WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Чинники економічного зростання - Реферат

Чинники економічного зростання - Реферат


РЕФЕРАТ
з економіки на тему
Чинники економічного зростання
ПОНЯТТЯ ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ
Економічний ріст - це збільшення потенційного ВВП, або випуску країни.
З цим тісно пов"язане поняття темпів росту випуску на душу населення. Даний показник визначає темпи підвищення рівня життя в країні.
Економісти зазвичай вимірюють темпи зростання випуску країни або випуску на душу населення за 10-річні або 20-річні періоди, що дозволяє абстрагуватися від тимчасових підйомів та спадів, пов"язаних з бумом чи рецесією, і дає більш чітку картину довгострокової тенденції. Таблиця (1) показує, наскільки великий розрив у темпах зростання середньодушового випуску спостерігається в різних країнах.
Табл. 1 Темпи зростання в різних країнах.
Країна Середньорічні темпи росту випуску на душу населення в 1973-1993рр.(%) Випуск на душу населення в 1993 р. (дол.)
Розвинуті країни:
Японія
Германія
Франція
Великобританія
США
Країни, що розвив.:
Півд. Корея
Китай
Тайвань
Індонезія
Індія
Туреччина
Бразилія
Мексика
Філіппіни
2,9
1,7
1,6
1,5
1,3
6,8
6,4
6,2
4,1
2,6
2,6
1,1
1,9
0,4
19200
21640
22320
17370
23170
6180
2140
7930
3170
1640
5710
3610
7210
4060
Якщо виключити Японію, то темпи економічного зростання більшості розвинених країн зосереджені у відносно вузькому діапазоні. Щодо країн, які розвиваються, то тут розрив між країнами з найбільш високими темпами зростання та країнами з найбільш низькими набагато значніший. (Оцінки отримані за допомогою валютних курсів, скоректованих на різниці в купівельній спроможності). Джерело: World Bank, World Development Report, 1993 (World Bank? Washington, 1993).
Необхідно зрозуміти, яким чином визначається економічне зростання і в чому полягає його значення.
Теорія економічного зростання. Припускається, що при фіксованому об"ємі ресурсів економіка здатна забезпечити певний рівень ВНП в умовах повної зайнятості. Основна проблема теорії економічного зростання полягає у вирішенні того, яким чином можна збільшити об"єм виробничих потужностей або ВНП в умовах повної зайнятості.
Вираховування ВНП. Економічне зростання вимірюється річними темпами росту в %. Наприклад, якщо реальний ВНП складав 200 млрд. дол. У минулому році та 210 млрд. дол. в цьому, можна розрахувати темпи зростання, віднімаючи від величини реального ВНП цього року величину минулорічного реального ВНП та співвіднести різницю з величиною реального ВНП за минулий рік. У даному випадку темпи зростання становлять (210 млрд. дол. - 200 млрд. дол..)/200 млрд. дол. = 5%.
ФАКТОРИ ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ.
Економічний ріст будь-якої країни визначається шістьома основними факторами, чотири з яких пов"язані з фізичною здатністю економіки до зростання. Це наступні фактори:
кількість і якість природних ресурсів;
кількість і якість трудових ресурсів;
об"єм загального капіталу;
технологія.
Всі ці фактори об"єднуються під назвою факторів пропозиції. Саме вони роблять зростання фізично можливим.
Проте зростання також залежить від факторів попиту. Для того, щоб реалізувати зростаючий економічний потенціал економіка країни повинна забезпечити повне використання об"єма ресурсів, який розширюється. Для цього потрібно підвищити рівень сукупних витрат.
Ще одними факторами впливу на економічне зростання є фактори розподілення. Для найбільш ефективної реалізації зростаючого економічного потенціалу повинно бути забезпечене не тільки повне залучення ресурсів в економічний обіг, але й найбільш ефективна їх утилізація. Здатність для нарощування виробництва недостатня для розширення загального випуску продукції; необхідне також реальне застосування зростаючого об"єму ресурсів і їх розподілення таким чином, щоб отримати максимальну кількість корисної продукції.
Слід відмітити, що фактори пропозиції і попиту, які впливають на економічне зростання, взаємопов"язані. Наприклад, безробіття зазвичай уповільнює темпи накопичення капіталу, а також зростання розходів на дослідження. І навпаки, низькі темпи впровадження нововведень та капіталовкладень можуть стати основною причиною безробіття.
Загальне уявлення про взаємодію всіх цих факторів може дати крива виробничих можливостей, яка в найкращий спосіб відображає максимальну кількість варіантів різноманітної продукції, яка може бути вироблена при даній кількості та якості природних, трудових ресурсів та основного капіталу на основі даного технологічного потенціалу. Посилення позитивного впливу будь-якого з факторів пропозиції спричиняє зміщення кривої виробничих можливостей вправо.
Але можливість економіки повністю реалізувати свій виробничий потенціал обмежується факторами попиту і пропозиції. Тобто крива реальної економічної діяльності буде знаходитися всередині площі, обмеженої кривою виробничих можливостей. Це означає, що приріст виробничого потенціалу реалізується тільки якщо;
сукупні розходи збільшуються в ступені, достатньому для підтримання повної зайнятості;
додаткові ресурси ефективно використовуються, з тим щоб забезпечити максимально можливе збільшення випуску продукції.
Збільшення реального продукту і доходу може здійснюватись двома основними

 
 

Цікаве

Загрузка...