів - Реферат

Позитивна і негативна роль військово-промислових комплексів - Реферат

виробничих потужностей і інфраструктури шляхом міжкорпораційних злиттів і вивільнення частини науково-виробничого потенціалу для використання в інших цілях. Консолідація може бути варіантом внутрікорпораційної реорганізації, що супроводжується укрупненням підрозділів,скороченням чисельності працюючих тощо. Однак міжкорпораційна консолідація підкреслює суть самого процесу в силу зростаючих масштабів реструктуризації виробничих потужностей і пов'язаних з цим соціально-економічних наслідків. Мета консолідації як внутрікорпораційної, так і внутрішньогалузевої - забезпечення ефективності виробництва в умовах скорочення попиту на продукцію, що випускається. Сукупні виробничі потужності, що утворилися в результаті консолідації воєнної промисловості, більшою мірою відповідають параметрам сучасного ринку військової продукції. Галузева консолідація припускає активний пошук можливостей альтернативного використання виробничих потужностей, що вивільняються, і накопиченого галуззю наукового потенціалу.
Результатом збільшення кількості укладених угод, головним чином в аерокосмічному комплексі (АКК), стали концентрація аерокосмічної науково-промислової діяльності країни в декількох багатопрофільних суперконцернах і втрата самостійного статусу багатьма відомими раніше компаніями. Завдяки взаємодії усіх видів стратегій виробничо-комерційної діяльності компаній обсяги оборонно-промислових потужностей, що перерозподіляються в галузі, істотно зросли. При цьому значно збільшилися масштаби окремих угод, що відповідає зрілій фазі процесу, коли купівлі-продажу спочатку підлягають уже укрупнені виробничі потужності. Це, у свою чергу, змінює характер фінансування угод, оплачуваних, як правило, акціями покупця чи материнською компанією, чиїм підрозділом вона є. Обмін великими пакетами (15-20%) акцій між учасниками угоди в більшому ступені підкреслює консолідаційний характер процесу. Компанія "Мартин-Мариетта", купуючи велике авіакосмічнє відділення в "General Electric" за 3,05 млрд. доларів, третину суми сплатила власними привілейованими акціями без додаткової емісії, перетворивши тим самим "General Electric" у свого найбільшого акціонера. Такий же фінансовий механізм використовувався і при наступному злитті компаній "Мартин-Мариетта" і "Lockheed", при якому між ними перерозподілявся пакет акцій на суму в 10 млрд. дол. Саме з моменту об'єднання цих двох найбільших компаній, що завжди входили в першу десятку основних підрядчиків міністерства оборони і НАСА, відзначається різке збільшення масштабів процесу консолідації в американській аерокосмічній промисловості.
Консолідація поєднуваних науково-виробничих потужностей дозволила підвищити конкурентноздатність продукції, реалізувавши на практиці ефект синергізму, пов'язаний з якісним
удосконалюванням консолідуємих активів. Компанією була розроблена великомасштабна програма реорганізації науково-виробничої й адміністративно-управлінської структур, розрахована на 5 років.
На початку 1996 р. компанія "Lockheed-Martin" придбала компанію "Лорел", одного з найбільших світових виробників супутників зв'язку й основних підрядчиків Міноборони в галузі електронного устаткування. Компанія "Лорел" - один з найбільших світових лідерів в сфері розробки і використання в практичних цілях високих технологій. Принципова відмінність даного етапу в розвитку суперконцерну полягає в тому, що з придбанням "Лорел" ракетно-космічна продукція об'єднаної компанії здобуває технологічно завершальний вид, тобто випускаються, наприклад, космічні супутники зв'язку і ракети-носії для їхнього транспортування на навколоземні орбіти. Одною з головних складових фінансово-економічного ефекту першого етапу консолідації стало виключення дублювання в проведенні НЛЛКР і зниження витрат на утримання адміністративно-управлінського апарата.
Однак процес консолідації значної частини американського АКК навколо компанії "Lockheed-Martin" на цьому не завершується. Улітку 1997 р. з'явилася інформація про приєднання до "Lockheed-Martin" ще одного лідера американського АКК - компанії "Northrop-Grumman", обсяг річних продажів якої оцінюється в 8 млрд. доларів. "Lockheed-Martin" здобуває всі акції "Northrop-Grumman", а також бере на себе борги останньої. Керівник "Northrop-Grumman" стає членом ради директорів і віце-президентом об'єднаної компанії.
Не менш великим виробником аерокосмічної продукції стає і компанія "Boeing" після здійснення оголошеного в 1996 р. плану її реорганізації. Його мета полягає в значному розширенні номенклатури виробленої продукції і пропонованих послуг. Зберігаючи як основне джерело доходу виробництво і продаж пасажирських літаків, "Boeing" має намір вийти і на ринки військово-транспортної авіації, а також на ринок комерційних послуг у сфері запуску супутників різних класів.
Подібна диверсифікованість традиційного профілю компанії "Boeing" здійснюється шляхом проведення трьох основних заходів:
1. було придбане відділення відомої компанії "Роквелл", що спеціалізується на виконанні замовлень Міністерства оборони США.
2. завершилося злиття з "Макдоннелл-Дуглас", однією з найбільших компаній американського АКК, що контролює, за деякими оцінками, 56% світового ринку винищувачів. На думку експертів, об'єднана компанія стає самим великим у світі промисловим
концерном з виробництва як військової, так і цивільної продукції з обсягом річних продажів на суму 36 млрд. доларів. Три провідні американські авіатранспортні компанії оголосили, що для них єдиним постачальником літаків нового покоління стане "Boeing". Це різко погіршує перспективи західноєвропейської компанії на ринку пасажирських літаків. 3. "Boeing" - ініціатор створення міжнародного концерну із запуску комерційних супутників з морської платформи за допомогою російсько-української ракети "Зеніт". Цей проект був сприйнятий у Західній Європі як виклик позиціям компанії "Арианспейс", що контролює до 60% світового ринку космічних транспортних послуг.
Слід зазначити, що Lockheed-Martin" у конкурентній боротьбі з "Boeing" за замовлення на військову і цивільну продукцію прагне заручатися підтримкою західних європейців, виразно заявивши про бажаність партнерства. Відбувається формування суперконцерну на базі компанії "Рейтион", що спеціалізується на продукції так званих high-tech-технологій за замовленням Міністерства оборони. "Рейтион" стає третім суперконцерном АКК США, щорічний оборот якого перевищує 10 млрд. доларів.
Таким чином, активний процес купівлі-продажу промислових активів компаніями США, що проводять структурну реорганізацію військового виробництва, значною мірою змінює ситуацію на американському ринку військової продукції. Проблема збереження виробництва вирішується компаніями шляхом створення консолідованих виробничих потужностей, що забезпечують їм переваги у взаєминах

 
 

Цікаве

Загрузка...