WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка (різне) → Методи ціноутворення в умовах перехідної економіки - Реферат

Методи ціноутворення в умовах перехідної економіки - Реферат


Оскільки
pi1qi1 qi1 pi1qi1 pi1qi1
: = = ( 4 )
pi0qi0 qi0 pi0qi0 ( qi1 pi0qi1
qi0
те формулу ( 3 ) можна записати в наступному вигляді:
pi1qi1 pi1qi1 pi0qi1
= ( ( 5 )
pi0qi1 pi1qi1 pi0qi1
Приклад: Є ціна і кількість проданого магазином товару. Оцінити динаміку ціни кожного сорту, середню ціну за кожний квартал, а також визначити вплив зміни індивідуальних цін і перерозподілу продажу між сортами товару на зміну середніх цін (див. додаток2)
Основною формою індексу цін для сукупності різнорідних товарів є агрегатний індекс. Ціни різних товарів (наприклад, цукерок і комп'ютерів) складати безглуздо. Несуммуємість елементів сукупності долається шляхом зважування кожної ціни по кількості проданих товарів. Сума цін товарів на їх кількість складає товарооборот сукупності товарів. Щоб виявити безпосередньо зміну цін, необхідно зафіксувати показники кількості на одному з рівнів:
базисного періоду часу (формула Ласпейреса)
pi1qi0
IpЛ = ( 6 )
pi0qi0
або поточного періоду часу (формула Пааше)
pi1qi1
IpП= ( 7 )
pi0qi1
Чіткість інтерпретації, економічне значення і зручність практичного розрахунку формули Ласпейреса зробили її самою популярною в світі для розрахунку індексу споживчих цін, який показує, у скільки разів змінилися б споживчі витрати в поточному періоді в порівнянні з базисним, якби при зміні цін рівень споживання залишався колишнім. Такий розрахунок коректний при відсутності значних кількісних і якісних змін в структурі споживання (у часі і по території, якщо індекс розраховується для декількох регіонів).
Вивчення динаміки роздрібних цін (наприклад, для отримання дефлятора, що дозволяє розрахувати вартісні показники від парного періоду в порівнянних цінах) повинне бути максимально наближене до сукупності товарів, вироблених в звітному періоді. Результат розрахунку по формулі Пааше показує, у скільки разів сума фактичних витрат населення на купівлю товарів більше (менше) суми грошей, яку населення повинне було б заплатити за ці ж товари, якби ціни залишалися на рівні базисного періоду.
Обмеженими можливостями реєстрації цін пояснюється використання різних модифікацій формул Ласпейреса і Пааше:
ippi1qi0
IpЛ = ( 8 )
pi0qi0
pi1qi1
IpП= ( 9 )
(1/ip)(pi0qi1
Статистичним аналізом доведено, що в довготривалому аспекті формула Пааше занижує реальну зміну цін внаслідок суспільної негативної кореляції (відносна вага товару падає, якщо ціна його зростає), а у разі довгострокових і міжнародних зіставлень різниця між індексами, зваженими різними способами, становить декілька процентів (до 30-50%). Значення індексів, обчислених по формулах Ласпейреса і Пааше, співпадають лише у разі майже неможливого на практикові збігу структури товарної маси базисного і звітного періодів. Встановлено, що відмінності числових значень цих індексів можуть визначатися трьома чинниками: варіацією індивідуальних індексів цін (Vip), обсягів (Viq) товарів і коефіцієнтом кореляції (rpq), що вимірює стохастичний зв'язок між цими індивідуальними індексами. Загалом залежність між індексами має вигляд:
IpП / IpЛ = 1+ rpq( Vip ( Viq ( 10 )))
Vip = (ip / IpЛ; (ip = (ip - IpЛ) (pi0qi0 ( 11 ))
pi0qi0
Viq = (iq / IqЛ; (iq = (iq- IqЛ) ( pi0qi0 де iq = q1/q0; ( 12 )
pi0qi0
(ip - IpЛ)(iq- IqЛ) pi0qi0
rpq =: ((ip ( (iq)( ( 13 ))
(ковариація) pi0qi0
Оскільки Vip і Viq позитивні, то знак вираження IpП / IpЛ залежить від знаку rpq, таким чином IpП > IpЛ у випадку, якщо ціни і кількість товарів мають тенденцію в одному напрямі (rpq >0), т. е. в умовах диктату постачальника. При ринку домінуючого попиту, різноманітності товарів, конкуренції IpП Iбаз), оскільки позитивна кореляція між поточною зміною цін і минулою зміною кількості проданих товарів. Ця помилка мала, якщо кореляційний зв'язок між зміною цін і кількості проданого товару незначний. На практиці система ланцюгових індексів (достоїнство - скорочує період порівняння, обмежує коло непорівнянних товарів) використовується для коротких періодів, потім здійснюється поправка по формулі базисного періоду, оскільки за тривалий період помилка нагромаджується.
Чисельні значення індексів, розрахованих по різних формулах на основі одних і тих же даних, відрізняються і часом значно, особливо в роки різких змін рівня цін і пов'язаної з цим зміни структури попиту. Віддати перевагу одній формулі важко: різні цілі диктують застосування індексних форм, що мають різне економічне значення. Відмова від концепції єдиного індексу цін на користь концепції системи індексів дозволить дати узагальнюючу характеристику і оцінку основних причин зміни роздрібних цін. Але оскільки все ж індексний метод не універсальний, а відображає лише тенденцію зрушення цін, то не можна вимагати більшої визначеності від розрахованих індексів. Крім того, на чистоту результатів величезний вплив надає достовірність початкових матеріалів, особливо помилка вибірки, міра показності товарів, включених в розрахунок.
Особливості встановлення цін на нові товари
Встановлення цін на нові товари відноситься до найбільш складної області реалізації цінової стратегії і маркетингової діяльності підприємства. Ця складність зумовлена наступними моментами:
по-перше, необхідністю завоювання ринку для нового товару, отримання на ньому певної частки і визнання споживачем. Головною задачею є виявити приховані за будь-яким товаром потреби споживача і продавати не властивості товару, а вигоду від нього;
по-друге, обмеженістю достовірної інформації про ринок нового товару, його випробування покупцем, оскільки поява цього товару на ринку - справа майбутнього. Відносно висока частка ризику воцінці початкової інформації;
по-третє, певною трудністю прогнозування майбутньої кон'юнктури

 
 

Цікаве

Загрузка...