WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Одна планета, різні світи (Посібник з світової економіки) - Реферат

Одна планета, різні світи (Посібник з світової економіки) - Реферат

Німеччина була поділена на три частини, і однією з них була Західна Німеччина. Тим часом Сполучені Штати, що відносно мало постраждали у другій світовій війні, не мали необхідності змагатися за світові ринки-вони панували на більшості з них. Внаслідок цього в робітників, компаній і уряду США виникло почуття самовдоволення. Головні світові конкуренти Сполучених Штатів мусили відбудовувати свої економіки практично з нічого, і потрібен був певний час на те, щоб вони почали наздоганяти США.
Сполучені Штати в деяких галузях посідають міцні позиції, а в інших-слабкі. Журнал "Форчун" опублікував таблицю місць (див. таблицю 5.12), що їх посідають Сполучені Штати у тринадцяти провідних галузях у порівнянні з відповідними галузями Європи і Японії. (Ранги щодо цих галузей одержано на підставі виробничих даних, показників компаній та експертних оцінок). У таких галузях, як фармацевтична й аерокосмічна, Сполучені Штати почуваються цілком упевнено, але в решті галузей справи йдуть не так добре. Колись потужні автомобільна і сталеливарна промисловості СІ І ТА перебувають в останні 20 років у стані занепаду, але Сполучені Штати втрачають позиції й у тих галузях, що мають найбільші ринки збуту і значний прибутковий потенціал на майбутнє.
138 Частина 2. НОВА РОЛЬОВА МОДБЛЬ
Десять рОКІВ тому КОП'Ю- ТАБЛИЦЯ 5.12. Рейтинг ключових
терна і телекомунікаційна галузей США у порівнянні з євро-o ^-.тт А " o пеиськими і японськими конку-галузі США займали такі ж рентами.
Галузь Ранг
фармацевтична А
Лісова А
Аерокосмічна В+
Хімічна В
Харчова В
Наукове і фотогра
фічне обладнання В
Нафтопереробна в
Телекомунікаційна в-
Комп'ютерна с+
Промислова й сільсько
господарська техніка с
Автомобільна с
Металургійна с-
Електронна 0
Джерело: Апс1геу Кирїег, "Нау? Апіегісап Іпсіизиі 5іаскв Цр," Рогіипе, МагсЬ 9, 1992, р.ЗО. © 1992 Тіте Ьс. А11 гідЬІ гезегуесі.
високі позиції, що й фармацевтична, і більшість інших галузей теж були в кращому становищі. Головна конкуренція очікується з боку об'єднаної Європи, що може одержати перевагу щодо економії завдяки збільшенню масштабів виробництва у таких галузях, як електричне устаткування. Виклик американській харчовій промисловості кине теж Європа, що матиме порівнянний зі Сполученими Штатами розмір об'єднаної площі орних земель. Відкрита Східна Європа надасть величезний ринок і буде джерелом дешевої пропозиції. Японія наздогнала Сполучені Штати у виробництві промислової та
сільськогосподарської техніки і перегнала у виробництві телекомунікаційного обладнання. Європа обійшла Сполучені Штати щодо випуску сталі та механічних верстатів. У 1991 р. американська автомобільна промисловість втратила 6.8 млрд. доларів, а імпорт японських автомобілів до Америки дорівнював двом третинам її торговельного дефіциту з Японією.
Сильні сторони економіки США
Сполучені Штати мають багато переваг. Вони мають найвищий у світі рівень життя, що його показником є реальний ВВП на душу населення. Їхній експорт до інших країн зріс настільки, що вони були найбільшим експортером світу 1991-1992 рр., і їхній торговельний дефіцит зменшився. Їм властиві динамізм і здатність швидко відновлювати сили, на що спроможні ще небагато країн, і це було продемонсгровано під час другої світової війни, коли за короткий проміжок часу після Перл-Гарбору вони налагодили виробництво тисяч кораблів, літаків і танків. Подібно до цього,
139
Розділ 3. Сполучені Штати Америки
після запуску 1958 р. радянського супутника Сполучені Штати розробили космічну програму і за десять років висадили людину на Місяць. Середня продуктивність усієї промисловості США все ще залишається найвищою або близькою до того у порівнянні з іншими країнами . Ще один момент, що на нього часто не звертають уваги: США посідають чільне місце серед усіх країн у сфері надання таких послуг, як консалтинг, і ця їхня позиція й далі зміцнюватиметься.
Слабкі сторони економіки США
Існує досить одностайна думка, що головною проблемою економіки США є низький рівень заощаджень. Сполучені Штати вважалися нацією ощадливих людей. Впродовж періоду від громадянської війни до другої світової війни норма заощаджень США була найвищою у світі й набагато вищою від японської24. Але після другої світової війни, коли американці стали більше зорієнтованими на споживання, норма заощаджень почала знижуватись. Ще однією поважною проблемою вважається система освіти США. У школах США запроваджено низькі освітні стандарти, в них погана дисципліна, тоді як інші країни підвищили свої вимоги до якості освіти . Німеччина, скажімо, надає професійному навчанню набагато більшого значення, ніж Сполучені Штати, допомагаючи своїм робітникам набути кваліфікацію, необхідну для збільшення продуктивності їхньої праці.
Серед інших чинників, відповідальних за зниження конкурентоспроможності США, фахівці називають схильність до мислення короткотерміновими категоріями. (І німецькі, і японські менеджери прагнуть міркувати з точки зору саме довготермінових цілей). Компанії США призвичаєні до планування в термінах короткотермінових цілей, бо їхня діяльність традиційно вважається успішною, якщо прибутки постійно зростають, а дивіденди щороку збільшуються. Крім того, багато менеджерів США менше уваги звертають на довготермінові завдання на кшталт якості продукції, а більше покладаються на такі короткотермінові чинники, як маркетинг. Так само внаслідок звичного для культури США розрахунку на негайну винагороду норма заощаджень в американських
23 Сотореііиуепезк Роїісу Соипсії, Рігзі Аппиаі Керогі. Іо Ще РгезіДепі апа Сопдтезя, Виіїсііпд а Сотреііііуе Атеїіса, МагсЬ 1, 1992, р.8.
24 Виіїсііад а Сотрєііііуе Атеїіса, р.9.
25 МісЬаеІ Е Рогіег, ТЬе Сотрєііііуе Асіуапіаде оґ NаііоIIЗ ( NеV Уоїк: Ргее Ргезз, 1990), рр.520-521.
140 Частина 2. НОВА РОЛЬОВА МОДЕЛЬ
родинах є найнижчою серед усіх індустріальних країн. Більше того, податкове законодавство СШАмістить незначні стимули до ощадливості, а натомість сприяє споживанню й утворенню боргів. Сполучені Штати є провідною державою-боржником світу.
Промислова політика
Сполучені Штати можуть обрати певну промислову політику, щоб спробувати відновити свої конкурентні позиції у світі. Промислова політика є формою стратегічного планування. Вона окреслює базову стратегію, що їй збирається слідувати країна, щоб досягнути економічного піднесення і протистояти іноземній конкуренції. В ній аналізується, які зміни в технології та людських потребах зможуть удосконалити структуру промисловості. Проми-слова політика посилює роль держави трьома шляхами:
1. Створюються державні агенції для часткового покриття приватних інвестиційних досліджень у галузі нових виробів та виробів, що розробляються.
2. Уряд постійно прагне до зменшення вартості та збільшення наявності капіталу промислових фірм, передусім тих, що важливі з точки зору міжнародної конкуренції. Сюди

 
 

Цікаве

Загрузка...