WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Перетворення і збереження природного середовища мешкання людини - Реферат

Перетворення і збереження природного середовища мешкання людини - Реферат

на рівні людського буття знаходить суб'єктивні властивості, але це відбувається не в людській голові, узятої окремо від зовнішнього об'єкта, а в практичній взаємодії людей із природою". Використання законів природи в господарській діяльності як компенсаторних сил і охорона природи в цей період були в основному спорадическими по характері, але вони все-таки створювали можливість для самовідновлення природи.
Власне процеси самовідновлення природи як частина загального процесу збереження присущи і більш пізнім періодам людської культури. Так, по досить компетентному джерелу - "Запискам про московитских справи", складеним австрійським посланником ХVІ в. Герберштейном, у період підстави і розвитку Москви в найближчих околицях йшла активна вирубка лісу. У той же час оставлялись урочища, заповідники, що є сьогодні своєрідним літописом зміни рослинного покриву, що не втратив эстетическую цінність.
Варто звернути увагу на фактор часу, що грає немаловажну роль у процесах самовідновлення природи. Уже на ранніх ступінях становлення людської цивілізації процеси самовідновлення не завжди поспівають за руйнуваннями, наносимыми живій природі. Механізм стихійної охорони природи, що спостерігається в ряду народів, не здатний компенсувати зміни в природі, викликані тотальним використанням людиною біосфери землі. На цьому ґрунті виникає диспропорція, що у міру інтенсифікації суспільного виробництва поглиблюється і досягає на стадії високого розвитку індустрії конфліктного стану.
Фактор інтуїтивної художньої діяльності по відновленню втраченої гармонічної єдності людини і природного середовища домінує переважно в докапіталістичний період. Цілеспрямоване творення в природі не характерно для цього етапу соціального розвитку. Нерозвиненість суспільного виробництва, нерозчленованість у взаємодіях суспільства і природи обумовлює природоограниченную цілісність у докапіталістичних формаціях. "У всіх формах суспільства, де панує земельна власність, переважають ще відносини, обумовлені природою", - пише К. Маркс. Рівень пізнання природи, також обумовлений перевагою сільськогосподарського виробництва, орієнтує людство на утилітарне знання, залишаючи в тіні її эстетическую цінність. Тому перші нечисленні добутки природотворчества вирішують насамперед практичні задачі і лише потім эстетические. Такі сади Семіраміди древнього Вавилона - унікальне архітектурне спорудження, на терасах якого були зібрані колекції деревних і чагарникових рослин. Вони мали в першу чергу кліматичне й екологічне значення і лише в тривалій еволюції эстетических потреб людства стали прообразом висячих садів як жанру мистецтва.
У сучасної урбанизированной культурі "висячі сади" на дахах, балконах будинків, так називане вертикальне озеленення, що примикає до них по характері пристрою і принципам оформлення кімнатне квітництво одержують усе більш широке поширення. Але цей вид діяльності, хоча і містить насамперед эстетическую функцію, продовжує зберігати стихійно-художній характер. Деякою мірою компенсуючи розривши між людиною і природою, що приймає вид антагонізму в умовах сучасних мегаполісів, він об'єктивує прагнення широких мас до гармонізації відносин із природним середовищем.
Виникнення мистецтва садів і парків як особливої області художньої діяльності зв'язано з практикою культурного освоєння природних ресурсів. У своїх джерелах воно спирається на эстетический досвід народу, що стає надалі основою власне художнього мислення. Відомий дослідник і історик садовопаркового мистецтва В.Я. Курбатов пише: "Зіставляючи, однак, усе відоме, можна думати, що перші штучні сади з'явилися в місцях, бідних вологою і рослинністю. Там було необхідно влаштовувати штучне зрошення, сам напрямок прокладених каналів змушувало розташовувати посадки певним чином, і в такий спосіб створювався план парку. Так і в наш час уся долина Ломбардії, що була колись сухою й унылою равниною, прорізана правильною мережею каналів. Уздовж останніх розсаджені шовковичні дерева, між ними протягнені виноградні лози, а середини чотирикутників, що утворилися, засіяні рисом і кукурудзою. У такий спосіб мандрівнику здається, що він їде по нескінченно правильно розбитому.
У російській культурі утилітарне призначення садів панує аж до нового часу. У присадибний парк, наприклад, завжди входили плодові посадки, що займають важливе місце в загальній композиції. Більш того, як правило, господарські сади, як більш ранні, визначають розташування паркових зон. Така, наприклад, роль плодових садів царської резиденції Коломенського й Ізмайлова, що використовувалися не тільки в утилітарних, але й у эстетических цілях, що визначили кільцеву побудову виниклих значно пізніше паркових ансамблів. Однак якщо парк створюється в результаті творчої діяльності архітектора-декоратора і розвивається в руслі інших видів мистецтв, випробуючи на собі вплив їхніх стилістичних особливостей, те утилітарні присадибні сади, надані смакам фахівців-природників, відкривають перспективні традиції эстетической культури промислового природокористування.
Цілеспрямована діяльність людини по створенню культурного, эстетически значимого ландшафту здобуває специфічні риси в епоху становлення і розвитку буржуазних відносин, росту великих міст, зосередження мас у місцях, відірваних від незайманої природи, механізації виробничих процесів, у тому числі сільськогосподарських, інтенсифікації праці. У цей історичний період - період загострення соціальних протиріч до антагонізму - відривши людини від природи також приймає характер антагоністичного конфлікту. Змінюючи в корені характер взаємодії суспільства і природи, капіталістичні відносини обумовлюють перетворення природних умов праці - землі, біосфери - у відділений від людини і протипоставлений "вільний фонд", що виступає у формі "міцно відокремилися стоимостей''. Природне середовище, вовлеченная в систему капіталістичного відтворення, стає об'єктом самої безсоромної і хижацької експлуатації, нічим не обмеженого використання, а разом з тією умовою і засобом відчуження особистості від природи.
Іншою, протилежною стороною процесу розвитку буржуазних форм суспільної життєдіяльності є ріст свідомості і самосвідомості мас, підвищення загальної культури трудящих, зв'язаної з індустріалізацією й урбанізацією. Прагнення народу, що виявляється, до демократизації усіх форм громадського життя знаходить вираження й у природотворческой діяльності. У результаті широкого демократичного руху в цьому напрямку створюються парки і сади, що є надбанням не окремих родин, а досить широких шарів населення.
Виникають нові форми творчо перетвореної, штучно оформленої природи. Окремі форми садовопаркового мистецтва стають самостійною частиною міського пейзажу, виявляючи тенденцію до подальшої еволюції наоснові іншого функціонального значення. Відбувається формування особливого дендродекорационного жанру в системі природотворческой діяльності, що надалі впливає на оформлення сільських регіонів.
Якісний стрибок у мистецтві природотворчества зв'язаний з появою ландшафтного мислення. Разом з ним практика перетворення природи за законами краси одержує новий стимул

 
 

Цікаве

Загрузка...