WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Одна планета, різні світи (Посібник з світової економіки) - Реферат

Одна планета, різні світи (Посібник з світової економіки) - Реферат

Частина 1. КІНЕЦЬ "ІЗМІВ"
Ссщіалізм у немарксистському розумінні-це економічна система, що видозмінює, але не відміняє багато інститутів капіталізму. Ступінь цих видозмін ніколи докладно не був описаний соціалістами, бо існує чимало варіацій соціалізму. Одні соціалісти віддають перевагу повній ліквідації приватної власності та заміні її власністю суспільною, інші покладають найбільшу надію на ринковий механізм, доповнений урядовим контролем і плануванням, з метою досягнення бажаних економічних і соціальних цілей.
Сьогоденний соціалізм почали також поєднувати з концепцією соціальної держави, що бере на себе відповідальність за захист своїх громадян від життєвих негараздів через низку розмаїтих соціальних виплат. Поза тим дозволяється приватна власність на засоби виробництва за державної власності на ті аспекти виробництва і розподілу, що зачіпають життєві інтереси суспільства. Нинішнє західне суспільство поєднує чимало засад і капіталізму, і соціалізму.
ІСТОРИЧНИЙ РОЗВИТОК СОЦІАЛІЗМУ
Поняття соціаліст і соціалізм відносно нові. Вперше їх почали вживати в Англії та франції на початку минулого століття, вони використовувались у доктринах окремих письменників, що шукали можливостей перетворення економічних і моральних підвалин суспільства шляхом заміщення приватних форм контролю життя і праці громадськими . Слово "соціалізм" популяризувалось як антитеза слову "індивідуалізм". Проте попередників соціалізму можна виявити й поміж середньовічних авторів чи навіть раніше, починаючи аж від часів Платона. Скажімо, Фома Аквінський вважав, що володіння майном може бути приватним, але користування речами повинно бути спільним. Будь-якими речами, що належать окремій особі, слід ділитися з бідними. Він вважав, що власність небажана, бо веде до гріха, і пропонував, щоб і держава, і церква допомагали бідним людям народжувати здорових дітей.
Утопії доби ренесансу
За доби ренесансу чимало вчених зосередили свою увагу на побудові уявних спільнот, або утопій, що в них суспільство зорганізоване так, аби усунути всі недоліки реального життя. Це були
Слово "соціаліст1' вперше було вжите, мабуть, в Англії на визначення послідовників Роберта Оуена. Слово "соціалізмі' уживалось у франції для позначення творів Сен-Симона і фур'є.
Розділ 3. Нерипкові механізми: соціалізм і комунізм 67
скоріше економічні та соціальні, аніж політичні утопії. У своїй більшості їх автори створювали певну ідеальну модель, за якою відроджених людей поселяють в ізольованій місцевості, де вони були б вільні від бруду решти світу. Далі тут створюються суворі умови, що мали б сприяти досягненню стану ідеального суспільства. Скажімо, у творі сера Томаса Мора "Утопія" все перебуває у спільній власності і не існує грошей2. У центрі кожного міста знаходиться ринковий майдан, куди кожна родина зносить речі, зроблені нею; з цього майдану продукція передається до централізованих складських приміщень, звідки кожна родина бере все, чого потребує. Жінки й чоловіки мають рівні права, а домашнє госпо-дарство організоване так, що жінка звільнена від найбільш трудомістких домашніх обов'язків.
Французькі соціалісти-утопісти
Французький утопічний соціалізм асоціювався з Французькою революцією, а пізніше з промисловою революцією. Французька революція здійснила великий економічний і політичний переворот, вплив якого відчувала ціла Європа. Революційне розмежування у Франції спричинилося до політичних і соціальних негараздів. Комерційні ділові інтереси класу купців заступили місце інтересів ' аристократії, винищеної на гільотині. Велика верства міських робітників, котрі допомогли здійснити революцію, виявила, що умови їхнього життя зовсім не змінилися. Той факт, що у Франції відбулась визначна політична революція, а її соціальні наслідки виявились зовсім незадовільними, створив грунт для нової групи реформаторів - французьких соціалістів-утопістів.
Ідеї утопічних соціалістів грунтувались на теорії про те, що природа передбачила все необхідне для щастя людства, а кожна особа від народження має природні права . Крім цього, була впевненість у тому, що людське життя в первісній державі було досконалим, проте з плином часу люди почали втручатись у природний порядок речей, якому суперечили людські звички і створювані інституції. Внаслідок цього люди в реальній державі були нещасливі, безправні і, зрозуміла річ, далекі від досконалості. Утопічні соціалісти, пояснивши причину людських труднощів, пропонували очевидні розв'язки проблеми соціального відродження. Якщо люди стали поганими внаслідок неприродних звичаїв та інституцій,
2 Ьеуіз Мшіиогсі. ТІїе Зіогіез оґ Шоріаз (Мезд Уогк: Вопі апсі ІлуегідЬІ, 1922), рр. 23-37.
3 КісЬагй Т. Пу, Ргепсії апсі Сегтап Зосіаііаіз іп Моїієгп Тітез (Меу Уогіс: Нагрег, 1883), рр. 37-51.
68 Частина 1. КІНЕЦЬ "ІЗМІВ"
то слід розкрити природу первинної держави добра, а по тому реорганізувати суспільство так, щоб повністю були залучені природні сили, без перешкод із боку звичаїв та інсгитуцій реального соціального оточення.
Проте французькі соціалісти-утопісти мали розбіжності щодо того, як слід реорганізувати суспільство. Одні наполягали на ліквідації приватної власності, вбачаючи в ній головну причину виродження людини, інші віддавали перевагу повній рівності доходів. Бабеф пропонував, щоб і виробництво, і розподіл відбувалися спільно, а діти виховувалися так, аби запобігти зростанню особистих відмінностей. Сен-Симон, один із найвідоміших ранніх со-ціалістів-утопістів Франції, повністю відкидав ідею рівності, доводячи натомість, що люди нерівні від природи і кожна спроба зробити їх рівними спричинить більшу несправедливість, аніж це є в дійсності. Однак відмінносгі мають визначатися не розміром успадкованого багатства, а талантом. Сен-Симон віддавав перевагу економічному механізмові, що дозволяє кожній особі працювати за її здатністю й отримувати заслужену винагороду. Шарль Фур'є опрацював план колективного життя в невеликих комунах, що зумовлять, як він сподівався, трансформацію суспільства. Ці комуни були названі фалангами, і кожна з них мала бути самодостатньою. Найвища платня там призначається тим, хто виконує найнеобхіднішу роботу, визначену членами фаланги.
Соціалізм і промислова революція
Промислова революція мала свого часу революціонізувати економічне життя цілого західного світу. Існування нової техніки сприяло формуванню реального капіталу, що давало можливість значно розширити використання цієї техніки. Наявність ресурсів, потрібних для утворення капіталу, сприяла розробці нової техніки, що після своєї появи сама ставала реальним капіталом. Нова технікадозволила довести валовий національний продукт до рівня, що уможливлював постачання споживчих товарів, достатнє для задоволення мінімальних життєвих потреб населення і постійної економії частини ресурсів. Приріст населення забезпечував робочою силою для використання накопичених запасів реального капіталу з метою

 
 

Цікаве

Загрузка...