WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Одна планета, різні світи (Посібник з світової економіки) - Реферат

Одна планета, різні світи (Посібник з світової економіки) - Реферат

цілі: країни і галузі, віддані ідеї досягнення довготермінової переваги, часто одержують її.
2. Умови попиту. Вони охоплюють обсяг ринку, витонченість споживачів, показ продукції в засобах масової інформації. Вимоги споживачів стосовно зручності, вигідності та доступності зробили Сполучені Штати головним суспільством масового ринку і масового виробництва і забезпечили промисловості США міцну позицію з точки зору досягнення вигоди з додаткового попиту на товари з усього світу, що мають саме такі якості.
3. Споріднені та суміжні галузі. Якщо фірма намагається задовольняти найвищі вимоги постачальників світового рівня, вона досягає успіху в конкуренції з компаніями, що працюють у спорідненій галузі й рухаються з нею слід у слід. Ці виробники й постачальники утворюють так звану промислову групу, що сприяє прискоренню нововведень.
26 МісЬаеІ Рогіег, ТІїе Сотреііііуе А(1уапіаде оі Наїіот, (Nеo^V Уогк: Ргеє Ргезз, 1990). КергіїеД тоііп решцзвіоп оі ІЬе Ргее Ргезя, а Оіуіяіоп оі Мастіїїап, Іпс. Гют ТІїе Сотреііііуе Асіуапіадє оі Наїіопз Ьу МісЬаеІ Е. Рогіег. СоругідЬІ с 1990 Ьу МісЬаеІ Е.Рогіег.
108
Частина 2. НОВА РОЛЬОВА МОДЕЛЬ
РИС.4.1. Ромб Портера щодо національної конкурентної переваги.
Вершина 1
Вершина 4
Вершина 2
Вершина З
4. Стан додаткових чинників. До них належать природні ресурси, освіта і фаховий рівень, а також рівень оплати праці та інфраструктура.
Ще два інших чинники-випадковість і уряд-теж відіграють важливу роль. Випадкові події, непідвладні компаніям-як от війни чи ембарго, - можуть змінити структуру галузі на користь або на шкоду країні. Прикладом є друга світова війна, що збагатила американську промисловість завдяки стимулюванню досліджень і розробок, що їх фінансував уряд. Чимало виробів було випущено у післявоєнний період набагато раніше, ніж вони могли бути випущені за інших умов. Уряд може посилити або послабити національну перевагу. Досконалим зразком цього е Японія. Уряд і ділові кола Японії підтримували тісні робочі стосунки, починаючи з минулого століття. Японська економічна політика застосовувала податкові пільги і розмаїття інших заходів для стимулювання за-ощаджень і накопичення капіталу.
Конкурентна перевага, що грунтується лише на одній або двох вершинах ромба Портера, зазвичай виявляється нежиттєздатною, бо глобальні конкуренти можуть легко перебороти її. Приміром, країна, що покладається на нижчу вартість робочої сили як на перевагу, може бути "підтята" іншою країною, іцо має ще нижчу
109
Розділ 4. Порівняльний аналіз капіталістичних систем
вартість робочої сили. Усі чотири вершини ромба мають працювати разом. Всі сторони ромба сприяли Сполученим Штатам у 1950-1960-х рр.-світовий попит, масове споживання, масовий маркетинг, масс-медіа (включно з радіо та телебаченням) і невисокі ціни на товари широкого вжитку, як от побутова техніка. Але часи змінилися, і Сполучені Штати більше не посідають панівного становища у світі. Японія й Німеччина зібралися на силі, і залишається спостерігати, котра з цих трьох світових потуг врешті-решт досягне тріумфу.
Порівняння Сполучених Штатів, Японії та Німеччини
Сполучені Штати, Японія та Німеччина розмістились на ромбі приблизно однаково. Переваги, що їх мали Сполучені Штати в 1950-1960-х рр., значною мірою втрачені, частково в результаті самовпевненості. Вони втрачають свою здатність створювати особливі чинники, що ведуть до конкурентних переваг. Прикладом є освіта. І Німеччина, і Японія мають більш кваліфіковану робочу силу. Рівень відсіву з середньої школи у Сполучених Штатах становить майже 25%, тоді як у Німеччині - 3%, а в Японії-2%. За міжнародними математичними й науковими тестами і німецькі, і японські старшокласники набирають значно вищі бали порівняно з американськими. Така ж ситуація і щодо випробувань за іншими показниками досягнення успіху. Крім того, замість спробувати боротися з конкурентами, компанії США вважають за краще купити їх, або, якщо конкуренти закордонні, просять уряд встановити квоти чи інші імпортні бар'єри.
Але і Німеччина, і Японія мають власні проблеми29. Нечастими стали великі комерційні та наукові прориви німецьких фірм. Робочі тижні стали коротшими, а наголос робиться на інших житгєвих інтересах30. Сфера міжнародних послуг, де СІ І ТА посідають міцні позиції, у Німеччині розвинена недостатньо, і вже з'являються ознаки зменшення кількості довготермінових контрактів німецьких менеджерів та інвесторів. Японія також має свої проблеми. Вади властиві й її системі освіти, особливо на університетському рівні, де зміст курсів має бути розширений і піднесений на вищий щабель31. Японська система оптово-роздрібного розподілу перешкоджає просуванню до міжнародного успіху.
2" Рогіег (1990), рр.704,712 апсі 715-719.
Німецьке суспільство значною мірою е суспільством дозвілля, бо німці мають шеститижневу оплачену відпустку і п'ятнадцять оплачених святкових днів на рік. Саме тому багато тисяч японців навчається в американських університетах.
110 Частина 2. НОВА РОЛЬОВА МОДЕЛЬ
Японія також далеко відстає від Сполучених Штатів щодо надання міжнародних послуг32. Нарешті, в японській економіці існує чимало непродуктивних секторів, як от сільське господарство, звичними сгали також картелі та інші обмеження на конкуренцію.
Динаміка конкуренції та промисловий успіх
Альфред Д. Чендлер написав книгу під назвою "Масштаби і можливості: динаміка промислового капіталізму'133, що містить порівняльне дослідження менеджерського підприємництва в Сполучених Штатах, Великобританії та Німеччині від 1880-х до 1930-х років. Упродовж більш ніж півстоліття ці три країни давали близько двох третин світової промислової продукції. Однак місце Великобританії серед найбільших промислових держав заступила Японія, а от Сполучені Штати й Німеччина утримали своє становище у світі як індустріальні країни. Великобританія спершу мала перевагу, бо промислова революція в Сполучених Штатах і Німеччині почалася пізніше. Але де в такому разі повелася невірно Великобританія, і що саме робили правильно Сполучені Штати і Німеччина? Якщо британські підприємства в деяких галузях- скажімо, в сталеливарній і текстильній-мали майже повну конкурентну перевагу, чому тоді підприємства США і Німеччини її подолали?
Відповідь полягає в тому, що американські та німецькі фірми, вступивши в конкуренцію збританськими на світових ринках, були набагато агресивнішими. Вони конкурували завдяки покращенню якості своєї продукції і створещаю нових ринків, а також зниженню затрат. Скажімо, Стандард Ойл завдяки економії шляхом збільшення масштабів виробництва змогла скоротити собівартість одного галона гасу від 2.5 цента 1879 р. до 0.5 цента 1884 р. і до 0.4 цента 1885 р. Ця компанія мала змогу продавати свій гас за нижчою ціною, ніж будь-хто інший зі світових виробників, і все одно мати прибуток. Фірми США і Німеччини виконували систематичні дослідження і розробки з метою вдосконалення своїх виробів та процесів. Вони

 
 

Цікаве

Загрузка...