WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Одна планета, різні світи (Посібник з світової економіки) - Реферат

Одна планета, різні світи (Посібник з світової економіки) - Реферат

мільйонів децентралізованих приватних закладів виробництва і розподілу. Ціни, що панують на ринку, визначають якість і різноманітність товарів і послуг, які вироблятимуться, та спосіб, у який їх розподілятимуть. Зміна цін слугує регулятором кількості товарів і послуг, призначених для ринку.
Ціновий механізм. Саме завдяки механізмові цін обмежені ресурси використовуються на різноманітні потреби. Взаємодія між системою цін та пошуком прибутку сприяє підтриманню прийнятного рівня економічних помилок. Прибуток, що залежить від ціни продажу товару та витрат на його вироблення, показує виробникам, що люди купують. Галузь, продукція якої диктує високі ціни відносно затрат, притягує виробників, натомість низькі ціни відносно затрат стримують виробництво, відштовхуючи виробників.
Формування ціни. Попит і пропозиція у вільноринковій економіці визначають ціну, за якою купується чи продається товар. Попит створює споживач, що виявляє бажання придбати товар, виражене через готовність заплатити за нього гроші на ринку. Ринковий попит-це сума попитів усіх осібних споживачів на окремі товар чи послугу: що вища ціпа, то менша кількість їх користується попитом, і навпаки.
Пропозиція виходить від виробника - це кількість товару чи послуги, яку він готовий запропонувати за будь-яку визначену ціну. Ринкова пропозиція є сумою всіх пропозицій, що їх можуть запропонувати на ринку окремі виробники за всі можливі ціни упродовж визначеного періоду. Існує пряма залежність між ринковою пропозицією та ціною: що вища ціна, то більшою є пропозиція товарів чи послуг, що їх можуть постачити.
Взаємодія попиту і пропозиції визначає ціну товару чи послуги па ринку. Рівноважна ціна-це ціна, за якої кількість, що на неї є попит, зрівнюється з тією, що пропонується. Це саме та ціна, що оздоровлює ринок. За будь-якої ціни, вищої за рівноважну, пропозиція перевищує попит, і ціна мусить падати. За ціни, нижчої за рівноважну, попит перевищує пропозицію, і ціпа мусить зростати. У поданому прикладі рівноважна ціпа становить 3 долари за 1 фунт:
Ринковий попит (фунтів) Ціни за фунт (доларів) Ринкова пропозиція (фунтів)
180 0.50 40
140 1.00 50
100 2.00 65
80 3.00 80
60 4.00 100
40 5.00 120
Сили попиту і пропозиції, діючи через ціновий механізм, можуть подавати ефективні сигнали ринкові. Приміром, збільшення попиту означає, що покупці будуть готові придбати більше, ніж досі, за довільною ціною. Наслідком збільшення попиту за умов збереження пропозиції було б зростання ціни. Збільшена ціна спонукала б виробників пропонувати більше, тобто кількість зросла б теж. Зменшення попиту мало б зворотний вплив.Навпаки, наслідком зростання пропозиції за умов збереження попиту було б зниження ціни. Нижча ціна привела б до збільшення кількості куплених товарів чи послуг. Зменшення пропозиції мало б зворотну дію: споживачі змушені платити більше за меншу
кількість товарів чи послуг.
Рисунок 2.1 ілюструє встановлення цін і обсягу випуску товарів чи послуг на вільному ринку. Вони визначаються перетином лінії попиту і пропозиції. Рівноважна ціна-/зо, пропонована кількість - до. За кожної ціни понад ро пропонована кількість перевищує ту, на яку є попит, і ціна падатиме. За кожної ціни, меншої ро. попит перевищує пропоновану кількість, і ціна зростатиме.
Збільшення попиту до Д за постійної пропозиції дасть зростання і цін, і кількості. Новою рівноважною ціною стане рі, а кількість зросте до уі. Збільшення попиту до Д може привести і до зростання пропозиції (лінія пропозиції зміщується вправо), якщо виробники зреагують на потенційно вищі прибутки. Нові виробники вийдуть на ринок, сюди ж будуть переміщені ресурси з інших галузей у сподіванні більшої норми прибутку .
Якщо, приміром, прийом студентів до місцевого коледжу збільшується, буде рости і попит на житло. Місцеві мешканці будуть готові здавати в оренду більше квартир, і наявне житло буде повністю використане. Квартирна плата зросте, і хтось вирішить будувати квартири для студентів. Пропозиція житла збільшиться, бо наявні ресурси пепемістяться V житлове будівництво.
Свобода підприємництва
Іншим засадничим інститутом капіталізму є свобода підприємництва. Вона стосується загального права кожної особи займатись економічною діяльністю в будь-який спосіб, що її приваблює. Проте існують певні обмеження на вибір різновиду діяльності: не можна займатися тим, що в суспільстві вважається аморальним (приміром, дитяча порнографія) чи може завдати шкоди іншим (як от керування автомобілем у стані сп'яніння). Що ж до ролі держави, то вона має забезпечити права особи на вільне пересування до кожного регіону країни, працю на будь-якій обраній посаді, пошук і створення ділової одиниці практично в довільній галузі законної економічної діяльності. Припускається, що на підставі порівняння ринкових індикаторів-ціни й собівартості - ця особа здатна сама обрати ту галузь діяльності, яка обіцяє принести зиск. Інститут приватної власності забезпечує суспільну підтримку, необхідну для використання і регулювання чинників виробництва, важливих для обраного напряму діяльності.
Теорія, що пояснює існування свободи підприємництва, має цілком очевидне соціальне значення: особи, обираючи собі галузі економічної діяльності, де вони досягнуть найбільшого успіху з точки зору власного зиску, заразом обиратимуть галузь, у якій вони, ймовірно, принесуть найбільшу користь суспільству.
Конкуренція
За умов існування інститутів приватної власності та свободи підприємництва, а також браку ресурсів і ринкових можливостей розмістити їх спроби людей забезпечити власну економічну вигоду приводять до конкуренції. Конкуренція є принципово необхідною частиною системи вільного підприємництва. Впевнені в собі люди в економічному житті мають боротись і змагатися за винагороди-добру роботу, високу платню, бажані товари й послуги, забезпеченість у старості. В конкуренції присутній елемент соціального дарвінізму: життя-це конкурентна боротьба, в якій на вершину дістається найсильніший щодо спроможностей.
Слово "конкуренція', зрозуміла річ, одне з "хороших" в американському словнику. З раннього віку школярам доводять, що прикметною рисою історичного успіху економічної системи США є конкуренція, а інші економічні системи менш ефективні значною мірою через брак цього магічного складника, що притаманний нашій економіці в такому особливому й неповторному контексті. Нічого дивного, отже, немає в тому, що законодавство й неписані правила нашої правової системи залучені до активної підтримки конкурентної системи.
Вважається, що конкуренція в ринковому середовищі приносить безумовну користь; Конкурентний ринок буде:
1. Сприяти ціновому механізмові реально відбивати попит і собівартість, а відтак максимізувати ефективність використання капіталу й інших ресурсів.
2. Заохочуватиудосконалення продукції та довготермінове скорочення собівартості.
3. Приводити до справедливого розподілу реального доходу.
4. Забезпечувати для споживачів значне

 
 

Цікаве

Загрузка...