WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Бюрократія і бюрократизм: взаємозв’язок, протиріччя, проблеми - Реферат

Бюрократія і бюрократизм: взаємозв’язок, протиріччя, проблеми - Реферат

включає, вважаю, правову диктатуру апарату управління, неконструктивну правотворчість і неефективне законодавство, консерватизм юридичної науки, формує у громадян психологію пасивності. Суб'єктові господарювання важко реалізувати конструктивні задуми. На кожному творчому кроці на нього чатують бюрократичні перешкоди. Вони, як стіна, постають перед ним у вигляді правових заборон і обмежень. Це сковує ініціативу й обмежує самостійність підприємця, перешкоджає розвитку ринкових відносин, вихолощує сутність і зміст радикальної трансформації державності й економіки.
Апарат управління неспрноможний добровільно відмовитися від влади, власності і привілеїв, які гарантовані йому правом. Бюрократична система повільно і впевнено реалізує власну програму, руйнує реформування країни, перетворює процеси творення в міф. В.Медведчук вважає, що причиною неопти-мальності і неефективності українських реформ стали непослідовність, слабовілля і не-професіоналізм значної частини української еліти[10].
Національну господарську заповзятливість міцно стримують бюрократизм права і бюрократизм апарату управління. Для активного розвитку ринкових механізмів варто відокремити економіку від політики і державності. З метою створення і забезпечення ринкової правової інфраструктури необхідно мати професійне законодавство щодо регулювання національних і місцевих особливостей розвитку економіки, бірж і банків, податкової діяльності. Вумовах політизованої економіки господарсько-правовий розвиток країни, як і раніше, перебуває у підпорядкуванні чиновників і номенклатури.
Аналіз економічного стану України показав, що позитивні зрушення в національній економіці ще не набули стабільного і конструктивного характеру. Цьому перешкоджають низька конкурентоздатність українського експорту; неефективність законодавчого забезпечення підприємництва; нерозвиненість базових інститутів економіки; бюрократичне втручання в господарські процеси; високий рівень ризику для інвестицій. З цієї й інших причин питома вага України в зовнішньоторговельному обороті Європейського Союзу становить 0,42%. Тому більшість експертів (77%) критично оцінює динаміку контактів України з Європейським Союзом[ 11]. Експерти визначили три головних стримуючих фактори: низький рівень економічного розвитку країни і недостатні темпи реформи (92%); високий рівень корупції (90%); недосконалість податкової політики, непрозорість і нестабільність господарського законодавства (90%)[11].
Викоренення бюрократизму господарювання - тривалий реформістський процес, важкий і дорогий. Реформістські процеси господарювання - це постійний пошук, визначення і добір конструктивних економіко-право-вих засобів для поліпшення управління економікою, підвищення ефективності виробництва і розвитку науково-технічного прогресу країни. Однак варто, як свідчить світовий досвід, визнати, що бюрократизм у будь-яких проявах був, є і буде, але необхідно зменшувати негативні наслідки його впливу. У цих цілях можуть бути корисними, вважаю, деякі рекомендації, наприклад, конкурсний добір осіб на керівні посади і пропорційна відповідальність за порушення службових повноважень; контроль за результатами діяльності апарату управління і його періодична звітність про наслідки керівництва; заповнення декларацій про доходи і витрати посадових осіб і їхніх родин; прозорість діяльності керівників у засобах масової інформації; конструктивна критика опозицією дій влади; престижна заробітна плата в сфері управління.
В Україні не існує нормативних актів щодо викорінювання бюрократизму і методик визначення збитків від його наслідків. Потрібний Закон "Про заходи для викорінювання бюрократизму", у якому варто визначити сутність, зміст, наслідки, умови зародження бюрократизму; вказати заходи щодо запобігання причинам його зародження. Для реалізації закону необхідною є програма, де будуть визначені конкретні соціально-економічні, правові та інші заходи для недопущення й усунення умов і наслідків бюрократизму. Програма стане комплексним документом, і до її розроблення варто залучити вчених і практиків-юри-стів, економістів і фахівців у сфері управління. Програма повинна бути фінансове забезпечена і затверджена Верховною Радою. Необхідно враховувати й обчислювати втрати від бюрократизму, а тому є корисною методика обліку і визначення збитків від негативних наслідків фактів бюрократизму. Таку методику зміг би розробити Донецький інститут економіки та господарського права.
Ринкова економіка - це нова економіка, для формування якої необхідне нове право. Для створення нового права потрібні нові знання. Нові економіка і право ведуть до ліквідації географічних і національних кордонів в економічному і правовому просторі. Корисно виробити національну модель формування нового права, яке забезпечує функціонування нової економіки. Нова економіка вимагає нового правового регулювання і виникнення таких дисциплін, як підприємницьке, податкове, земельне право; правовий менеджмент; господарська відповідальність суб'єктів підприємництва тощо.
Використана література:
1. Гребеньков Г.В. Категория "хозяйство" в контексте хозяйственного права // Экономика и право. - 2001. - № 1. - С. 104.
2. ДружбинскийВ. Ему многое было дано, а остальное он добывал взятками // Зеркало недели. - 2002. - № 37. - С. 20.
3. Кона И. Я. Путь к свободной экономике. - М.: Экономика, 1990. - С. 34.
4. Ревенко А. Макроэкономика и наша жизнь // Зеркало недели. - 2001. - № 32-33. - С. 1.
5. Матвієнко П. Головне завдання - побудова ринкової економіки // Голос України. - 2002. - 19 черв. - С. 6.
6. Чечетов М. Девиз "деньги в госбюджет любой ценой" снят с фасада фонда госимущества раз и навсегда // Зеркало недели. - 2002. - № 35. - С. 12.
7. Гончаренко А., Джангужин Р., Лисицин Э. Гражданский контроль и система национальной безопасности Украины // Зеркало недели. - 2002. - № 35. - С. 12.
8. Черный Л. Государство и человечность // Известия. - 2000. - 10 октября. - С. 11.
9. Гальчинский А. Десять лет - что дальше? // Зеркало недели. - 2001. - № 39. - С. 8.
10. Медведчук В. История начинается... // Известия. - 2000. - 21 июля. - С. 10.
11. Пашков М.,Чалый В. Через тернии - к звездам // Зеркало недели. - 2000. - № 35. -С. 4.

 
 

Цікаве

Загрузка...