WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Бюрократія і бюрократизм: взаємозв’язок, протиріччя, проблеми - Реферат

Бюрократія і бюрократизм: взаємозв’язок, протиріччя, проблеми - Реферат

результатах діяльності. Специфіка бюрократичного управління полягає в тому, що воно породжує формалізм і кар'єризм, диктат і пасивність, некомпетентність і безпринципність, зарозумілість і обманювання, кабінетний стиль роботи й адміністративно-командні методи. Бюрократизм господарювання придушує ініціативу, породжує пристосовництво, протекціонізм і свавілля, хабарництво, інтриги і тяганину, перестраховку і приписки, байдужість до людей, застій і псевдоактивність, посадове боягузтво.
Варто розрізняти соціально-економічні, управлінські і правові, політико-ідеологічні умови бюрократизму. Соціально-економічни-ми умовами бюрократизму є монополізм в економіці і виробництві; ретельне регламентування йадміністрування в економічних і виробничих відносинах; гострі проблеми економічного розвитку країни; недостатнє задоволення матеріальних і соціальних потреб громадян; неефективна система заробітної плати; порушення принципів соціальної справедливості. Управлінські і правові умови бюрократизму породжують некомпетентність і безвідповідальність апарату управління, недосконалість процесу добору і призначення кадрів, відсутність обліку наслідків управління, неефективність правового захисту суб'єктів господарювання від бюрократичного тиску і правових засобів у викоріненні причин і умов бюрократизму господарювання. Політико-ідеологічні умови бюрократизму включають консерватизм і догматизм у моральній сфері; "советизацію" і номенклатуралізацію країни; нерозвиненість політичної опозиції і демократичних принципів; низьку освіченість і просвіту громадян; відсутність інтелектуальної ініціативи щодо боротьби з причинами й умовами бюрократизму.
Бюрократизм апарату управління і бюрократизм права, на мою думку, формують бюрократизм господарювання. Основою останнього є недосконале право, яке створює джерела й умови формування бюрократизму, закріплює пільги і привілеї апарату управління, захищає корпоративні інтереси правлячої еліти. Нестабільне законодавство є правовим джерелом становлення і розвитку бюрократичної системи у всіх сферах діяльності України. Недосконале і неефективне право дає апаратові управління можливість чинити господарське свавілля.
Наслідки бюрократизму господарювання руйнують економіку і правопорядок, чим державі заподіюються колосальні втрати. За 1999-2000 роки обсяг ВВП скоротився в 2,3 рази, продукція промисловості - у 1,6; сільського господарства - у 1,9; інвестиції в основний капітал - у 4; житлове будівництво - у 3,1 рази[4]. Відбувається експансія на національний ринок товарів, аналогічних українським, що утруднює розвиток власного господарювання^]. За період незалежності Україна одержала майже 11 млрд. доларів кредитів. Лише в останні роки має місце певне зростання ВВП, а в 2000 р. ВВП склав лише третину ВВП 1990 p. Отже, ефективної віддачі від одержання кредитів економіка України не одержала[6]. Наприклад, внутрішній національний продукт України дорівнює шорічно-му продукту компанії "Сіменс"[7].
Бюрократизм господарювання перешкоджає формуванню дрібного і середнього бізнесу в Україні, який становить у нас 10%, а в розвинених країнах досягає 70%. Світовий досвід господарювання показав, що бюрократична модель управління особливо шкідлива в процесі становлення і формування ринкових взаємин. Радянсько-бюрократична система державності і господарювання сформувала механізм гальмування всього прогресивного. За роки національного відродження України бюрократизм не зник. Нині бюрократизм до-сяг найвищого апогею, піка і розквіту. Сьогодні його особливо важко викорінити. Не можна сподіватися, що бюрократична система під впливом програм перетворення трансформується, змінить мислення, стане чеснішою і шляхетнішою, а надалі відімре автоматично. Цього не станеться. У процесі боротьби за своє виживання вона стане агресивнішою і винахідливішою. У перехідний період і в умовах формування ринкових методів економіки право, вважаю, все ще сприяє бюрократизації державних структур, забезпечує захист інтересів правлячого апарату. Господарсько-бюрократичний диктат, що тривалий час сковував економічну ініціативу і волю громадян, відчужував їх від власності, деформував законодавство і вивів з ладу професійні і реформістські методи правового регулювання економіки, виробництва і соціального життя людей. Правляча консервативна бюрократія заклала в основу законодавства свою ідеологію, свої ідеали і принципи. У цих умовах узаконене беззаконня стало методом діяльності апарату управління. Консервативна бюрократія легко привласнила собі право від імені держави керувати політичними і господарськими процесами для особистої вигоди.
Негативні наслідки господарсько-правового бюрократизму стримують перспективний розвиток економіки і виробництва України. За прогнозними даними Всесвітнього банку, валовий продукт, наприклад, Китаю, до 2020 р. становитиме в перерахуванні за паритетом купівельної спроможності юаня близько 20 трильйонів доларів, валовий внутрішній продукт США буде приблизно вдвічі меншим, а Росії - становитиме усього лише 2 трильйони до-ларів[8]. З урахуванням негативних процесів господарсько-правового бюрократизму важко завбачити валовий внутрішній продукт України до зазначеного терміну.
Класичний світовий досвід показав, що перехідний період - це господарсько-правова трансформація державності й економіки. Правова трансформація включає наявність законодавства, яке забезпечує становлення, функціонування і розвиток ринкових господарських взаємин і інфраструктури: грошової одиниці, банківської, податкової систем, бірж, підприємництва. У США образно порівнюють перехідний період в Україні з молодим вином у старих міхах. Державна консервативна бюрократія у всіх владно-виконавських структурах не може бути ефективною в реформуванні України. У порівнянні з державним сектором господарювання недержавний сектор економіки є найбільш ефективним. Наприклад, близько 80% промислової продукції виробляється на недержавних підприємствах. Приватному сектору належать 95% сільськогосподарських угідь, і 99% аграрної продукції виробляє приватний сектор[9].
Бюрократизм проникнув до правової системи і став її складовою частиною. Бюрократизована правова система пристосована для потреб правлячого кола осіб й успішно охороняє їх. Що за феномен - бюрократизм права? Він

 
 

Цікаве

Загрузка...