WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Екологiчна криза міста Києва: загальна характеристика, причини виникнення, наслiдки та шляхи подолання (науковий реферат) - Реферат

Екологiчна криза міста Києва: загальна характеристика, причини виникнення, наслiдки та шляхи подолання (науковий реферат) - Реферат

Що загрожує Київському водосховищу?

23 лютого Національний молодіжний центр "Екологічна ініціатива" за підтримки Всеукраїнської некологічної Ліги провів круглий стіл "Стан Київського водосховища – чи є загроза екологічній безпеці?". Стан Київського водосховища турбує багатьох людей, не тільки фахівців, а й громадських діячів, письменників та інших. Цій темі було присвячено не одну публікацію, майже кожен вважає за потрібне висловитись з цього приводу, іноді, навіть, не маючи жодного уявлення про що йде мова. Це викликано браком інформації про реальний стан проблеми. На круглий стіл запрошені науковці, громадські діячі, державні службовці, студентську молодь, щоб вислухати думку кожного для отримання повноцінної інформації та компетентних суджень. Інформація на даний момент перебуває в стані опрацювання, та вже зараз можна сказати, що над Києвом у буквальному значенні слова "нависла" катастрофа. Штучно створене водосховище гніє буквально на очах, вода щороку стає все біль зеленою і до чого це може призвести можна лише здогадуватись. Крім того, вчені вже дали зрозуміти: якщо прорве греблю, Київ вирине десь в районі Запоріжжя.

Викиди парникових газів

Впродовж багатьох десятиліть, та навіть століть, економіка Києва розвивалася без урахування потреб довкілля. Але зараз екологи говорять, що місту варто звернути увагу на забруднення повітря, глобальні зміни клімату, забруднення ґрунту та інші подібні проблеми, інакше на нас чекає економічний занепад і колапс не лише столиці, а й усієї держави. Проте досі наші уряди противилися спробам науковців поставити розвиток економіки на друге місце після вирішення проблем довкілля.

"Якщо ми не підпорядкуємо розвиток економіки потребам довкілля, на весь світ чекає невідворотний занепад", - говорить в інтерв'ю Радіо Свобода еколог зі світовим іменем, автор багатьох книг на тему економіки та екології, Андрій Маркевич. "Більшість економістів, та провідних підприємців сприймають екологію таким собі підсектором економіки, забруднювальним сектором. Але потрібно визнати, що економіка завдає непоправної шкоди довкіллю".

На думку Маркевича, викиди парникових газів є найбільшою і найневідкладнішою екологічною проблемою України. Якщо вдасться подолати її, решта екологічних систем може відновитися, але у протилежному випадку, з часом природу вже не можна буде врятувати, навіть якщо майбутні покоління готові будуть платити.

Використання пестицидів

Складний характер являє забруднення земель сільськогосподарського призначення пестицидами, причому небезпечним фактором є наявність в їх спектрі стійких органічних забруднювачів(СОЗ), загроза від яких здоров'ю людини та довкіллю визнана пріоритетом світового рівня. В Україні більше 20% досліджених угідь забруднено ДДТ та продуктами його деградації, біля 4% забруднені гексахлорциклогексаном.

Використання пестицидів дає змогу поліпшити кількість та якість врожаю. Цим користуються численні сільськогосподарські підприємства м.Києва. Звісно, багато хто з них не вважає за потрібне дотримуватись правил використання таких небезпечних біологічно активних речовин. Фактично, вони ведуть гру з вогнем. Нещодавно у м. Києві Державною екологічною інспекцією було здійснено перевірку поводження з пестицидами та агрохімікатами на підприємствах сільского господарства різних форм власності, розташованих у м. Києві . Наслідки невтішні:

1) не всі особи, які організують та здійснюють діяльність з пестицидами і агрохімікатами мають допуск (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами, наявність якого передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 18.09.95 р. № 746 "Про затвердження Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами" .

2) не виконуються вимоги до складів, у яких повинні зберігатись пестициди і агрохімікати.

3) залишки рослин та забрудненого пестицидами і агрохімікатами грунту складуються на території підприємства.

Вищенаведені порушення можуть призвести до жахливих результатів: масових випадків отруєнь населення, забруднення грунтів, порушення екобалансу. Для вирішення проблеми необхідно створити жорстку систему контролю за діяльністю київських сільськогосподарських підприємств.

До питання про стан навколишнього середовища на території ВАТ "Радикал"

Екологічний стан підприємства ВАТ "Радикал" перебуває під постійним контролем органів Мінекоресурсів України. За період роботи ВАТ "Радикал" з 1954 року, внаслідок недосконалості технологічних процесів виробництва хлору та каустичної соди ртутним методом, пестицидів, хлороксиду міді та інших хімічних речовин відбулося значне забруднення грунтів та підземних вод на території заводу.

Головним джерелом ртутного забруднення є цех виробництва каустичної соди та хлору, де встановлені електролізери із ртутними катодами, в яких на сьогоднішній день знаходиться 109,7 тонн ртуті та накопичено ртутєвмісних шламів у кількості 44 тонни. Згідно з даними досліджень, проведених ще в 1992 році ВАТ КНДІ "Синтеко", більшість ртуті, яка потрапила у навколишнє природне середовище протягом роботи ВАТ "Радикал" внаслідок втрат, знаходиться в бетонній підлозі та грунтах під підлогами залів електролізу і складає біля 200 тонн.

Держуправлінням екології та природних ресурсів в м. Києві постійно проводяться перевірки ВАТ "Радикал". Не зважаючи на те, що основні цехи підприємства фактично не працюють з 1996 року, екологічна ситуація в зоні впливу підприємства не покращується. Слід зазначити, що значна частина корпусів підприємства перебуває в аварійному стані.

За дорученням Держуправління екобезпеки в м. Києві Державною геологічною партією "ПівнічУкрГеологія" в 1996 році було проведено дослідження щодо стану підземних вод та грунтів. За результатами аналізів було встановлено, що основними забруднювачами грунтів на території підприємства є хімічні елементи першого класу небезпеки - ртуть, свинець, кадмій.

Стан, який склався у зв`язку із забрудненням грунтів, вплинув безпосередньо на якість підземних вод підприємства. Забруднення виявлено в 10 спостережувальних свердловинах. Внаслідок високого коефіцієнту фільтрації пісків, відбувається постійний транзит забруднювачів у шари, що розташовані нижче, та переміщення у напрямку руху грунтових вод на прилеглі до заводу території. Завдяки великій рухомості грунтового потоку відбувається поширення контуру забруднення як у глиб, так і за площею в західному та південно-західному напрямку (в бік р. Дніпро).

За ініціативи Мінекобезпеки України з метою запобігання виникнення надзвичайної ситуації на ВАТ "Радикал", пов`язаної з відключенням заводу від електропостачання та каналізаційної мережі міста, 22 січня 1998 року була проведена нарада в Київській міській державній адміністрації. Підприємства АК "Київенерго", ДКО "Київводоканал", ДП "Київзв`язок" були зобов`язані виконати вимоги ст.22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" щодо забезпечення ВАТ "Радикал" електроенергією, послугами каналізування та зв`язку в обсягах необхідної технологічної броні, що на сьогоднішній день виконується.

Держуправлінням екології та природних ресурсів в м Києві спільно з представниками Головної державної екологічної інспекції України та залученням фахівців Держнаглядохоронпраці у листопаді 2000р. і в січні 2001 року були проведені наступні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо питань поводження з небезпечними відходами на ВАТ "Радикал".

Під час перевірки було виявлено факти розрізки обладнання з метою здачі на брухт кольорових металів, (зокрема титану) та вивіз (мідь, нікель).

Демонтаж обладнання відбувався без відповідних дозволів Держуправління екології та природних ресурсів в м. Києві, Держнаглядохоронпраці, МіськСЕС, про що було

доведено до відома Генеральної прокуратури та Служби безпеки України.

Ситуацію ускладнює те, що 4 серпня 2000 року Постановою Арбітражного суду м. Києва ВАТ "Радикал" визнано банкрутом і стосовно нього відкрито ліквідаційну процедуру.

Роботи з "Проведення санації забрудненої ртуттю території ВАТ "Радикал" включені в Загальнодержавну програму поводження з токсичними відходами.

На сьогоднішній день Міськдержадміністрацією м. Києва лише частково вирішено фінансування цих робіт за рахунок резервного фонду. Виконання робіт покладено на Головне управління з питань надзвичайних ситуацій. У зв`язку з високою температурою повітря в літній період, роботи не відбувались, а були розпочаті в середині вересня поточного року і знаходяться під постійним контролем Мінекоресурсів України та його органів.

Та вже зараз зрозуміло: якщо не прийняти радикальних заходів, наслідки для столиці можуть бути жахливими. Тому це є проблема не лише Мінекоресурсів, а й усього свідомого населення столиці.

Проблема р. Либідь

Жива історія вмираючої річки.

Теоретично Либідь ще має шанс...


 
 

Цікаве

Загрузка...