WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Геостратегічне становище української економіки - Реферат

Геостратегічне становище української економіки - Реферат

(ВЕЗ), в якій узбережна держава має суверенні права розпорядження природними ресурсами, відміряється від тієї ж берегової лінії, від якої визначаються й територіальні води. Проте обмежена площа водної поверхні Азова не дозволяє обом сторонам мати ВЕЗ зазначених параметрів. Тому ширину ВЕЗ доцільно вимірювати до серединної лінії моря. Від цієї ж лінії слід встановлювати також і кордон континентального шельфу між державами.
Щодо проекту створення МГТК, то для України бажане розширення кола учасників Консорціуму: українські інтереси як транзитера не збігаються ні з російськими, ні з німецькими як продавців і покупців, тому варто розглянути можливість залучити до переговорного процесу інших впливових учасників. Якщо взяти до уваги геополітичні настанови РФ, неважко помітити, що ініціативи зі створення Міжнародного газотранспортного консорціуму і ЄЕП-ОРІ взаємопов'язані. Якщо Україна не погоджуватиметься на створення ЄЕП на російських умовах, Москва матиме можливість тиску на неї як партнер по МГТК (на німецьку підтримку навряд чи варто розраховувати, позаяк "Рургаз" є стратегічним партнером "Газпрому").
Підписання базових угод про умови перебування і функціонування в Україні Чорноморському флоту РФ дозволило зняти напруженість між двома державами. Проте залишаються невирішеними деякі чутливі проблеми, зокрема:
oневизначений правовий статус ЧФ РФ на випадок його участі у бойових діях проти третьої сторони;
oзалишається непідконтрольною Україні модернізація озброєння російських військових угруповань;
oвідсутні механізми контролю з боку України за дотриманням російськимивійськовими екологічних норм у районах базування.
Невирішеність цих проблем не лише створює загрози національній безпеці України, а й для усього Причорномор'я. Отже, Україна має усі підстави для завершення юридичного оформлення тимчасового перебування російських військових контингентів на її теренах.
ВИСНОВКИ
З вищенаведеного можна зробити наступні висновки:
Сьогодні України, як ніколи, стоїть близько до міжнародного товариства. Нещодавні події "помаранчевої революції" ще більше привернули увагу світової громадськості до нашої країни, до її проблем та до її перспектив. Велика частина цивілізованих держав світу, зокрема - США, країни ЄС та багато інших видзначили для себе, що Україна має шанс стати сучасною і цивілізованою державою, є перспективи з нею співпрацювати на різних рівнях. Україна - це країна, яка прагне справедливості і цивілізованого розвитку.
Розширення ЄС відкриває для України нові перспективи та досить вагомі можливості поглиблення євроінтеграційної економічної політики нашої держави.
В результаті відповідного розширення Україна опиниться у статусі безпосереднього сусіда країн-членів ЄС, що об'єктивно посилюватиме вплив ЄС на нашу державу насамперед у політичній сфері. Йдеться про вплив Євросоюзу на процеси поглиблення демократії, забезпечення прав і свобод людини, зміцнення позицій ЗМІ, утвердження основних засад громадянського суспільства. Обгрунтована Президентом України модель політичної реформи є також практичним кроком у реалізації зазначених позицій. Вона спрямована на утвердження європейських принципів парламентаризму, поглиблення політичної структурованості суспільства, зміцнення ролі політичних партій в суспільному житті держави. У кінцевому підсумку йдеться про підвищення дієвості влади та держави, що є визначальною передумовою в реалізації складних завдань євроінтеграційної стратегії України.
З євроінтеграційним курсом повністю узгоджується активна позиція Президента України у питаннях, які стосуються оптимізації наших відносин з Російською Федерацією, виведення їх на рівень справді стратегічного партнерства. Європейська спільнота об'єктивно зацікавлена у такому перебігу подій, у тому числі й у взаєм-ній координації євроінтеграційної економічної політики наших держав. Йдеться про один з важливих чинників розширення зони стабільності на європейському просторі, утвердження якої є одним з визначальних пріоритетів Євросоюзу.
З розширенням Євросоюзу формуються нові можливості поглиблення економічного і політичного співробітництва з майбутніми новими членами ЄС, насамперед з країнами, що утворюють Балтійсько-Чорноморську вісь. Йдеться про країни Центральної Європи, які відрізняються особливою культурною спадщиною, традиціями та ментальністю, є близькими до відповідних цінностей українського народу. Від самого початку новітньої історії незалежності Української держави розвиток взаємин із Сполученими Штатами Америки міцно утримує місце одного з зовнішньополітичних пріоритетів. Питанню становлення демократії в Україні невипадково відведено головне місце, адже воно є для США принципово важливим. В Америці вважають, що динамічне просування у напрямі утвердження демократії має стати головним реальним підтвердженням остаточного обрання країною європейського шляху розвитку. Успіхи демократичних перетворень є абсолютно необхідною умовою для лобіювання американцями українського європроекту.
Українсько-російські відносини мають усі підстави стати чи не головною інтригою для європейської економічної політики початку століття. Чи спроможна Україна виконати стратегічне завдання повномасштабної інтеграції до Європи, не тільки не загострюючи при цьому відносини з РФ, а навпаки, зближуючись з останньою? Відсутність конфлікту між двома країнами для європейців не просто бажана: за інших умов євроукраїнський проект не матиме шансів на реалізацію.
Водночас надмірне зближення між Москвою та Києвом також не відповідає ні національним інтересам України, ні стратегічним розрахункам Заходу. Отже, українська зовнішня політика на цьому векторі вимушена балансувати на тонкій межі можливостей, що вимагатиме від неї ювелірної вивіреності та справжнього мистецтва компромісу.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Авдокушин З.Ф. Международные экономические отношения. М.: 1996.
2. Вінтоняк Є.П. Економічна безпека України // К., 2000.
3. Коваленко Р.В. Перспективи української економіки // Дзеркало тижня. - 2003. - №40.
4. Киреев А.П. Международная экономика. (учебное пособие Ч-2) М.: 1997.
5. Международные экономические отношения. / под ред. Сутырина И.Ф. Санкт-Петербург. 1998.
6. Міжнародна економіка. Посібник. - К., 2002.
7. Международные экономические отношения. Интеграция Учебное пособие. / под.ред. Ю.А. Щербанина и др. М.: 1997.
8. Словник з соціально-економічної географії. - К., 2000.
9. Стратегії розвитку української економіки. - К., 2003.
10. Україна і міжнародний ринок / За ред. Скуратова В.І. - К., 2002.

 
 

Цікаве

Загрузка...