WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Позитивна і негативна роль військово-промислових комплексів - Реферат

Позитивна і негативна роль військово-промислових комплексів - Реферат

системи озброєнь. Обсяг військових продажів таких консолідованих американських гігантів, як "Lockheed-Martin", "Воеіng", "Northrop-
Grumman" становить близько 10 млрд. доларів і перевищує продажі провідних західноєвропейських компаній у 3-4 рази. Існує різниця у динаміці розгортання консолідаційного процесу. Америка випереджає Західну Європу на кілька років, і це спричинене, зокрема, взаємовідносинами держави і бізнесу: у США керують даним процесом виключно ринкові фактори. Американські компанії об'єднуються з метою поліпшення фінансових показників, оздоровлення фінансової діяльності, залучення нових інвестиції.
Американська модель консолідації побудована на використанні ефекту синергізму в науково-дослідній діяльності і скороченні дублюючих виробничих потужностей, з наступним вивільненням праці, капіталів та ресурсів, підвищенням вартості акцій. Це дозволяє покривати витрати й інвестувати кошти в нові проекти. Така консолідація вигідна американському уряду, тому що підвищує міжнародну конкурентоспроможність оборонних компаній і заощаджує кошти бюджету на оборонні закупівлі завдяки зниженню витрат на виробництво власної продукції.
Різке скорочення військових бюджетів змусило військово-промислові фірми шукати шляхи виживання. Даною проблемою зайнявся і Стокгольмський міжнародний інститут з дослідження проблем світу, що вивчав основні напрямки стратегії промислових фірм, пов'язаних з військовим бізнесом. До головного напрямку була віднесена концентрація діяльності в тих сферах військового бізнесу,
потреба в який збережеться надалі. Це сприяло різкому зростанню кількості злиттів і поглинань і, як наслідок, скороченню кількості компаній у військових галузях. Основними мотивами процесів злиття та придбання акцій були прагнення компаній стабілізувати свої позиції на ринку чи одержати доступ до нових технологій, диверсифікованість виробничої діяльності, консолідація сил і необхідність скорочення потужностей. Найважливішим фактором консолідації сил є швидкість і рішучість дій фірм, що набувають ще більшого значення, коли основним мотивом злиття, крім рятування від конкурента, стане наступна реструктуризація виробництва і збуту. Особливо в цьому процвітали американські компанії авіаракетно-космічної промисловості (АРКП), що в умовах зростаючих вимог покупців активно реорганізують виробничу і збутову діяльність з метою зниження витрат і підвищення надійності продукції. У 1993р. у першій десятці компаній, що здійснювали найбільш великі угоди по злиттю і поглинанню фірм, що випускають авіаракетно-космічну техніку, фігурували 6 американських. Що стосується інших оборонних корпорацій - "Воеіng" і ін., то завдяки своєчасній широкомасштабній модернізації і додатковим військовим замовленням вони залишилися основним ядром воєнної промисловості США. Наступна хвиля консолідованих процесів почалася в 1995р. У січні 1996 р. нова група оголосила про придбання за 1,9 млрд. доларів підприємств з випуску військової електроніки. У результаті злиттів в американській промисловості відбулися зміни. Політика розширення продажів зброї за рубежем викликала нову могутню хвилю злиттів і поглинань в АРКП.
Крім одержання прибутку велику роль грають стратегічні міркування. Уряд США ставить перед собою мету - розширити ринки для свого експорту зброї і відтіснити європейських конкурентів. Роблячи ставку на найбільші фірми, уряд видає їм оборонні замовлення. Субсидії, що виділені фірмі під ці замовлення, а також фінансування урядом НДДКР дають можливість продавати свої товари і послуги набагато дешевше їхньої ринкової вартості. Висока якість продукції, що постачається, при відносно низькій ціні роблять неконкурентоспроможними всіх інших експортерів, особливо тих, хто не одержує допомоги від держави.
Наприкінці XX ст. у провідних західних країнах чітко проявився курс на модернізацію і технічне переоснащення збройних сил. Нинішній стан оборонної промисловості у провідних західних країнах дає підставу думати, що в основному вона забезпечує задоволення як поточного, так і перспективного військового попиту. Оборонна промисловість США, спираючи насамперед на найбільший у світі обсяг внутрішнього попиту та на винятково високий рівень військових НДДКР, що дозволяє безупинно удосконалювати і створювати нові системи зброї, одночасно модернізуючи технологічну базу для їхнього виробництва, займає лідируюче місце. Ще одна перевага оборонної промисловості в тому, що приватні військові промислові корпорації зуміли самостійно, але під твердим контролем з боку держави, досить швидко й ефективно здійснити реструктуризацію галузі. У результаті численних злиттів і поглинань у першій половині 90-х років на перший план висунулися три гігантських конгломерати: "Lockheed-Martin", "Воеіng" і "Рейтеон".
Однак консолідація галузі викликала і певні негативні наслідки. Виявилося, зокрема, що скорочення кількості головних підрядчиків все-таки обмежило конкуренцію і призвело до збільшення вартості закуповуваних систем озброєння. Загальне скорочення військового виробництва в розвинутих країнах супроводжується закриттям багатьох оборонних підприємств із масовим звільненням їхніх робітників. Разом з тим у промисловій політиці зазначених держав відзначається тенденція до збереження ядра ВПК і потенціалу для здійснення реконверсії. Ця тенденція особливо чітко виявляється в останні кілька років, коли стало ясно, що після закінчення холодної війни ситуація у світі ускладнилася, і конфлікти, кількість яких зростає, набувають більш складний характер.
Слід зазначити, що глибокі перетворення, що охопили промисловість у передових країнах Заходу ще на початку 70-х років XX ст. під впливом економічних факторів, практично не торкнулися воєнної промисловості. На відміну від підприємств чорної металургії, суднобудування, автомобільної, текстильної промисловості, що були змушені радикально змінити методи своєї роботи, пристосувати виробничі потужності до умов уповільненого економічного зростання і глобальної конкуренції, воєнна промисловість в умовах нарощування Заходом військової могутності, традиційного протекціонізму при масових вкладеннях близькосхідних нафтодоларів у військову техніку не мала стимулу до реорганізації виробництва й управління галуззю. Однак зміни на ринку військової продукції наприкінці 80-х - початку 90-х років різко погіршили умови функціонування воєнної промисловості і дали поштовх реорганізаційним процесам. Головна особливість цих процесів - консолідація науково-виробничих активів промислових компаній, що вступає в даний час у свою вирішальну фазу. Рушійними силами консолідації є виробничо-технологічні і фінансові фактори, що відбивають вплив грошового, кредитного й інших ринків. Під терміном "консолідації" у промислових галузях, у тому числі й у воєнній промисловості, прийнято розуміти раціональне скорочення

 
 

Цікаве

Загрузка...