WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Стратегія світового банку в питаннях допомоги Україні (пошукова робота) - Реферат

Стратегія світового банку в питаннях допомоги Україні (пошукова робота) - Реферат

вигоду від збереження статус кво і - сприяє дисбалансу у розподілі доходу. Реформи будуть успішними у тому розі, якщо вдасться вирішитиці взаємопереплетені відносини. Зростання економічного та соціального добробуту та зменшення бідності - ось основоположні чинники формування довіри до нині створюваних демократичних інституцій та їх леґітимності. В свою чергу поліпшення умов для економічної діяльності вимагатиме певних успіхів у розбудові міцної інституційної бази, поліпшенні управління та усунення джерел для "пошуку ренти" та корупції, які зараз мають місце.
Бідність
Зростання бідності. Бідність в Україні зросла настільки, що 30 відсотків населення живе за межею бідності, а 17 відсотків - у крайній бідності. П'ята частина населення працює неповний робочий день або знаходиться в адміністративній відпустці; офіційно безробіття зросло до величини 11 відсотків від загальної кількості економічно активного населення.
Вставка 2. Бідність в Україні
На основі попередніх результатів нещодавно проведеного дослідження, яке охоплювало першу половину 1999 року, приблизно 30% населення належить до категорії бідних (яка визначається як частка населення, рівень споживання якої дорівнює 75 відсотків або менше від медіани). Частка населення, що живе в умовах крайньої бідності (домогосподарства, 80 відсотків сукупних витрат яких йде на харчування) дорівнює приблизно 17 відсотків. Хоча через проблеми, пов'язані з методиками дослідження та визначення межі бідності, неможливо провести співставне порівняння результатів останнього дослідження та попередніх досліджень, загалом вважається, що бідність в Україні в цілому за період з 1990 року зросла. Ця тенденція викликана головним чином спадом реальних доходів у перехідний період.
Хто в Україні належить до категорії бідних? Як і в багатьох країнах - колишніх республіках Радянського Союзу це, зокрема, сім'ї з дітьми, одинокі літні люди, особливо пенсіонери з невеликим стажем роботи, безробітні та дедалі більше - працюючі. Особливо високий ризик потрапити за межу бідності для жінок, які самі вирощують дитину, або які втратили годувальника. Загалом можна стверджувати, що пенсіонери не зазнають значного ризику бідності.
Основні показники такі:
" Бідність не обмежується лише тими, хто має мало шансів знайти роботу. Внаслідок заборгованості по заробітній платі дедалі зростає кількість бідних з числа працюючих та їхніх сімей.
" Значну частку бідних домогосподарств складають літні люди віком понад 70 років. Однак загалом бідність серед пенсіонерів пом'якшується тим фактом, що значна кількість таких людей продовжує працювати - приблизно 35% людей віком від 55 до 70 років.
" Сім'ї з дітьми найчастіше теж належать до категорії бідних: приблизно 50% таких сімей знаходяться за межею бідності, і ймовірність потрапити за цю межу зростає пропорційно кількості дітей. Великий ризик перейти до категорії бідних для сімей, які втратили одного з годувальників, особливо якщо сім'я, де мати сама вирощує дитину.
" Бідність пов'язана з відсутністю освіти та професійних навичок: чим вищий рівень освіти глави сім'ї, тим менша ймовірність для його родини потрапити за межу бідності.
" Бідні сім'ї здебільшого мешкають у сільській місцевості. Більше того, у різних областях рівень бідності різний; найвищий рівень бідності спостерігається у реґіонах, де відсутні ознаки економічного зростання (найнижчі показники рівня бідності мають місто Київ, Чернігів, Харків та Закарпатська область).
Хоча володіння ділянкою землі дещо пом'якшує бідність, її розміри відіграють важливу роль у визначенні бідності - розміри земельних ділянок, що належать бідним домогосподарствам приблизно на 50% менші, ніж в середньому для тих, хто не належить до категорії бідних.
(Детальніше про бідність див. Вставку 2). Водночас погіршився людський і фізичний капітал. Причини цих змін такі:
" Сфери структурного безробіття - міста, що виникли навколо одного великого підприємства, райони видобутку вугілля, сільська місцевість; та / або соціально вразливі групи людей, такі як літні люди та одинокі матері.
" Зростання нерівності розподілу доходів. Обчислення коефіцієнтів Gini свідчить про збільшення нерівності розподілу доходів протягом останніх десяти років удвічі, до рівня, що наближається до показників, характерних для країн Латиської Америки, які відзначаються найменшим рівнем рівності. Чим більше потрібно буде часу для впровадження реформ, необхідних для створення прозорого і підзвітного державного управління та ефективної ринкової економіки, тим довше інтереси певних груп зможуть зберігати своє панівне становище в умовах викривленої пост-радянської системи для присвоєння якомога більше національного багатства.
" Незадовільна система надання соціальних послуг. Це має місце частково внаслідок скорочення бюджетних ресурсів, але також і через погане керівництво та відсутність стратегічного мислення в секторальних міністерствах та уряду в цілому, та виплати, що носять офіційних характер, по багатьох соціальних послугах (наприклад, охорона здоров'я). Уряду ще належить перевизначити роль держави, з тим, щоб вона сприяла, а не втручалася в економічні справи, і зосередити увагу на найбільш важливих напрямках, таких як поліпшення надання соціальних послуг та боротьба з бідністю.
Бідність в Україні штучно пом'якшується завдяки відкритим та прихованим субсидіям на основні товари споживання та послуги (наприклад, хліб, житло, громадський транспорт, тарифи на електроенергію) та мовчазне прийняття неплатежів за житло та комунальні послуги. Ці субсидії пом'якшують безпосередню дію бідності, але водночас робить скасування цих субсидій, що так необхідно для здійснення реформ, більш болючим і дедалі складнішим з політичної точки зору. Однак нинішня система значних неявних субсидій населенню на основні товари споживання не є економічно обґрунтованим і обмежує можливості для економічного відродження.
Незавершеність інституцій та погане управління
Які ж визначальні причини відсутності економічного зростання та підвищення рівня бідності в Україні? Ми стверджуємо, що першопричиною незадовільних економічних показників інституційна слабкість. Однак її не слід розуміти виключно в технологічних термінах, як-от відсутність фізичних засобів або брак освітнього рівня. Навпаки, слабкість інституцій відчувається у наявності розриву між писаними правилами та регулюванням і фактичною поведінкою агентів, зокрема в державному секторі. Встановлені нині неофіційні правила зменшують стабільність прав власності, підвищують витрати на здійснення операцій та непевність щодо їх виконання і сприяють зниженню рівня приватних інвестицій та відповідальності за взятий на себе ризик. "Пошуки ренти", очевидно, стали логічним вибором в умовах середовища подібного типу, і не дивно, що Україна посідає одне з перших місць за такими показниками як ризик ведення бізнесу, корупція, відсутність прямих

 
 

Цікаве

Загрузка...