WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Економічний розвиток країн світу в ХІХ - на початку ХХ ст. - Реферат

Економічний розвиток країн світу в ХІХ - на початку ХХ ст. - Реферат

промисловість в середини ХІХ ст. за обсягом виробництва поступалася лише англійській. З 1830-1850 рр. Довжина залізниць зросла в 300 разів, що сприяло прискореному росту металургії, добувної та машинобудівної галузей промисловості. Виробництво чавуну в 1830-1850 рр. Зросло в 3 рази. В середині ХІХ ст. у США існували свої власні машинобудівні заводи (особливо с/г машинобудування). Серед найважливіших винаходів цього часу - швейна машина Зінгера, ротаційна типографська машина, телеграф Морзе, револьверний, шліфувальний, фрезерний верстати, косарка Мак-Корміка, комбінована молотилка-віялка Хейрема. До середини ХІХ ст. промисловий переворот завершився тільки на півночі , а на півдні панувало рабовласницьке плантаційне господарство. Суперечності між цими двома формами господарювання стали причиною Громадянської війни (1861-1865), яка одночасно була буржуазною революцією, яка завершилася перемогою Півночі і завершенням промислового перевороту.
Ліквідація рабства, акт про гомстеди (поселення), прийнятий у 1862 році активізували зростання аграрного сектора економіки.
Гомстед -акт давав право кожному громадянинові США після сплати 10 доларів США реєстраційного збору отримали 160 акрів землі, що ставали власністю після п'яти років проживання на ній, обробітку та забудови. З 1862 по 1902 експорт пшениці збільшився майже в 5 разів, кукурудзи в 16. Це стало причиною Європейської кризи 1875-1896, коли ціни на пшеницю впали майже вдвічі.
2. Завершення в другій половині ХІХ ст. промислового перевороту в провідних країнах світу створило сприятливі умови для індустріального розвитку.
Період індустріалізації характеризується:
- структурними змінами в господарствах окремих країн: створенні великого машинного виробництва, переважно важкої промисловості над легкою, надання переваги промисловості над сільським господарством;
- виникають нові галузі промисловості, модернізуються старі;
- збільшується доля підприємств у виробництві валового національного продукту (ВНП) і національного доходу;
- відбувається концентрація виробництва - виникають монополістичні об'єднання;
- завершується формування світового ринку в кінці ХІХ - на початку ХХ ст.;
- поглиблюється нерівномірність у розвитку окремих країн;
- загострюються міждержавні суперечності.
Індустріалізація в розвинутих країнах відбувається на основі НТР (науково-технічної революції). Найважливішим винаходом останньої третини ХІХ ст. було створення технічної лінії з виробництва, передачі і споживання електричної енергії. Це стало можливим після винаходу динамомашини ( В. Сіменс, Німеччина, 1867), генератора електричного струму (Т. Едісон, США, 1883), трансформатора для передачі електричного струму на відстань (1891), електродвигуна. Парова енергія стала витіснятися електричною. Були винайдені електрична плавильна піч (1877), електрична лампа (1886).
У 80-90 роки ХІХ ст. був винайдений двигун внутрішнього згорання - карбюраторного (Н. Отто, Німеччина, 1887) та дизельного (Р. Дизель, Німеччина, 1893). В металургії - конверторний спосіб виробництва сталі, впровадження мартенівських печей значно підвищили продуктивність праці.
Був винайдений автоматичний револьверний верстат (США), автоматичний ткацький верстат, автомат для виробництва пляшок.
Провідними галузями стали в кінці ХІХ - початку ХХ ст.: виробництво електроенергії, продукції органічної і неорганічної хімії, добувної, металургійної, машинобудівної, транспортної промисловості.
Розвивалися нові галузі: сталеварна, нафтовидобувна, нафтопереробна, електротехнічна, алюмінієва, автомобільна.
Провідне місце в організації та управлінні виробництвом належало товариствам акціонерної, колективної власності. Зростання банківського і промислового капіталу зумовило формування фінансової олігархії. Капіталізм вільної конкуренції переріс у монополістичний капіталізм.
3. На перше місце в світі у кінці ХІХ ст. вийшли США за обсягом промислової продукції, обігнали Англію, яка втратила роль "фабрики світу". НТР сприяла впровадженню власних і європейських винаходів, найновіших досягнень інженерії, застарілого обладнання практично не було. Економічному зростанню сприяла зовнішня політика держави - високі мита на ввіз готової продукції і повна свобода для ввозу іноземних коштів.
США розширили свої колоніальні володіння: Гавайські острови, Куба, Гуам, Пуерто-Ріко, Філіппіни, частина островів Самоа, посилюється економічно-торгівельна експансія в країни Латинської Америки.
У 1867 р. США купили у Росії Аляску за 6,7 млн. доларів. Найвищими темпами зростало промислове виробництво, будівництво (75% - їх доля в сукупному суспільному продукті). Довжина залізниць з 1870 по 1913 збільшилася у 8 разів, збільшилася частина важкої промисловості і вперше в історії США була досягнута її перевага над легкою і харчовою. У 1882 р. на річці Ніагара була збудована перша в світі гідроелектростанція. Напередодні першої світової війни потужність американських станцій була понад 5 млн. кВт (на 2 млн. більше, ніж англійських, німецьких і французьких разом узятих).
Національний дохід з 1870 по 1913 роки виріс у 5 разів, а національне багатство - у 7.
Концентрація виробництва привела до утворення монополій у 60-70 роки ХІХ ст. одна з найбільших "Стандарт - ойл Компані" була створена Дж. Рокфелером у 1872 році. Згодом приєднала 14 компаній з видобутку та переробки нафти, а в 1882 році була реорганізована у трест і монополізувала 90% виробництва очищеної нафти у країні. На початку ХХ ст. у США було 800 трестів, які об'єднали 5 тис. підприємств з капіталом 7 млрд. доларів.
В Німеччині внаслідок запізнення промислового перевороту та індустріалізації запроваджувалися найновіші науково-технічні досягнення, які поступалися лише американським.
Найголовніші фактори, які вивели Німеччину на перше місце в Європі і друге місце в світі:
- перемога у франко-прусській війні 1870-1871 рр., анексія Ельзасу і Лотарингії, контрибуція в розмірі 5 млрд. франків;
-об'єднання Німеччини навколо Прусії, консолідація німецької нації, ліквідація політичної роздробленості, митних бар'єрів, формування єдиної грошово-фінансової системи, прийняття загальнодержавної системи мір і ваги, що сприяло розвитку внутрішнього ринку країни;
- різке збільшення інвестицій у промисловість сприяли масовому виникненню нових заводів і фабрик.
Особливістю індустріалізації було спрямування розвитку важкої промисловості у русло мілітаризації, що в значній мірі зумовило її ріст.
Щорічно вводилося 1500-2000 км залізниць, що стимулювало розвиток металургії, добувної промисловості. Успішно розвивалися нові галузі: хімічна, електрична, автомобілебудівна.
У процесі індустріалізації змінилася структура господарства Німеччини: промисловість домінувала в економічній системі країни. Країна стала індустріально-аграрною, частина населення в промисловості склала 50%. Темпи економічного зростання були найвищими в Європі. Сповільненими темпами розвивалася легка промисловість (відсутність сировинної бази, високі ціни, низька купівельна спроможність населення).
На відміну від США монополізація розвивалася на основі картелів та синдикатів (найбільше їх виникло у вугільній, хімічній, електротехнічній, суднобудівній, військовій галузях). Напередодні І світової війни тут було 600 монополістичних об'єднань.
Ця країна мала незначну кількість колоній, а це примушувало німецьких підприємців підвищувати продуктивність праці, знижувати собівартість продукції, добиватися високої її якості, щоб перемагати на світовому ринку товарів.
Англія в останній третині ХІХ ст. почала знижувати темпи промислового виробництва. Причинами було:
- інтенсивний процес індустріалізації в США, Німеччині, Росії, Японії привело до виникнення нових центрів промислового виробництва;
- англійська промисловість почала втрачати іноземні ринки збуту, а німецькі і американські товари дешевші і

 
 

Цікаве

Загрузка...