WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Стратегія світового банку в питаннях допомоги Україні (пошукова робота) - Реферат

Стратегія світового банку в питаннях допомоги Україні (пошукова робота) - Реферат

без явних міжсекторальних зв'язків. Це призвело до виникнення ситуації, коли реформи в одних секторах припинялися або йшли у зворотному напрямку в той час, коли в інших за рахунок коштів Банку здійснювалася структурна перебудова. Оскільки кредитні операції Банку розроблялися таким чином, що основна увага приділялася здебільшого ресурсам, а не
конкретним результатам, то позики на структурну перебудову дали змогу урядові розробити задовільні закони та регулювання, але не забезпечити належного впровадження.
Інституційна слабкість ключових державних установ створює додаткові перешкоди на шляху до впровадження проектів. Серед українських державних службовців обмежена кількість професійних стратегічних аналітиків або керівників-менеджерів, а їхній досвід базується швидше на реаліях радянської, а не на ринковій системи. Більше того, керівники та політики часто значно більше уваги приділяють у першу чергу вирішенню нагальних термінових проблем, а ніж впровадженню системних реформ, необхідних для створення засад для довгострокового зростання.
Важко здійснити передача Україні кращого досвіду розвинутих країн та інших країн, що переживають перехідний період через відсутність професіоналів та прозорого діалогу, що дало би можливість більш чітко визначити напрямки реформ в Україні відповідно до її конкретних потреб, а також через прірву інституційного характеру між установами, про що йшлося вища.
Вставка 5. Виконання кредитного портфеля Світового банку в Україні
В цілому виконання кредитного портфеля можна вважати задовільним, особливо з огляду на складні умови роботи в Україні. Кількість задовільно впроваджуваних проектів - 9 (75%) із загальної кількості 12 проектів (включаючи проекти ВЕФ): це непоганий показних, якщо зважати на складність умов в цілому. Спроможність уряду виконувати проекти Банку постійно зростає, збільшуються можливості українських партнерів Банку - установ та організацій, зростає їхнє розуміння стратегії Банку, поглиблюється знання процедур закупівель. Це позитивно вплинуло на показники виконання кредитного портфеля в цілому. Однак можливості уряду забезпечити ефективне проходження проектів Банку через бюрократичний апарат та отримувати ухвалення Верховної Ради лишаються обмежені.
Про проекти, що здійснюються незадовільно, - Проект розвитку насінництва (1996 фінансовий рік, 32 млн. дол. США); Проект розвитку Казначейства (1998 фінансовий рік, 16.4 млн. дол. США) та Проект структурної перебудови фінансового сектора (1999 фінансовий рік, 300 млн. дол. США) - детально йшлося обговорення з урядом у грудні 1999 року виконання кредитного портфеля Банку в Україні. В результаті були визначені корективні заходи, покликані поліпшити хід впровадження конкретних проектів нинішнього кредитного портфеля, а також з метою забезпечення успішного проходження нових проектів.
Обговорювалася також проблема поданих на ратифікацію проектів. Хоча було знято проблему набрання чинності проектами, системне рішення досі не знайдене. Однак уряд України запевнив Банк, що він зробить все можливе, щоб у майбутньому не було зволікань при ратифікації проектів. У відповідь на це керівництво Банку по Україні вирішило продовжувати впровадження одного проекту - Проекту підвищення ефективності використання електроенергії в адміністративних та громадських будівлях м. Києва). Цей проект, ухвалений Радою директорів Банку 27 січня 2000 року, був нещодавно підписаний і зараз він чекає набрання чинності.
Продовжується підготовка проектів з урахування досвіду виконання попередніх операцій. Ми виявили, що розмір позики майже не залежить від величини ресурсів, необхідних для його підготовки та здійснення нагляду за його впровадженням. Ми також виявили, що у разі кредитування на структурну перебудову найкращі результати дає кредитна операція, що складається з одного траншу. Відтак запропонована Програмна структурна позика - це серія з трьох окремих одно-траншевих позик на суму 150-250 млн. дол. США кожна.
Що ж до позитивних результатів, до Банку вдалося підтримувати хороший діалог з учасниками виконання проектів з української сторони, які не входять до уряду, - завдяки регулярному проведенню круглих столів з питань реалізації реформ в постійному представництві Світового банку або обговорення з підприємцями проблем середовища для розвитку бізнесу в Україні. Поступово сформувався стиль роботи, який передбачає спільну працю як Банку, так і представників української сторони, в тому числі громадянського суспільства на національному, реґіональному та муніципальному рівнях у розгляді програми економічних та політичних реформ.
Цей скромний досвід дав можливість сформулювати низку важливих висновків, які можуть допомогти сформувати майбутні стосунки між Україною та Банком, а саме:
" У напрямку стратегічного кредитування та діалогу при наданні підтримки економічним реформам зосереджувати увагу на результатах, а не на процесі та формальних досягненнях; забезпечувати, щоби стратегічні операції повністю відображали безпосередню причетність уряду до їх виконання, а не просто бажання міжнародного співтовариства; забезпечити послідовне вирішення системних проблем, які впливають на якість функціонування державних та приватних інституцій.
" З метою забезпечення необоротного характеру досягнутих результатів прагнути до залучення більш широкого кола представників громадянського суспільства і визначати конкретні заходи з урахуванням необхідності зміцнення громадянського суспільства, аби підвищувати необхідність підзвітності державних службовців та належне функціонування інституцій стали невід'ємною потребою суспільства.
" Стосовно інвестиційних операцій: розпочинати "експериментальні" проекти лише тоді, коли досягнуто повне розуміння інституційної слабкості у відповідному секторі і коли є ясність щодо того, яким чином експериментальний проект дасть змогу відновити спотворену систему стимулів. Крім того, при розробці проекту повністю враховувати ймовірність того, що внаслідок функціонування адміністративного апарату та бюрократичного спрощення потрібно буде чимало часу, щоб продемонструвати позитивні результати.
" Що стосується ефективності програми загалом, - якомога більшою мірою скористатися перевагами присутності в Україні декількох донорів, сконцентрувавши їхні зусилля у тих напрямках, де вони мають відносні переваги.
" Що стосується часових рамок впровадження реформ, - виходити з того, що для досягнення результатів потрібно буде більше часу, ніж це спершу здається або як обіцяє українська сторона.
" Відносно фінансової доброчесності, - забезпечити застосування всіх наявних методів захисту від використання не за призначенням коштів позик, як інвестиційних, так і позик на структурну перебудову.
V. Перспективи та зовнішнє фінансування
Відношення суми боргу до ВВП, що дорівнює 40,8 відсотка, в Україні не дуже високе за міжнародними стандартами. Однак країна

 
 

Цікаве

Загрузка...