WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Про особливі підходи у забезпеченні у студентів міцних економічних знань - Реферат

Про особливі підходи у забезпеченні у студентів міцних економічних знань - Реферат

викладач, який добре обізнаний як з марксистською, так і сучасною літературою. Тому позиція викладача у тлумаченні змісту тої чи іншої проблеми є дуже важлива і відповідальна. Скажімо, проблема теорії вартості, прибутку, заробітної плати, земельної ренти, економічних криз, національного доходу тощо. Помилки світоглядного характеру можуть завдати шкоди, яку не зможуть компенсувати навіть найдосконаліші методичні технології. Отже, коли сьогодні постає питання, що вибирати, що взяти за основу при викладанні економічної науки студентам вищих навчальних закладів, на наше переконання, відповідь може бути однозначна - досягнення сучасної світової науки, яка знайшла своє відображення передусім у фундаментальних працях багатьох лауреатів Нобелівської премії та наукових дослідженнях вітчизняних вчених.
Друга складова, від якої залежить міцність економічних знань - це методика викладання економічних дисциплін та їх методичне забезпечення. Покійний вже, колишній завідувач кафедри педагогіки Львівського університету Савинець часто любив повторювати улюблену фразу: "Студент - це не посудина, яку потрібно наповнити, а факел, який потрібно запалити". Відштовхуючись від цієї мудрої фрази, необхідно сказати, що таким навчальним напалмом повинна бути змістовна, цікава, проблемна лекція, яка постійно підтримує в аудиторії атмосферу творчого мислення, пошуку істини, що забезпечується ерудицією викладача, його педагогічною, артистичною майстерністю донести зміст лекційного матеріалу до слухача. Бо якщо лекція монотонна, нудна, не цікава, затеоризована не несе нічого нового, переказує зміст якогось підручника - така лекція факела не запалить. Слухаючи таку лекцію, студент з нетерпінням споглядаєна годинник і чекає дзвінка.
Міцність засвоєння знань, безумовно, в значній мірі залежить і від ефективних методичних технологій, які дозволяють провести семінарські заняття на високій активній ноті. Кафедрою соціально-гуманітарних дисциплін Львівського інституту економіки і туризму розроблено декілька таких сценаріїв проведення занять в активній формі. Але при цьому зауважимо, що найкраща методична технологія є та, яка дозволяє логічно, системно, послідовно, доступно, зрозуміло пояснити і передати аудиторії програмний матеріал.
Міцність та якісь економічних знань може бути виміряна лише кінцевим результатом, яким є державний екзамен. Досягнення ефективних результатів у навчальному процесі у великій мірі залежить від методичного забезпечення.
З цією метою кафедрою підготовлено навчальний посібник "Державний екзамен бакалавра з економічної теорії: питання та відповіді" для студентів випускників денної та заочної форми навчання бухгалтерсько-економічного факультету, "Державний екзамен бакалавра з економічної теорії: питання та відповіді" для випускників товарознавчого факультету, "Тематичний словник з економічної теорії". Такими навчальними посібниками і словниками вже в минулому навчальному році були забезпечені усі студенти денної і заочної форми навчання, які складали державний екзамен з економічної теорії. При розробці названих посібників закладено інформацію, яку хотіли б почути у відповідях на питання екзаменаційних білетів. Вперше в цьому навчальному році нами підготовлено аналогічний посібник з економічної теорії для студентів заочників. Вважаємо, що це дуже потрібна і корисна справа, бо всі ми добре знаємо, що заочники, особливо ті, які проживають у сільській місцевості, вигідного доступу до літератури не мають, а тих кілька лекційних занять, які відведені для них, явно не вистачає, щоб з'ясувати навіть ключові теми курсу. Крім того, підготовано повний курс лекцій з економічної теорії в комп'ютерному виконанні, опорні конспекти лекцій з мікро- та макроекономіки, збірник задач з мікроекономіки, методичні розробки з окремих тем, які знаходяться на бібліотечному збереженні. До всіх тем курсу економічної теорії виготовлено близько 200 плівок, таблиць, схем, діаграм, які можуть бути використані з допомогою технічних засобів.
Напевне помилково було б категорично стверджувати, що очікувані результати залежать тільки від викладача, його ерудиції, методики викладання, якості методичного забезпечення, і нічого не сказавши про відношення студентів до навчального процесу. Потрібно відверто сказати, що в студентському середовищі багатьох вузів спостерігається тенденція певного нігілізму до навчання. Напевно потрібно сьогодні зайняти більш жорстку позицію до ледарів, прогульників. Можливо і куратори не на повну силу виконують свої виховні функції. Сьогодні завдання полягає не лише в тому щоб навчити студента вчитися, але й привчити до щоденної наполегливої, кропіткої самостійної роботи.
Отже, проблема міцних знань - це комплексна проблема, яка залежить від багатьох факторів. Тільки їх розумне ефективне вирішення може забезпечити якісно міцний рівень знань і відкрити шлях до стандартів європейської освіти.
Література
1. Єременко В. Економічна наука: проблеми логіки, методології, класифікації// Економіка України, №2,2005. С.52-64.
2. Долішній М. Перший український підручник з історії економічної теорії // Економіка України, №10, 2005. С.89-90.
3. Бочиня Д. Добротний підручник з основ економічної теорії // Економіка України, №11, 2005. С.92-93.

 
 

Цікаве

Загрузка...