WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Спеціальні економічні зони та їх роль в залученні іноземних інвестицій - Курсова робота

Спеціальні економічні зони та їх роль в залученні іноземних інвестицій - Курсова робота

структур, які не тількі своєчасно оцінили перспективність механізму спеціальних зон, але й будуть надалі здійснювативсе необхідне для їх створення.
Існує ціла система невідповідностей економічного механізму господарства України світовому ринку, яка слугує перешкодою активного використання фактору загальноекономічних зв'язків для перетворення національного господарства і його інтеграції в світове. В якості засобів по'мякшення цих протиріч можуть бути використані СЕЗ - мікроструктури світового ринку, які включені в національну економіку. Пропонуючи використовувати механізм СЕЗ, я маю на увазі можливість подолання проблем юридичного, інстутиційного, організаційного та інших невідповідностей за рахунок концентрації у порівняно стислі строки - необхідної інфраструктури, фінансових ресурсів, виробничих потужностей.
З погляду формальних критеріїв, в якості регіонів створення СЕЗ, можуть розглядатися: Одеса, Ізмаїл, Херсон, Миколаїв (порти), Волинська, Львівська, Закарпатська, Чернівецька, Одеська, Івано-Франківська області, Крим, міста Київ і Харків. Проте, у зв'язку з формуванням концепції зонування з погляду оптимального співвідношення регіональних умов з можливостями держави інвестувати кошти у підготовчий процес створення СЕЗ - список базових територій звузився. Найбільш реальні можливості для зонування, на мій погляд, властиві:
- Закарпатській, Одеській, Чернівецькій і Львівській областям, в яких поєднуються фактори сприятливого транспортно-географічного положення, розвинутого господарства, сформованого комплексу загальноекономічних зв'язків, унікальними угодами для туризму і рекреації;
- Містам Київ і Харків з кваліфікованими трудовими ресурсами і високим науково-технічним потенціалом;
- Львову, Закарпаттю, Криму, Києву з комплексом історико-культурних і архетиктурних пам'яток;
- Криму з його можливостями розвитку туризму. В додаток до них, слід відзначити перспективні проекти будівництва "сорок п'ятої паралелі" і створення Чорноморської зони економічної співпраці.
Цей попередній відбір дає основу констатувати про можливості створення таких зон:
1) комплексних багатонаціональних зон, які зорієнтовані на обслуговування потоку зовнішньоторгівельних вантажів - Закарпатська, Львівська, Одеська і Чернівецька області з додатковою їх орієнтацією на туризм і рекреацію, а також розвиток виробничої (електроніка, машинобудування) і агропромислової співпраці;
2) туристичної зони Криму з ефективним режимом стимулювання вкладень у сферу рекреації і розміщення нових виробництв обмежених за екологічними критеріями;
3) науково-технічних зон Києва і Харкова, створенних на базі провідних дослідних центрів, інститутів і КБ;
4) магазинів типу "duty-free shop" у структурі міжнародних аеропортів, митниць та прикордонних переходів.
Насьогодні, ініціаторами створення СЕЗ виступили обласні та районні Ради Львівської, Чернівецької, Чернигівської і Волинської областей, міст Севастополя, Керчі та Маріуполя. Проте, слід відмітити, що, незважаючи на достатню опрацьованість загальних вимог, щодо організації СЕЗ різних типів, в нашій державі функціонують лише зона інваційного характеру в м.Броди Львівської області та Південнокримська експериментальна економічна зона "Сиваш", які поки що не дали відчутного господарського ефекту.
З метою поліпшення організації СЕЗ та залучення до них іноземного капіталу створюється при Мінекономіки державна структура - Агенство з питань спеціальних (економічних) зон. На 1999-2001 роки передбачено створити такі спеціальні (вільні) економічні зони:
1. "Славутич" (м.Славутич, Київська область).
2. "Яворів" (Львівська область).
3. "Курортополіс Трускавець" (Львівська область).
4. "Інтерпорт-Ковель" (Волинська область).
5. "Закарпаття" (Закарпатська область)
6. ВЕЗ в м.Севастополь (АРК).
7. ВЕЗ в містах Ялта і Алушта (АРК).
8. ВЕЗ в м. Керч (АРК).
9. ВЕЗ в м. Феодосія (АРК).
10. "Аджалик" (Одеська область).
11. "Антарктида" (Одеська область).
12. "Порто-Франко" (Одеса).
13. "Буковина" (Чернівецька область).
14. "Яремга" (Івано-Франківська область).
15. Міжнародна ВЕЗ "Рені-Галац-Джурджулешті"(м.Рені, Одеської обл. Та Миколаїв).
Див.: Бизнес, №7, 15 лютого 1999р. - с.7.
У режимі "porto franko", з перспективою наступного ускладнення функцій, можуть працювати порти Одеси, Іллічевська, Ізмаїла, Ялти, об'єдниних проектом Чорноморської зони економічної співпраці з портами інших держав цього регіону - Болгарії, Румунії, Турції, Грузії, Росії: Туапсе, Поті, Батумі, Констанца, Бургас, Варна, Трабзон, Самсун.
В даний час в Україні простежується орієнтація на залучення в створення СЕЗ іноземних інвестицій транснаціональних корпорацій (далі ТНК). ТНК, які володіють потужною виробничо-збутовою структурою, практично необмеженими фінансовими ресурсами, можливістю гнучкої географічної переоріентації і достатньо стійким до змін становищем на ринку, не будуть потребувати специфічного економічного і організаційного режиму СЕЗ. Тому, акцентуючи увагу на ТНК, необхідно, щоб СЕЗ володіла вагомими перевагами (транспорт, система комунікацій; географічне розміщення стосовно ринків постачяння і збуту, тощо), які вписуються у вже сформовану стратегію корпорацій та не створювала труднощів організаційно-правового характеру. Необхідність виконання цих умов при повній (або майже повній) індиферентності до інших - характерна риса мотиваційного механізму інвестування капіталу транснаціональними корпораціями в СЕЗ.
Даний висновок може служити точкою відліку формування інвестиційного клімату в СЕЗ, якщо останній буде орієнтований на заохочення засобів великих та гігантських фірм світу, а також в силу об'єктивних історичних умов, коли іноземні дочірні підприємства транснаціональних корпорацій американського та європейського походження були розміщенні і практично діяли в цих державах до створення СЕЗ, вони виявилися недостатньо (чи неадекватно) присутніми в багатонаціональних підприємствах СЕЗ. Більше того, згідно оцінок спеціалістів МОП і Центру ООН, спеціальні економічні зони традиційно залучають не гігантські ТНК світу, а багатонаціональні фірми меншого рівня (малого та середнього бізнесу).
Розглядаючи питання місця і ролі спеціальних економічних зон в економіці регіонів і країн, слід апріорно виходити з того, що економіка спеціальних економічних зон і економіка відповідної території великою мірою взаємозалежна. Практика свідчить, що більшою ефективністю відзначаються зони, наприклад, в країнах, які характеризуються динамічним розвитком. Це країни Південно-Східної Азії, Південної Америки. Але і в цих країнах зони одного й того ж класу, але різні за розмірами і обсягами виробництва, мають неоднакові показники. Більшою ефективністю відзначаються зони невеликого розміру. Це пов'язано з мобільністю виробництва таких зон, здатністю більш швидко пристосовуватися до умов, які доволі часто змінюються еластичністю

 
 

Цікаве

Загрузка...