WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Стратегія світового банку в питаннях допомоги Україні (пошукова робота) - Реферат

Стратегія світового банку в питаннях допомоги Україні (пошукова робота) - Реферат

зіткнулась із серйозними короткостроковими труднощами, вона перебувала на краю боргової кризи, доки 15 березня 2000 року кредиторами не було затверджено обмін приватними борговими зобов'язаннями і таким чином закладено основу для консолідації потреб у зовнішньому фінансуванні на наступні 2-3 роки.7 Реструктуризація заборгованості перед членами Паризького клубу залежить від відновлення Міжнародним валютним фондом Програмирозширеного фінансування. Якщо найближчим часом буде знову розпочне діяти програма МВФ, країна звільниться від зобов'язань боргової ліквідності і буде в змозі відновити важливі структурні реформи, що зрештою дадуть початок довго очікуваному процесу економічного оздоровлення.
Базовий сценарій. Макроекономічний сценарій, на якому будується запропонована Стратегія Світового банку в питаннях допомоги Україні виходить з того, що Україна успішно подолає короткотермінові фінансові труднощі; спірні питання щодо резервів НБУ будуть вирішені позитивно, а керівництво країни (уряд і парламент) розпочне необхідні інституційні й політичні реформи, як описано нижче, та зробить кроки до їх впровадження.8 Якщо такий підхід принесе перші відчутні результати, образ країни та її платоспроможність поступово поліпшаться; стратегічні інвестори матимуть більшу мотивацію до капіталовкладень; зменшиться потреба в отриманні зовнішніх кредитів та зумовлена нею залежність від міжнародних фінансових установ.
Передбачається, що після перших двох-трьох років успішних реформ та поліпшення економічної діяльності країна поступово знову вийде на міжнародний ринок капіталу, відновлюючи довіру до неї інвесторів, для задоволення своїх більш довгострокових потреб у фінансуванні дедалі більше покладається на прямі іноземні інвестиції. Що ж до динаміки ВВП та платіжного балансу, то базовий сценарій ґрунтується на найостанніших середньострокових офіційних макроекономічних прогнозах Світового банку.9
Хоча, за базовим сценарієм, протягом перших трьох років від міжнародних фінансових установ надійде близько 3 мільярдів доларів США сукупна чиста величина коштів,10 виділених міжнародними фінансовими організаціями збільшиться лише приблизно на 600 мільйонів доларів США. Згідно з цим сценарієм передбачається, що обсяг наданих Світовим банком коштів збільшиться до 600-800 мільйонів доларів США і досягне рівня близько 2.7-2.9 мільярдів доларів США, що дорівнює приблизно одній сьомій загальної суми державного боргу. Розподіл тягаря фінансових видатків з іншими кредиторами, зокрема з МВФ, залежатиме в середньостроковій перспективі від того, в яких обсягах надаватимуться в майбутньому кошти - в рамках Програми розширеного фінансування та інших програм. В разі відсутності подальших зобов'язань (що на даний час видається малоймовірним) МВФ через два-три роки різко зменшить виділення коштів Україні.
Песимістичний сценарій. Із багатьох можливих для України сценаріїв доцільно проаналізувати один, більш імовірний, аніж інші. Відповідно до цього сценарію, цілком можливо, буде затверджено програму перегляду двостороннього боргу, а з початку другого півріччя 2000 року розпочнеться також надання коштів, виділених Світовим банком та МВФ. У подальшому, може знову мати місце процес призупинення та відновлення фінансових операцій, а уряд, можливо, буде не в змозі в середньостроковій перспективі залучити в достатніх обсягах зовнішні фінансові надходження. У випадку цього сценарію можуть мати місце часткові надходження грошових ресурсів від міжнародних фінансових установ у 2000 році і значно більш обмежений притік коштів у наступні роки. Залежно від досягнутих успіхів, часткове використання коштів МВФ може бути приблизно в межах від 400 мільйонів до 1.2 мільярда доларів США. Це дасть змогу Україні збалансувати зовнішнє фінансування при незначній втраті резервів у 2000 році.
Однак, перспективи середньострокової фінансової стабільності вельми туманні. Якщо здійсниться сценарій, що передбачає низькі темпи зростання, призупинення та відновлення діяльності, то становище Світового банку може погіршиться, оскільки протягом наступних років значно збільшиться його частка в обслуговуванні державного боргу України. Оскільки прогнозований максимум ризику, що його зазнає Фонд, припадає на 2000 рік, частка фінансового тягаря Світового банку також різко зросте, особливо якщо виконання Програми розширеного фінансування постійно зупинятиметься і виділення коштів не здійснюватиметься. За таких обставин обсяг виділених Світовим банком Україні коштів зростатиме, якщо таке зростання взагалі матиме місце, лише настільки, щоб додаткового обмеженого кредитування було достатньо для покриття потреб у формуванні громадянського суспільства з огляду на розвиток країни у довгостроковій перспективі.
VI. Пропонована Стратегія Світового банку в питаннях допомоги Україні
Мета
Пропонована Стратегія допомоги Україні на період 2001-2003 фінансових років має на меті сприяти уряду та громадському суспільству в реалізації широкомасштабної стратегії подолання бідності та досягнення економічного зростання, що сприяло би зайнятості населення. З огляду на це, стратегія безпосередньо спрямована на вирішення проблем розбудови інституційних засад в Україні, як з боку попиту на відповідні інституції (з боку громадського суспільства), так і з боку пропозиції більш досконалих інституцій (з боку уряду). В процесі розробки нової стратегії враховується досвід впровадження попередньої Стратегії допомоги Україні, а також знання, набуті в процесі вирішення соціально-політичних проблем України. Стратегія покликана наблизити Україну до стандартів Європейського Союзу.
Характерні особливості Програми
" Дворівнева стратегія. Аби надати дійову допомогу Україні, Стратегія Банку повинна бути здатна надавати послідовну й ефективну підтримку громадського суспільства щодо вимог поліпшення діяльності інституцій (надалі визначатиметься як попит на надійні і законні інституції), а також на підтримку можливостей удосконалення правових засад державних інституцій (надалі визначатиметься як пропонування надійних і законних інституцій11), коли з'являться такі можливості. Особливий наголос на практичній реалізації програми, безпосередніх результатах та посилена увага до суттєвих удосконалень надання соціальних послуг буде способом дії стратегії.
" Структура саморегульованої Програми. Базуючись на показниках діяльності, пропонована програма допомоги є саморегульованою такою ж мірою, якою це стосується використання коштів Банку. Повільне втілення в життя реформ, а отже й повільне досягнення погоджених показників діяльності зумовлюватимуть уповільнене виділення коштів упродовж періоду дії цієї Стратегії; або внаслідок подання окремих проектів із запізненням на розгляд Ради виконавчих директорів Банку, або ж погоджене зменшення відповідних сум, що відображатиме повільніше (втім, однаково важливе) впровадження програми. З огляду на це ми не розглядаємо офіційні

 
 

Цікаве

Загрузка...