WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Стратегія світового банку в питаннях допомоги Україні (пошукова робота) - Реферат

Стратегія світового банку в питаннях допомоги Україні (пошукова робота) - Реферат

Україні була успішною і послідовно втілювалася, урядовінеобхідно створити широку коаліцію, аби зменшити вплив політичних та соціальних сил, які прагнуть зберегти статус кво. Така коаліція навряд чи з'явиться, якщо громадянське суспільство не відчує свою силу і не збільшить потребу в кращому керівництві.
Політичні події останнього часу сприятливі для здійснення реформ. Після рішучої перемоги у президентських перегонах в листопаді минулого року, Президент Кучма призначив на посаду Прем'єр-міністра та членів Кабінету Міністрів посадових осіб з прогресивними - хоча і не дуже сильними - поглядами. Крім того, вперше за роки свого існування парламентські фракції спромоглися об'єднатися у парламентську більшість, яка прийняла міцний бюджет на 2000 рік і ухвалила Програму дій уряду, яка має про-реформний характер. Проте успіх реформістської коаліції далеко ще не гарантований. Є питання стосовно кола повноважень Прем'єр-міністра Віктора Ющенка, зокрема якщо програма реформ торкнеться інтересів більш могутніх олігархів, які мають міцні зв'язки із законодавчою та виконавчою владою.
Вставка 1. Основні показники макроекономічного розвитку України протягом останніх років
Після успішної стабілізації в 1996-97 рр. Україна утримує відносно стабільне макроекономічне середовище. Однак відсутність структурних реформ та фінансова криза в Росії стали на шляху повного економічного відродження. Основні макроекономічні показники країни такі:
" Інфляція зменшилася до 10-20 відсотків.
" Скоротилися темпи падіння реального ВВП: в 1997 році цей показник дорівнював 3%, а в 1998 році 1.7%, а в 1999 навіть ще менше - 0.4%. Прогноз зростання у 2000 році реального ВВП на 2 відсотки базується на пожвавленні промислового виробництва (спершу виробництва металів та металургії, а останнім часом легкої та харчової промисловості) та на деякому відновленні сільськогосподарського виробництва після спаду його в 1999 році на 5.4%.
" Внаслідок фактичної девальвації та скорочення реального доходу поліпшився торговий баланс та баланс поточного рахунка . Дефіцит поточного рахунка, який в 1997 та 1998 роках лишався практично без змін на рівні 1.3 млрд., у 1999 році, за останніми оцінками НБУ, зник і Україна має надлишок у розмірі 500 мільйонів доларів США. До таких оцінок слід ставитися вельми обережно через мінливий характер чинників, що стоять за лаштунками цих явищ (чисті трансферти та чистий дохід факторів).
" Грошовий дефіцит уряду в цілому зменшився з 5.6% від ВВП в 1997 році до 2.8% в 1998 та до 2.4% в 1999 році. В 2000 році передбачається подальше скорочення грошового дефіциту бюджету до 1.7% (або 0% після отримання надходжень від приватизації) завдяки зміцненню бюджетної дисципліни, посиленню контролю за видатками, скасування списання бюджетних коштів та скорочення пільг оподаткування та соціальних субсидій при одночасному зменшенні податкового тягаря для бізнесу.
Попри ці успіхи, макроекономічна ситуація продовжує лишатися вельми нетривкою. Основні труднощі є наслідками фіскального управління та управління боргом. Дефіцит бюджету, вищий з точки зору зобов'язань, аніж у грошовому вираженні, продовжує породжувати значну заборгованість перед бюджетом та створює інфляційний тиск. Створення грошей для сплати заборгованості після останніх президентських виборів разом з відносно гнучким обмінним курсом, призвели до підвищення темпів інфляції упродовж останніх чотирьох місяців. Для подолання нинішніх широко поширених проблем неплатежів та досягнення загальної фіскальної рівноваги необхідні скоординовані дії МВФ та Банку щодо вирішення фіскальних проблем та структурних проблем, що стоять за ними.
Складним завданням лишається управління боргом через низький рівень валютних резервів, обсяг яких, починаючи з кінця 1998 року, коливається між 600 млн. та 1.3 млрд. доларів США. НБУ прийняв свідоме рішення не втручатися у функціонування валютного ринку і водночас користуватися будь-якою можливістю для поповнення резервів шляхом купівлі валюти на відкритому ринку. Втім, низький рівень резервів є реальною перешкодою для просування країни через складні піки погашення боргу минулого року і лишатиметься такою перешкодою і в наступні два роки.
Крім того, нещодавно виявлене використання резервів НБУ протягом 1997-98 рр. буцімто не за призначенням створює серйозну загрозу для зовнішньої платоспроможності України на найближчу перспективу і врешті для успішної діяльності нинішнього Прем'єр-міністра та його уряду. Зволікання з вирішенням цієї проблеми може серйозно підірвати існуючі перспективи для просування вперед, оскільки її існування фактично блокує процес відновлення Програми розширеного фінансування МВФ (так само, як і надання решти траншів позик Банку на структурну перебудову).
З іншого боку, упродовж кількох останніх місяців поліпшилися показники економічної діяльності. У першому кварталі 2000 року темпи зростання промислового виробництва вимірюються двозначною цифрою, а річні темпи росту ВВП, за офіційними даними, дорівнюють 5 відсотків, що є віддаленою реакцією на девальвацію гривні. Зараз здається досить ймовірним, що вперше за останні десять років в Україні може бути зростання економки (огляд показників економічного розвитку України за останній час див. у Вставці 1). Окрім того, одним з найбільших успіхів уряду Ющенка стало проведення переговорів з приватними власниками випущених протягом останніх кількох років боргових облігацій з коротким терміном погашення та високими відсотковими ставками. Таким чином, якби не було непевності, пов'язаної із заявами щодо використання резервів НБУ не за призначенням, країна могла би сподіватися на створення відносно сприятливого середовища для реалізації амбіційної програми економічних реформ.
Результати аудиту НБУ, які стануть відомі лише наприкінці червня, визначать найближчі перспективи для України, і упродовж наступних декількох місяців необхідно буде внести відповідні корективи до Стратегії Світового банку в питаннях допомоги Україні. Але це не повинно відволікати від головних проблем, які визначають перспективи розвитку України і які мають довгостроковий характер. Втрачені протягом останніх десяти років засади важко буде відновити, якщо не буде значних зрушень у створенні леґітимних інституцій, які сприятимуть розвитку. Ці питання обговорюються у наступному розділі.
ІІ. Бідність, інституції та управління
Розуміння корінних причин несприятливих політичних та економічних змін протягом останніх кількох років вимагає ретельного розгляду процесу зміни політичної економії, що лежить в їх основі. Незавершена інституційна база і погане управління призвели до низьких показників економічної діяльності і зростання бідності. Через погане керівництво створилися сприятливі умови для появи перших "переможців" перехідного періоду - олігархів та великої частини бюрократії, яка наразі намагається зупинити подальшу реалізацію реформ, оскільки вона має

 
 

Цікаве

Загрузка...