WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Біржі та їх види. Державний бюджет. - Контрольна робота

Біржі та їх види. Державний бюджет. - Контрольна робота


КОНТРОЛЬНА РОБОТА
Біржі та їх види. Державний бюджет.
ПЛАН
І. Біржі та їх види.
1.1. Фондова біржа
1.2. Товарна біржа
1.3. Біржа праці.
ІІ. Державний бюджет.
2.1. Бюджетна система.
2.2. Державні доходи.
2.3. Державні витрати.
2.4. Дефіцит бюджету.
Фондова біржа
Фондова біржа - це установа, організований ринок, на якому власники здійснюють процес купівлі-продажу акцій та облігацій через посередників. Членами біржі є, як правило, її засновники (окремі індивіди, кредитно-фінансові інститути) . За необхідності засновники біржі можуть розширити коло її членів шляхом продажу біржових місць. В умовах сприятливої кон'юнктури ціна місця на Нью-Йоркській фондовій біржі сягає одного мільйона доларів.
Члени біржі або державні органи, які контролюють її діяльність, встановлюють умови, за яких та чи інша компанія може бути допущена до біржової торгівлі. Так, щоб котуватися на Нью-Йоркській фондовій біржі, корпорація мусить мати не менше 22 мли. активів, а загальна кількість випущених акцій повинна становити не менше 1 млн. шт., чисельність акціонерів, які б володіли не менш як 100 акціями - 200 чол. Тому в середині 90-х років на цій біржі котувалися акції лише близько 1900 наймогутніших корпорацій (із майже 3 млн. усіх корпорацій Америки).
На Токійській фондовій біржі котувалися 1600 компаній. Щоб зареєструватися на цій біржі, прибуток компанії за останні З роки повинен становити не менше 300 млн. ієн, статутний капітал - не менше 1 млрд. ієн, а дивіденди на одну акцію - не менше 5 ієн. Це означає, що членами фондової біржі можуть бути лише високорентабельні фірми.
У США та Японії - моноцентрична біржова система. Це означає, що, незважаючи на існування в США 11 фондових бірж, а в Японії - 9, домінуючою в кожній із цих країн є одна біржа, розташована у фінансовому центрі країни. В Німеччині, Канаді та інших країнах - поліцентрична система бірж, тобто поряд із головною біржею існує одна або декілька провідних фондових бірж.
У свою чергу, реєстрація на біржі піднімає престиж компанії, полегшує доступ до ринку капіталу, сприяє підвищенню курсу її акцій, і, отже, розширює коло акціонерів. У деяких наймогутніших американських корпораціях число акціонерів сягає 3 і більше млн. чол. Тому вони централізують значні грошові суми, а це прискорює інвестиційні процеси, зміцнює могутність крупних корпорацій.
Членство на фондовій біржі не є незмінним, раз і назавжди даним. Його потрібно увесь час підтверджувати високим і стабільним курсом акцій. Ось чому показники курсу акцій - це свідчення ділової активності, стабільності економіки. В США, наприклад, використовується такий сумарний статистичний показник ділової активності, оцінки економічної кон'юнктури, як індекс Доу-Джонса. Він ґрунтується на динаміці середніх курсів акцій 65 наймогутніших корпорацій, в т. ч. ЗО промислових, 20 транспортних і 15 сфери комунально-побутового обслуговування, на даних про ціну акцій на Нью-Йоркській фондовій біржі.
Купівля-продаж акцій на фондовій біржі здійснюється за допомогою посередників. Якщо посередник купує цінні папери за власні гроші або за рахунок отриманих кредитів, а потім продає їх за вищою ціною, то на американському позабіржовому ринку він називається ділером. Головний посередник на центральній фондовій біржі Нью-Йорка - спеціаліст, а інші посередники, які пов'язують спеціаліста з покупцями або продавцями,- брокери. За свої посередницькі операції брокери отримують винагороду за домовленістю заінтересованих сторін - клієнтів або згідно з таксою, встановленою біржовим комітетом. При успішному веденні посередницьких операцій брокер може нагромадити кошти і стати ділером.
На фондовій біржі відбувається розподіл і перерозподіл фінансового капіталу (на "первинному" ринку - коли акції випускаються і продаються населенню, різним компаніям та фінансово-кредитним інститутам; та "вторинному" ринку - коли іметовані акції знаходяться в обігу і переходять з одних рук до інших, що, поряд з рухом грошей, інших цінних паперів і відповідними інститутами формує кровоносну систему економіки).
Важливим елементом фінансового ринку є кредитний ринок. Це організований ринок, на якому власники або економічні партнери здійснюють процес купівлі-продажу платіжних засобів. Основною формою кредиту є грошова позика. В широкому розумінні кредит означає надання майна або грошей іншій особі у власність за умови їх повернення з процентом, який і є платою за користування позикою. Кредитні операції опосередковують кредитні інститути, банки, та інші установи, які беруть у борг і надають позику. /
Товарна біржа
Якщо фінансові біржі та комерційні банки разом із рухом цінних паперів і грошей є кровоносними судинами економічної системи, то її клітинами слід вважати гігантську масу товару, значна частина якого продається і купується на товарних біржах. Товарні біржі - це постійно діючі ринки, де купівля-продаж товарів здійснюється на основі встановлених стандартів і взірців та відповідних документів, які регламентують номенклатуру, обсяг, ціни, строки й види поставки та ін. умови.
Товарні біржі поділяються на міжнародні та національні, універсальні й спеціалізовані. Найважливіші центри міжнародної торгівлі знаходяться у США, Англії та Японії. На них припадає понад 90 % міжнародного біржового обороту.
На універсальних біржах продаються різноманітні промислові та сільськогосподарські товари. Приміром, на такій біржі в Чікаго - пшениця, кукурудза, соя-боби, бройлери, золото, срібло, нафта, фанера та ін.
На спеціалізованих товарних біржах продаються окремі товари або споріднені групи товарів. Наприклад, на Нью-Йоркській такій біржі - кава, какао і цукор. Існують лондонські біржі вовни, нафти, тощо. На спеціалізованій товарній біржі в Англії (де продаються кава, какао, цукор) за торговий день укладається близько 2,5 тис. контрактів на какао в обсязі 10 тонн кожний. На Лондонській біржі металів щороку укладається близько 14 млн. контрактів.
На біржах здійснюються два види товарообігу: реальний і ф'ючерсний. Перший передбачає перехід товару від продавця до покупця. На такі поставки припадає близько 10 % світової торгівлі відповідними товарами. При ф'ючерсному товарообігу здійснюється продаж прав на товар (наприклад, на майбутній урожай), тому рух товару тут не обов'язковий. Різницю між ціною контракту в день його підписання і ціною в день його виконання виплачують або продавець (якщо ціна зросла), або покупець (якщо ціна знизилася). На випадок можливих збитків, зумовлених зміною цін на ринку в майбутньому, ф'ючерсні контракти страхуються (так зване хеджування). Операції щодо хеджування - це основна сфера діяльності товарних бірж. Наприклад, на лондонських біржах металів і цукру на них припадає близько 60 % усієї діяльності.
Важливу роль у діяльності товарних бірж відіграє котирування цін. Для цього створюються котирувальні комісії. Котирувальні ціни, як правило, встановлюються на рівні середніхсеред заявлених продавцями. Котирувальна комісія фіксує їх на момент відкриття біржі всередині торгів та наприкінці дня і публікує. Крім цього, на біржі встановлюються стандарти на біржові товари, розробляються типові контракти, здійснюються арбітражні функції, узагальнюється і розповсюджується інформація про фінансовий стан членів біржі, відбуваються розрахунки між ними і т. ін.
В умовах регульованого ринку діяльність товарних (як і фінансових) бірж

 
 

Цікаве

Загрузка...