WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Місце України в глобалізаційних процесах - Дипломна робота

Місце України в глобалізаційних процесах - Дипломна робота

стабілізації, лібералізації цінової та торговельної політики, створення конкурентного середовища на ринку товарів і послуг.
У 1995 році Україна отримала реабілітаційну позику у розмірі 400 млн дол. США. В цьому ж році Україна отримала і другий транш реабілітаційного кредиту в розмірі 250 млн. дол. США. Цей транш мав цільове спрямування - фінансування критичного імпорту та підтримання платіжного балансу України. Кредитною угодою було регламентовано, що кредити Світового банку надаються на термін до 20 років, мають пільговий період 5 років і ставку процента за кредит - 7,1%. Зазначені кредити направляються, зокрема, на покриття дефіциту бюджету.
Умовою їх надання є реалізація Україною проектів реформування економіки системного характеру, якими передбачається запровадження структурних та інституційних заходів. Такі заходи доповнюють програму макроекономічної стабілізації, поєднуючи її із заходами по структурних змінах економіки. Ці системні кредити залучаються в комплексі з кредитами МВФ, вирішуючи проблеми на рівні конкретних секторів економіки.
Крім системних, СБ фінансує інвестиційні проекти, які торкаються ринкової трансформації різних секторів економіки України.
У результаті співробітництва України зі Світовим банком в стадії розробки і реалізації знаходяться понад 20 спільних інвестиційних проектів. Серед них - проект реконструкції та модернізації паливно-енергетичного комплексу, проект підтримки трансформації державних та кооперативних господарств у приватні господарства, проект реформування сільськогосподарського сектору України, проект розвитку господарської інфраструктури, проект розвитку соціального сектору, проект створення транспортного зв'язку у Харкові і Львові та інші.
Взагалі не існує певної, заздалегідь визначеної, кількості коштів, які Світовий банк надасть Україні. Все буде залежати від результатів економічних реформ, які здійснюються в Україні, від числа заходів, які будуть узгоджені між Урядом України і Світовим банком, і від спроможності України погашати надані позики. Так, в 1997 році в рамках співробітництва зі Світовим банком було заплановано отримати 850 млн. дол. США, а отримано лише 200. млн дол. США. Недоотримання коштів по проектах пов'язане із невиконанням Україною заходів, передбачених відповідними кредитними угодами.
З метою визначення готовності до впровадження спільних із Світовим банком проектів, їх пріоритетності у економічному розвитку країни, у листопаді 1997 року було здійснено черговий перегляд проектного портфелю Світового банку в Україні. У ході переговорів досягнуто домовленості про наступні пріоритетні сфери залучення кредитів Світового банку: сільське господарство; енергозбереження; фінансовий сектор; соціальний захист; розвиток інфра-структури; підтримка інституційних реформ.
У 1999 році кредитні надходження від Світового банку тривали. Так, кредитний транш СБ, що Україна отримала в квітні 1999 року після рішення МВФ подовжити фінансування України, становить 150 млн. доларів. З них 100 млн. направлені на розвиток підприємств, 40 - на реструктуризацію вугільної галузі і 10 - на стабілізацію фінансового сектору України .
Обсяги кредитів, обіцяні Україні у 2000 році від СБ і МВФ, не зменшилися і становили 1,5 млрд. дол. В разі, коли Україна буде здійснювати комплексний підхід та прискорювати трансформаційні процеси за рецептами Світового банку, останній обіцяє надавати урядові цільові кредити на суму 1 млрд. дол. США щороку.
Діяльність Світового банку не обмежується лише фінансовою допомогою. Вона передбачає і надання технічної допомоги. В цій галузі Світовий банк активно співпрацює з іншими міжнародними організаціями і агенціями, які діють в Україні. Банк співпрацює з Урядом в рамках такої діяльності, як конференція донорів. Кожного року в Парижі проводяться консультативні зустрічі, на яких обговорюються питання допомоги країнам, в яких ці агенції працюють.
Аналізуючи більш ніж шестирічну співпрацю України зі Світовим банком, можна зробити деякі висновки.
По-перше, надаючи кредити, Світовий банк нав'язує Україні своє бачення тієї чи іншої проблеми. Так, наприклад, в представництві Світового банку в Україні вважають, що одним із шляхів, який повинен спричинити різке економічне зростання, є економічна лібералізація, яка включає три основні напрями: лібералізаціяторгівлі, цінова лібералізація і лібералізація умов щодо можливості створення нових підприємств і їх нормальної діяльності. Банк поставив перед Україною зобов'язання здійснити цілий ряд трансформаційних та стабілізаційних заходів, які були узгоджені з банком та зафіксовані в Меморандумі політики економічних реформ. Так, Україна зобов'язалася обмежувати щороку дефіцит консолідованого бюджету певним розміром, скорочувати темпи інфляції, здійснювати інші стабілізаційні заходи та заходи по структурній перебудові економіки. Свої кредити Світовий банк надає саме під ці заходи.
По-друге, в умовах бюрократичного хаосу та корумпованості чиновників, безгосподарності, відсутності належної дисципліни і відповідальності більша частина кредитної допомоги, яка впродовж кількох років надавалася Урядові України для здійснення економічних реформ, була використана вкрай нераціонально. В значній мірі кредити були "проїдені". Так, кредитні ресурси від Світового банку більш як на 1,5 млрд. дол. США, які надавались на розвиток підприємств, реструктуризацію сільського господарства та вугільної промисловості, фактично використовувалися Урядом для покриття його видатків - оплату закуплених енергоносіїв, фінансування державного бюджету, на погашення зовнішнього державного боргу. В той же час вугільна промисловість та сільське господарство країни опинилися в глибокій кризі.
Європейський банк реконструкції та розвитку
Уряд України надає великого значення співробітництву з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР). Особливість ЄБРР та відмінність його діяльності від діяльності інших міжнародних фінансових організацій полягає в тому, що цей банк фінансує проекти та інвестиційні програми лише в країнах Центральної та Східної Європи, включаючи країни, що виникли від розпаду колишнього СРСР.
Головні критерії, якими керується ЄБРР при наданні фінансування, - це кредитоспроможність та самоокупність кожного проекту без огляду на державну гарантію. Це головна і основна вимога банку.
У рамках вибраної стратегії ЄБРР працює з Україною у двох напрямах: надання позик на пільгових умовах під гарантії Уряду (40% позик) і кредитування приватних підприємств України на комерційних умовах (60% позик). Однією з основних цілей банку є фінансування розвитку приватного сектору. Тобто увесь портфель кредитів, інвестицій чи гарантій ЄБРР у державному секторі не може перевищувати 40%.
Банк відкрив своє представництво в Україні на початку 1993 року. Упродовж перших двох років існування банку в Україні результати його діяльності були не дуже успішними. З 1995 року, коли реформи почали втілюватися в економічне життя України, активність ЄБРР значно підвищилась. До того ж відбулися зміни у політиці банку. Спрямованість фінансування, обсяг і різноманітність послуг Євробанку

 
 

Цікаве

Загрузка...