WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Економіко – математичне моделювання - Курсова робота

Економіко – математичне моделювання - Курсова робота

психології і географії. Так, зокрема, перенесення понятті біхейвіорізму як наукового напряму в психології, що вивчає поведінку живих істот, в суспільні науки для вивчення поведінки соціальних і політичних систем привело до становлення наукового напряму в теорії міжнародних відносин під назвою "біхейвіоралізм". Одна з центральних робіт К. Дойча "Нерви уряду" привела до створення нового наукового підходу, що одержав назву "політична кібернетика". В цій роботі К. Дойч ввів поняття і методи теорії комунікацій, передачі інформації в дослідження міжнародних відносин. Обгрунтувавши свої висновки, К. Дойч відзначає, зокрема, що "... спосіб, яким політик або державний діяч одержує повідомлення крізь сумбур, плутанину емоцій, відволікаючих моментів і нерозуміння, має формальні аналогії із способом яким інженер-електронщик веде телефонну розмову крізь потріскування статичних електричних імпульсів і перешкоди. Обидва випадки включають проблему передачі імпульсу через шум. Рішення в обох випадках включають знання про відношення шумового сигналу, терпимий рівень шуму іметоди відновлення первинного сигналу. "ряд формальних ідей, що мають своє походження в біології, хімії, психології і соціології знайшли своє продовження в створенні самостійних дисциплін, таких як кластерний аналіз. Задача розробки методів класифікації виникала незалежно в різних областях наукового знання будь то класифікація в тваринному і рослинному світі (До. Лінней), або періодична система елементів Д. Менделєєва. Ідея вивчати класифікацію а системі міжнародних відносин належить американському досліднику З. Би. Брамсу. Зрештою, течія в теорії міжнародних відносин, пов'язана з пропагандою і упровадженням математичного інструментарію, одержала назву "модернізм", або "сайентизм". Ця течія була широко підтримана не тільки університетською наукою, але і практичними, частіше всього військовими установами. "хрещеним батьком" модерністського напряму в теорії міжнародних відносин називають До. Райта. За оцінкою американських політологів саме міждисциплінарний підхід К. Райта до теорії міжнародних відносин, в якому органічно поєднуються емпіричний і теоретичний підходи, має перспективу.
Ідея абсолютизації того або іншого походу до теорії міжнародних відносин не принесла відчутного результату. Різноманіття питань в теорії міжнародних відносин і зовнішній політиці, що піднімаються, різноманітність вживаних підходів і теорій приводять до необхідності гнучкого походу до всього комплексу задач світової політики. З одного боку, цей підхід повинен забезпечити точність і адекватність якнайкращого в даній ситуації кількісного методу (алгоритму), з другого боку повинен бути забезпечений цілісний, системний підхід, що дозволяє знайти не локальний оптимум, а забезпечити інтереси держави в цілому. Для ілюстрації такого підходу розглянемо приватний приклад. Якщо ставити задачу оптимального регулювання дорожнього руху крупного міста, то задача може бути вирішена, наприклад, установкою на кожному перехресті регулювальника, який направлятиме потоки машин з урахуванням обстановки, що складається на даному перехресті. Чи оптимальна система регулювання руху в місті в цілому, якщо кожний конкретний регулювальник вирішує свою задачу якнайкращим для даного перехрестя чином? Оскільки критерієм функціонування системи руху в місті в цілому може бути деяка функція параметрів всіх перехресть (наприклад, сума часів простоїв всіх автомобілів на всіх перехрестях за відрізок часу), то неважко придумати ситуацію, яка буде неприйнятна для системи в цілому, хоча кожний регулювальник діятиме оптимально в рамках свого перехрестя. Очевидно, повинна функціонувати система зв'язку між окремими регулювальниками і рішення повинні прийматися з урахуванням всієї інформації на всіх перехрестях. Цей простий приклад говорить на користь того, що приватні алгоритми обробки зовнішньополітичної інформації, ухвалення політичного рішення повинні бути зв'язані в єдину систему з єдиною цільовою функцією, яка характеризує якість функціонування системи в цілому. Очевидно, також, що до рішення подібної задачі повинні бути привернуті нові інформаційні технології, що включають методи зберігання, передачі і" обробки великих масивів інформації. Такий підхід дозволяє зберегти все найцінніше в локальних алгоритмах обробки зовнішньополітичної інформації і одночасно забезпечить системність і цілісність в розрахунках.
Вживані математичні методи в політичних дослідженнях носять достатньо стійкий характер. Існує стійке мнение,1 що по суті єдиним математичним методом, винайденим спеціально для моделювання міжнародної політики, є модель шотландського математика і метеоролога Люїса Річардсона динаміки озброєння двох країн. Ідеї Л. Річардсона одержали подальший розвиток в роботах У.Р. Каспарі, в М. Вульфсона В. Холіста Р. Абельсона, проте до теперішнього часу ранні роботи Л. Річардсона продовжують служити джерелом нових робіт по динаміці озброєнь. Моделі конфліктної взаємодії, засновані на інших ідеях, приведені, наприклад, в роботах. Інший тип моделей взаємодії держав заснований на припущенні, що політика держав визначається в основному економічними чинниками, тобто, що розвиток політичних процесів зв'язується з економічними показниками, які достатньо хороше виміряні. Статистичні методи на противагу вказаним методам теорії диференціальних рівнянь широко застосовуються при аналізі числового матеріалу. Одна з основних ідей в спробах кількісно зміряти політику полягає в задачі формалізації поведінки держав на Генеральній Асамблеї ООН, де як в дзеркалі відображаються істинні наміри держав, виражені підсумками голосування по резолюціях, що обговорювалися. Найзначніші результати у вказаному направлениии приведені в монографії професорів Масачусетського технологічного інституту X. Алкера і Б. Расета, заснованої на залученні техніки анализа1 чинника. До статистичних методів відноситься також робота З. Брамса і проект "Вимірність націй", виконаний під керівництвом Р. Раммеля. статистично-логічні методи присутні і в інших аналітичних методах аналізу міжнародних відносин, таких як контент-зал, івент-аналіз і метод когнітивного картирування. Вживанню івент-аналізу в сучасній політології присвячена стаття С.И. Лобанова .
В напрямі, пов'язаному з моделюванням, помітне місце займає експериментально-ігрове, засноване на імітації економічних, військових, соціальних і політичних аспектів реальності. Звідси виникають "соціологічні ігри", "економічні ділові ігри", "військові ігри". Відзначимо основні з таких ігор. Відомі моделі інформаційної взаємодії учасників міжнародного кризису - CRISISCOM, IN§, INSKIT, GASCON, створені а США в Північно-західному і Стенфордському університетах. Відзначимо також спроби проаналізувати в'єтнамський конфлікт в массачусетському технологічному інституті за допомогою "теорії метаігор".
Модель професора Оклахомського університету О. Бенсона,

 
 

Цікаве

Загрузка...