WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Аналіз впливу стану навколишнього середовища Бершадського району Вінницької області на захворюваність щитовидної залози та цукрового діабету населення - Реферат

Аналіз впливу стану навколишнього середовища Бершадського району Вінницької області на захворюваність щитовидної залози та цукрового діабету населення - Реферат

Реферат на тему:

Аналіз впливу стану навколишнього середовища Бершадського району Вінницької області на захворюваність щитовидної залози та цукрового діабету населення за даними державного моніторингу поверхневих вод

Проведення кореляційного аналізу є найкращим методом виявлення закономірностей та взаємозв'язку між певними показниками якості води та захворюваннями. Тому, щоб виявити даний взаємозв'язок, було здійснено обробку даних Бершадської районної санітарно-епідеміологічної служби. Вихідними даними були показники якості природної води за 2001-2004 роки, захворюваність населення протягом цих же років та карта-схема району, на якій були позначені досліджувальні створи. Для розрахунку коефіцієнтів кореляції було використано програмне середовище MS Excel.

Опрацьовання даних показало, що, наприклад, захворюваність на вузловий зоб (ендемічний і нетоксичний) пов'язана з нестачею кальцію та магнію в організмі людини, який надходить з поживними речовинами, в тому числі і з водою. Кількість інсулінозалежних зросла із збільшенням концентрації сульфатів та хлоридів. Дифузійний зоб I ступеню, який спостерігається у дітей та підлітків, в першу чергу залежить від показника рН у воді, а також від вмісту завислих речовин та сухого залишку, від нестачі кальцію та магнію, а у дорослих перш за все - від концентрації міді. Дані по захворюванню на набутий гіпотиреоз та тиреотоксикоз (гіпертиреоз) у дорослих найбільше корелюються із вмістом завислих речовин та сульфатів; на тиреоідити - із жорсткістю і концентрацією магнію та заліза, а у дітей та підлітків - ще й із показником рН. Захворювання ендокринної системи у дітей та дорослих пов'язане із підвищеним вмістом сульфатів, завислих речовин, міді та свинцю (у дорослих), а також з відхиленням показника рН від нормального значення (нейтральне середовище). Цукровий діабет, який найчастіше зустрічається у дорослих, виникає із збільшенням вмісту таких показників, як мідь та сухий залишок.

У 17 створі, в порівнянні з 16 створом, спостерігався більший вміст сульфатів, гідрокарбонатів, заліза, міді, хлоридів, завислих речовин, сухого залишку та більша жорсткість. А таких хімічних елементів, як кальцій, магній, калій та натрій - навпаки, менший. Зміна показника рН та лужності є незакономірною. Це пояснюється тим, що 16-ий створ знаходиться за 17-им в напрямку течії річки, крім того він знаходиться ще й в районному центрі, у м. Бершадь. А у містах в порівнянні з іншими населеними пунктами (села, селища міського типу), як відомо більш якісно контролюється стан поверхневих вод, а отже вони в свою чергу і є більш очищені. Із наявної карти-схеми регіону очевидно, що 16-ий створ не впливає на показники 17-го, в той час, як 17-ий створ має незначний вплив на показники 16-го.

В 2004 році, в порівнянні із попередніми роками, дещо понизилась лужність та жорсткість води, зменшився і вміст кальцію, магнію, хлоридів, сульфатів, гідрокарбонатів, свинцю, сухого залишку, понизився і показник рН, він став більш сприятливим (причому цікавим фактом є те, що дані за 2004 рік подібні до даних 2001 року, тобто підвищення значень показників відбулось протягом 2002 - 2003 років); зросла концентрація міді, заліза, калію та натрію, вміст завислих речовин. Все це пояснюється водночас підвищенням контролю за станом води (перш за все контролем очистки та скидання стічних вод у природні водойми - позитивний чинник) та зростанням кількості промислових об'єктів, які є джерелами промислових та побутових відходів (негативний чинник).

В цілому, проаналізувавши оброблені дані, можна зробити висновок, що найбільше було зафіксовано захворювань ендокринної системи, при чому у дітей та підлітків протягом 2004 року, в порівнянні з попередніми роками, їх кількість зменшилась, а у дорослих - зросла. Досить великою була кількість захворювань на дифузійний зоб I ступеню (із схожою закономірністю: у дітей вона понизилась, а у дорослих та підлітків - навпаки) та цукровий діабет (зросла). Серед дорослих кількість інсулінозалежних та хворих на вузловий зоб відповідно збільшилась та зменшилась (понизилось і число хворих на набутий гіпотиреоз та тиреотоксикоз (гіпертиреоз)). Отже, зростання захворюваності на дифузійний зоб I ступеню і цукровий діабет, а також хвороб ендокринної системи у дорослих пов'язане в першу чергу із збільшенням концентрації міді, а її пониження у дітей - із встановленням нормального показника рН, сприятливого для організму людини.

Цікавим є те, що одні і ті ж речовини можуть мати як позитивний, так і негативний вплив. Наприклад, підвищений вміст кальцію сприяє каменеутворенню в нирках та сечовому міхурі. Однак позитивна роль твердої води - зменшення випадків інфаркту та приступів гіпертонії; збільшення вмісту кальцію перешкоджає утворенню в організмі холестерину, магній же перешкоджає накопиченню в артеріях ліпідів та володіє також антикоагуляційними властивостями, що сприяє зменшенню ймовірності тромбозів [2].

Захворювання ендокринної системи у дітей та дорослих пов'язане із підвищеним вмістом сульфатів, завислих речовин, міді та свинцю (у дорослих), а також з відхиленням показника рН від нормального значення (нейтральне середовище). Серед інших показників, які досить суттєво впливають на здоров'я населення є хлориди, кадмій, алюміній, хром(особливо токсичний) та ін.

Аналіз результатів свідчить про незадовільний стан як здоров'я населення, так і довкілля. Отже, необхідно приймати певні міри для того, щоб в майбутньому звести до мінімуму кількість захворювань. А для цього необхідно удосконалювати технології виробництва, організаційні процеси роботи як підприємств, так і санітарно-епідеміологічних служб і установ з охорони довкілля, та поліпшувати контроль за очисткою стічних вод, зокрема шляхом встановлення очисних споруд. Крім того, важливим фактором є співпрацювання державних природоохоронних органів та підприємств-виробників, а також досягнення оптимальних умов для навколишнього середовища і людства.

Література:

  1. Дані районної санітарно-епідеміологічної станції.

  2. В. М. Набивач, М. П. Сухий. Основи екологічного нормування і промислової токсикології. Навч. посібник. - Дніпропетровськ: УДХТУ, 2002. - 193 с.


 
 

Цікаве

Загрузка...