WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Природно-заповідний фонд Івано-Франківщини - Реферат

Природно-заповідний фонд Івано-Франківщини - Реферат

Дерев'яна наскельна забудова Бубнища належить до рідкісних явищ, а її наукова реконструкція має до 90% достовірності. Винятково вдале поєднання, а в окремих місцях і доповнення дерев'яної забудови природними скелями створювало цільний архітектурний образ. В районі "Скель Довбуша" до послуг туристів пропонуються кінні маршрути (верхи на конях або на спеціально обладнаних бричках чи санях).

Світ живої природи також чекає на своїх дослідників і ботаніків. В околицях Скель виявлено види тварин і рослин, які занесено до Червоної книги, зокрема серед кам'яних валунів знаходить захисток саламандра плямиста.З представників рослинного світу в лісі, що оточує скелі, виявлено занесену до Червоної книги орхідею любку дволистову. Весною фіолетовим килимом квітів вкриває землю зубниця бульбиста.

"Скелі Довбуша" та довколишня природа справляють на відвідувачів, особливо дітей, неповторне емоційне враження, яке надовго залишає слід в їхній душі і уяві.

Загальнозоологічний заказник місцевого значення "Чорний ліс"

Чорний ліс — найбільше урочище Чорноліського лісгоспзагу. Розташований на вододілі річок Інгул, Інгулець і Тясьмин, вів займає близько

восьми тисяч гектарів. Є тут і рівнинні масиви, і чимало яруг і балок. Закріплені дібровами, яри і балки більше не піддаються ерозії.Чорний ліс славиться своїми породами. На другорядні тут припадає менше одного процента. Дуби займають більше-90 процентів площ. Основна порода Чорнолісся — дуби.Подекуди вони ростуть рядами, причому на незначній відстані один від одного. Висотою сягають за тридцять метрів.Такими дубами, звичайно, замилуєшся. До речі, на околиці Чорного лісу, уже в парку міста Знам'янки, є дуби, вік. яких становить 300—400 років, їх оголошено пам'яткам"; природи і взято під охорону. Рід дубів налічує 600 видів. У Чорному лісі їх зустрічається близько 10. Але, підкреслимо, основна лісоутворююча порода — дуб черешчатий, або звичайний, найпоширеніший на Україні. Він зацвітає на 20-50-му році життя. Посадок, що дають урожай жолудів, у Чорному лісі чимало. У цього-дуба дуже цінна деревина — міцна, з гарним малюнком і забарвленням, стійка проти гниття. Так звані "плюсові" дерева охороняються законом, на них складаються спеціальні-паспорти.

Шість процентів становлять ясен та інші твердолистяні. А ось як виглядає вікова структура: дерева віком ЗО-40 років, так звані молодняки,—34 %, середньовікові — 61%, стиглі — 3%. За якістю високостовбурного дуба — це один з найбагатших лісів України. Одначе окремі рослини стали тут рідкісними, і їх слід, надійно оберігати. Серед них — в'язіль, бруслина, брапдушка, коручка та інші, занесені до Червоної книги України.

Чорний ліс приваблював і приваблює до себе багатьох дослідників. Майже всі видатні вчені-лісівники проводили тут свої дослідження. Приїздили сюди ґрунтознавці, геологи, ботаніки, гідрологи, орнітологи, працівники єгерської охорони...

В осінньо-зимовий період урочище чорного забарвлення. А от в соснових посадках дерева виглядають по-іншому: там чимало червоного кольору. Певно, ось така ознака й дала назву лісу з епітетом "чорний".

Всього на території Чорноліського масиву виявлено 7 видів рослин, занесених до Червоної книги України. Найціннішими є вже згадані бруслина карликова та в"язіль стрункий, тюльпан дібровний, цибуля ведмежа, лісові орхідеї, любка дволиста, коручка морозниковидна. В Чорноліському масиві мешкає кілька видів птахів, які в Україні є рідкісними - орел - карлик, канюк степовий, балабан, голуб - синяк.Серед ссавців занесених до Червоної книги України, тут наявні борсук, горностай .Зустрічається вовк, занесений до Європейського червоного списку. Чотири підвищення чітко помітні в рельєфі. Це "ковилові горби" у Знам"янському районі. Занесені до Червоної книги України види ковили домінують або співдомінують у травостої.

Комплексна пам'ятка природи загальнодержавного значення "Касова гора"

Оголошена заповідною в 1975 році площею 7 га. У 1988 році площу пам'ятки природи збільшено до 65 га. Розташована Касова гора поблизу с. Бовшів Галицького р-ну. Ця мальовнича гряда висотою 350 м н. р. м. характерна рідкісним поєднанням скелястих пагорбів та гіпсових скель. Що тягнуться вздовж лісового берега бурштинського водосховища.

Касова гора – один з найбільш цінних степових осередків Західного Поділля, що його ботаніки описують як еталон західних степів. Флора Касової гори охоплює понад 300 видів судинних рослин, серед яких багато реліктових , рідкісних та зникаючих.

Ботанічна пам'ятка природи загальнодержавного значення

" Чортова гора "

Створена в 1975 році. Розташована у Рогатинському районі, між

селами Бабинці і Пуків, площа 13 га. Своєрідна назва цієї пам'ятки природи пов'язана з давньою легендою. Ніби-то колись чорт перносив гору до Рогатина, щоб завалити нею місто. Проте заспівали півні і чорт змушений був кинути гору, та так і залишив її за кілька кілометрів від Рогатина. І справді, Чортова гора зовсім відокремлено височіє над навколишніми полями. За своїм рельєфом – це трапецієвидний горб, висотою до 450 м н. р. м. і досить крутими схилами – 20-30 градусів. Рослинний покрив Чортової гори надзвичайно багатий та різноманітний, охоплює як реліктову степову рослинність, так і лучні та лісові види рослин.

Ботанічна пам'ятка природи загальнодержавного значення " Урочище Масьок "

Створена в 1975 році на площі 10 га. Розташована неподалік від с. Острівець Городенківського району, та приурочена до великої улоговини зі стрімкими кам'янистими схилами з виходами гіпсів й заболоченим дном. На сухих, нешироких гіпсових горбах та кам'янистих відслоєннях збереглись степова та наскельна рослинність, характерна для унікальних придністровських степів. На більш вирівняних та знижених місцях розвинувся лучний та болотний рослинний покрив. Все рослинне розмаїття цього своєрідного природного комплексу сягає до 300 видів рослин, з яких багато реліктових, рідкісних та зникаючих.

До території пам'ятки природи " Масьок " прилягає заповідне урочище, що так і зветься, - "Біля Маська". Ця степова ділянка з виступами вапняку, карстовими лійками, або "явертебами" , що охороняється з 1993

року, дуже цінна у флористичному відношенні. Рослинність представлена реліктовими степовими угрупуваннями з участю таких рідкісних видів рослин, як ясинець білий, ковила волосиста, очиток шестирядний, лещиця дністровська та інші.

На землі залишилось небагато місць, які зберегли свій первісний вигляд. Записи на сторінках Червоної книги засвідчують сумні факти скорочення чисельності рослин і тварин. Зникнення того чи іншого виду фори або фауни, типового ландшафту чи унікальних витворів природи - втрата не лише для науки, а й для всього людства. Адже властивості притаманні кожному виду рослин і тварин. передавалися з покоління в покоління. Саме вони дали їм можливість пристосуватися до умов навколишнього середовища і зайняти своє місце у тісно сплетеному ланцюгу життя. Зникає один якийсь вид - втрачається шанс використати якщо не тепер, то в майбутньому його неповторні властивості, випадає ланка з ланцюга живої природи.

Вчені визначили сукупність всіх видів рослинного і тваринного світу терміном " генофонд " - це золота скарбниця життя. Слово "заповідник", "заповіт", "завіт" споріднені не лише морфологічно. Вони пройняті турботою про майбутнє. Головне завдання заповідних об'єктів – зберегти і передати прийдешнім поколінням багатство природи.

Це завдання особливо актуальне для Івано-Франківської області, територія, якої зазнала значного антропогенного впливу, а невідповідність використання природно-ресурсного потенціалу екологічним вимогам загострили екологічну ситуацію. Ми є свідками значних змін, які відбувалися в природі внаслідок діяльності людини. Екстенсивне природокористування, нехтування екологічними принципами у сфері промислового, аграрного і лісогосподарського виробництва, осушення боліт, вирубування лісів,

розорювання заплав і схилових земель сприяли збільшенню антропогенного і техногенного навантаження, що призвело до руйнування природних комплексів ( ландшафтів ), деградації багатьох їх складових, зменшення чисельності видів рослин і тварин. У зв'язку з цим, проблема збереження природного середовища, невиснажливого використання природних ресурсів, охорони генетичного, видового, біологічного і ландшафтного різноманіття як основи забезпечення збалансованого ( сталого) розвитку набула винятково важливого значення. Без її вирішення неможливий подальший розвиток суспільства, забезпечення здоров'я людей, збереження історичної і культурної спадщини.

Список використаної літератури:

1. Природно-заповідні території та об'єкти Івано-Франківщини: Приходько М.М., Парпан В.І., - Івано-Франківськ, 2000р.

2. www.referatfolder.org.ua

3. www.wikipedia.org


 
 

Цікаве

Загрузка...