WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Функції державного управління економікою - Реферат

Функції державного управління економікою - Реферат

вивчення досвіду розробки та впровадження механізму прийняття рішень, який існує у демократичних країнах. Б.Чічерін відмітив, що "старания заменить мировое развитие и опыт веков чем-нибудь новым и небывалым не что иное, как праздные фантазии. …Действительная жизнь, равно как и здравая теория, не придаст этим измышлениям ни малейшей цены" [31, с.59]. Докладно аналіз цього питання проведений при висвітленні проблем функціювання органів державної влади, управління власністю, бюджетним процесом, реструктуризацією економіки.
Зміст комунікаційної функції складається у забезпеченні взаємовідносин як між органами, що здійснюють державне управління, їх окремими підрозділами, так і за межами системи державного управління - взаємозв'язки, ділові контакти з відповідними структурами іноземних держав, їх представниками, ділові контакти з вітчизняними підприємствами, установами, організаціями, можливість використання досвіду державного управління демократичних країн. Слід зауважити, що форма державного правління, стабільність державності, сталість та, у той же час, можливість гнучкого реагування за зміни у зовнішньому середовищі системи державного управління економікою, визначають успіх інвестиційної діяльності у вітчизняну економіку, впливають на пожвавлення зовнішньоекономічних відносин, ефективність макроекономічних перетворень.
За допомогою функції контролю встановлюється ступінь відповідностіпроцесу функціювання об'єкту управління прийнятим управлінським рішенням, виявляються результати впливу суб'єкту на об'єкт, якість виконання управлінських рішень
[4, с.40]. За допомогою контролю визначаються напрямки корегування дії об'єкту управління, способи впливу з метою забезпечення якісного виконання управлінських рішень. Неможливо не погодитись з тією точкою зору, що контроль має вторинний характер, пов'язаний з процесом вироблення та прийняття рішень. У той же час, зауважується, що управлінська діяльність існує незалежно від контролю. Але контроль є однією з функцій системи державного управління, причому безпосередньо пов'язаною із самою системою. Відокремлення дії системи та функції контролю призведе до неякісного управління тому, що неможливо в процесі прийняття рішень врахувати усі чинники, особливо за умов нестабільного зовнішнього середовища, пов'язаної із формуванням нового політичного клімату.
У сучасній системі державного управління функція контролю здійснюється неефективно за причиною недостотнього врахування дії зворотного зв'язку. Про це свідчить надзвичайно висока кількість контролюючих, правоохоронних органів, органів, які здійснюють правозастосовну діяльність - КРУ, податкова міліція та податкова адміністрація, казначейство, Рахункова палата, органи внутрішніх справ, СБУ. Стан кримінального законодавства за причиною недостатнього врахування реалій сучасного життя не дозволяє їм ефективно здійснювати свої службові обв'язки. Що стосується системи органів виконавчої влади, то, наприклад, у переліку функціональних обов'язків підрозділів місцевих органів влади практично відсутня функція контролю за прийняттям та виконанням рішень. Як правило, цей обов'язок покладений на орган вищого рівня, або на орган з делегованими повноваженнями - Рахункову палату, казначейство, фінансовий відділ (управління) у райдержадміністарції (облдержадміністрації). Це не сприяє якості виконання ними же розроблених рішень.
Критерієм виділення спеціальних функцій може бути наявність певних властивостей органам державного управління окремою сферою суспільних відносин. Спеціальні функції відображають особливості та умови управління сферами: фінансово-економічною, виробничою, зовнішньоекономічною, соціальною, сферою правоохоронної діяльності та інше. Вони закріплені за конкретним суб'єктом у нормативних актах, що визначають компетенцію органу державного управління. Наприклад, Указ Президента України "Про загальне положення про Міністерство, інший центральний орган виконавчої влади "(затверджено Указом Президента України від 12 березня 1996 року №179/96) закріплені права та обв'язки міністерства як центрального органа виконавчої влади; Постанова Кабінету Міністрів України "Про розподіл функціональних повноважень між Прем'єр-міністром України, Першим віце-прем'єр-міністром України, віце-прем'єр-міністрами України та Міністром Кабінету Міністрів України" від 9 жовтня 1997 року №1134; в Указі Президента України "Про затвердження Положення про Адміністрацію Президента України" від 19 лютого 1997 року №159/97; у Постанові Верховної Ради України "Тимчасове положення про Фонд державного майна України" [32,33,34,35].
Спеціальні функції можуть здійснюватись відповідними ланками структури певного апарату управління. Так, Постановою Верховної Ради України від 8 червня 1996 р. N 617 затверджено Типове положення про управління економіки районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації; [36] Указом Президента України "Про Державне казначейство України" від 27 квітня 1995 року N 335/95 обгрунтовані засади дії казначейства [37]; у Постанові Верховної Ради України від 18 лютого 1993 року №129 "Про затвердження Положення про Міністерство закордонних справ України та кількісного складу його колегії" та в Указі Президента України "Про Положення про Міністерство промислової політики України" від 1 грудня 1997 року
№ 1321/97 закріплені відповідні повноваження цих галузевих органів виконавчої влади [38, 39].
У Положенні про Державну комісію з проведення в Україні адміністративної реформи (затверджено Указом Президента України від 2 жовтня 1997 року №1089/97) [40] зазначено, що у побудові структур органів виконавчої влади повинен бути дотриманий функціональний а не галузевий принцип. Однак, сама структура органів виконавчої влади - система міністерств та відомств - побудована за галузевим принципом і тому доцільно запропонувати дотримуватись функціонального принципу у побудові не тільки усередині міністерств, а самої системи міністерств.
До спеціальних функцій державного управління економікою можливо віднести також ті, які притаманні тільки цій сфері суспільних відносин: бюджетування, ліцензування, підприємництво, кредитування, інвестування, виробництво, фінансування, взаєморозрахунки та інше.

 
 

Цікаве

Загрузка...