WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Стратегія світового банку в питаннях допомоги Україні (пошукова робота) - Реферат

Стратегія світового банку в питаннях допомоги Україні (пошукова робота) - Реферат

України, як і міжнародний досвід переконливо свідчать про те, що за відсутності
Вставка 3. Програма уряду
Вперше з часу проголошення незалежності уряд України підготував обов'язкову середньострокову програму (на 5 років), яка сигналізує про очевидний відхід від минулихпрограм радянського зразка. 6 квітня 2000 року вона здобула підтримку Верховної Ради.
Програма уряду передбачає п'ять стратегічних цілей: (і) розвиток людських ресурсів, (іі) зменшення бідності і підвищення добробуту українського народу, (ііі) підвищення конкурентоспроможності економіки України, (iv) захист прав та свобод людини, безпеки особи, суспільства та держави та (v) сприяння вступу України до Європейського Союзу. В Програмі також визначено показники, за значення яких можна судити про досягнення цих цілей. Наприклад: (і) в 2000 році передбачається зростання ВВП на 1-2%, в 2001 році - на 4%, а потім - на 6%; (іі) передбачається, що в 2000 році темпи інфляції не перевищать 19%, в 2001 році - 11%, а в 2002-2004 рр. - 7%; (ііі) заборгованість по заробітній платі та пенсіях буде погашено до кінця 2000 року.
Слід зазначити, що вперше програма готувалася за участю багатьох сторін - для роботи над програмою були запрошені представники громадянського суспільства (академічних інституцій, недержавних організацій, ділових спілок). Більше того, Програма передбачає розширення консультацій з громадянським суспільством. Уряд готовий регулярно надавати інформацію щодо своєї політики, а також доповідати широкій громадськості про результати свої діяльності.
У сфері управління уряд планує продовжити реформи державного управління з метою перетворення його у менший за розмірами і більш ефективний бюрократичний апарат. Децентралізація і розбудова сталої системи міжбюджетних фінансових стосунків є одним з першочергових завдань уряду. Корупція явно визначена як серйозна проблема, і визначені заходи боротьби з нею, зокрема реформування державної служби, покликаної підвищити підзвітність та забезпечення винагороди та призначення на посаду на основі професійних та особистих якостей; передбачається також реформування системи підвищення кваліфікації та оплати праці.
Реформа соціального сектора є одним з першочергових завдань програми реформ уряду. У сфері охорони здоров'я пропонується зміцнити ланку загальної …………… на основі запровадження механізму сімейного лікаря, розвивати систему страхування здоров'я, запровадити концепцію сімейних лікарів і створити умови для приватної медичної практики. У сфері освіти передбачається переглянути учбові програми і підручники, а також проведення деякої реконструкції шкільної системи в цілому. У галузі соціального захисту уряд має намір реструктуризувати соціальну допомогу, аби надавати цільову підтримку найбільш нужденним і поступово переходити до трьохрівневої пенсійної системи.
Важливі кроки передбачаються у галузі бюджетної реформи. Уряд має намір в 2000 році утримати збалансований бюджет, після того, починаючи з 2001 році, досягти перевищення дохідної частини над витратною спершу на 1%, раціоналізувати податкову систему, реформувати міжбюджетний фінансовий механізм, поліпшити управління видатками і запровадити відкриту систему державних закупівель на конкурсній основі.
З метою поліпшення середовища для бізнесу і створення в Україні сприятливих умов для залучення інвесторів уряд має намір приділити особливу увагу питанням прав власності, примусового виконання контрактів та проведення процедури банкрутства, раціоналізації податкової системи та управління нею, а також запровадження прозорих правил проведення приватизації за індивідуальним графіком.
Важливі заходи передбачаються щодо реформування енергетики та сільського господарства. Серед першочергових завдань уряду - приватизація енергетичних розподільчих компаній, розробка програм економії енергії та диверсифікація ринків енергопостачання. В сільському господарстві уряд прагне продовжити здійснювану нині земельну реформу - ліквідацію колгоспів, що розпочалась наприкінці 1999 року, прийняття нового Земельного Кодексу та створення системи реєстрації прав на землю.
дедалі гучнішого голосу громадянського суспільства та тиску на державних службовців з метою підвищення їхньої підзвітності навряд чи можна досягти сталих змін на тривалий час. І хоча зростання ролі громадянського суспільства в Україні повинно спонукатися внутрішніми факторами, міжнародне співтовариство може відіграти важливу роль як у підтримці реформ у верхах, так і сприяючи ініціатив "голосу народу."
Саме навколо цих двох тез (виявлення можливостей підвищення леґітимності інституцій та підтримка голосу громадянського суспільства) і побудовано Стратегію Світового банку в питаннях допомоги Україні.
IV. Уроки виконання останньої Стратегії Світового банку в питаннях допомоги Україні
Стратегія допомоги, викладена у більшості відповідних документів Світового банку останнього часу базувалася на оптимістичних припущеннях, які здавалися розумними у період успішної економічної стабілізації 1996 року. Нажаль, не було досягнуто ні економічного зростання, ні результатів реформи секторів економіки. За таких обставин, при тому, що деякі позики Банку продовжували здійснюватися і були використані значні кошти на структурну перебудову (що збільшило загальний обсяг виділених Україні коштів Світового банку до більш ніж 2 млрд. дол. США), були отримані вельми обмежені результати, і у більшості випадків зміни стратегії розвитку відповідного сектора не відбулося (перелік діяльності Банку вміщено у Вставці 4). Через складнощі юридичного характеру та зволікання проходження через українські установи було зірвано ухвалення та оформлення декількох інвестиційних операцій. Така незадовільна ситуація знайшла своє відображення у змінах до стратегії Світового банку в питаннях допомоги Україні 1999 року, внаслідок чого допомога Світового банку набула статусу "песимістичного варіанту", і були встановлені жорсткі умови здійснення операцій структурної перебудови та будь-якої наступної оцінки інвестиційних операцій.
Причини поганого виконання програми. Основні чинники поганого виконання програми - це, головним чином, відсутність справжнього відчуття причетності і особистої зацікавленості уряду та можливостей її впровадження. Уряд часто поводився так, буцімто його програма діяльності - це щось зовсім не те, що було погоджено з банком. Озираючись назад, можна сказати, що головна рушійна сила, що стояла за цими угодами, - це потреба уряду отримати кошти на структурну перебудову, а не справжня заінтересованість в реформах. Що ж до своїх власних планів, то уряд був заручником свого політичного компромісу і не міг визначитися щодо чіткого стратегічного напрямку та всебічної платформи для здійснення реформ.
Хоча в документі "Стратегія Світового банку в питаннях допомоги Україні на 1996 рік" викладено чітку платформу реформ, вона не переросла у окремі кредитні операції

 
 

Цікаве

Загрузка...