WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Екологічна ситуація в Вінницькій області - Реферат

Екологічна ситуація в Вінницькій області - Реферат

У зв'язку із зменшенням фінансування, об'єми лісорозведення за останні роки скорочуються. Особливо це стосується створення полезахисних смуг. Разом з цим, в результаті переводу земель на яких розташовані полезахисні смуги із земель лісового фонду до сільськогосподарських, згідно нового Земельного кодексу України, ці лісонасадження опинилися під загрозою знищення. В той же час в області спостерігається водна ерозія ґрунтів, виникає необхідність у збільшені об'ємів лісорозведення.

З наростанням антропогенного впливу умови існування дикої фауни в її природному стані погіршуються, що веде до скорочення чисельності мисливських тварин. Так поголів'я лосів за 2002 рік скоротилося в порівняні з 2001 роком на 55 голів або на 63%. Скорочення спостерігається і серед інших звірів: козулі на 469 голів, кабана на 236 голів. Зменшилося також поголів'я хутрових звірів - на 29 тис. голів та пернатої дичини усіх видів на 26 тис. голів.

У 2002 році у порівнянні з 2001 роком збільшилася чисельність окремих видів тварин: бобра на 66%, оленя плямистого на 16 голів, байбака на 18 голів. Зростає чисельність зубра європейського. Станом на 1.01.2003 р. його поголів'я становило 126 голів, значно розширився ареал мешкання.

Природно-заповідний фонд області (станом на 31.12.2002р.) налічує 21 заказник, 10 пам'яток природи, 11 парків-пам'яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення та 294 території та об'єкти різних категорій місцевого значення. За минулий рік площа природно-заповідного фонду збільшилась на 3135,88 га і становить 23760,57 га (0,89% від загальної площі області). Розширення територій ПЗФ відбулась за рахунок створення загальнозоологічного заказника загальнодержавного значення "Згарський" (Літинський, Жмеринський райони), ландшафтного заказника місцевого значення "Дністер" (Муровано-Куриловецький район), ботанічних заказників місцевого значення "Гранітні скелі", "Урочище "Анциполівське" (Немирівський район).

Протягом 2002року виявлено ряд територій у Гайсинському, Немирівському районах на яких проводились дослідження з метою підготовки наукових обґрунтувань.На території окремих об'єктів природно-заповідного фонду ведеться господарська діяльність. З метою регулювання діяльності Державним управлінням екології та природних ресурсів на 10 об'єктів видано дозволи на спеціальне використання природних ресурсів (сінокосіння, випасання худоби, збір лікарської сировини ).

Для досягнення екологічної стійкості територій, протягом останніх років, важливим моментом є нарощування площ земель, що підлягають особливій охороні. Такими територіями є об'єкти природно-заповідного фонду, ліси, водні об'єкти, водоохоронні зони та прибережні захисні смуги водних об'єктів, інші землі водного фонду, водно-болотні угіддя, сіножаті, пасовища, полезахисні лісові смуги, землі оздоровчого та рекреаційного призначення, а також землі історико-культурного призначення, що мають особливу цінність для охорони навколишнього природного середовища, збереження біологічного та ландшафтного різноманіття.

Названі вище території ввійдуть до складу національної, регіональних та місцевих екологічних мереж. В першу чергу це природно-заповідний фонд (природні ядра), який покликаний забезпечувати збереження генетичного, видового, екосистемного та ландшафтного різноманіття.

Попередні обстеження ще на 18 територіях спонукають до створення трьох регіональних ландшафтних парків, 7 ботанічних та ландшафтних заказників, 2 пам'яток природи місцевого значення та 6 заповідних урочищ. Включення згаданих територій, як природних ядер, до екомережі у 2 - 2,5 рази збільшить площу природно-заповідного фонду області, а проектування екологічних коридорів між ними дозволить сформувати цілісну регіональну екомережу.

Для поліпшення стану довкілля в 2006 році в області пропонуються такі першочергові заходи:

1. Визначити в плані роботи на 2003 рік такі основні заходи щодо забезпечення реалізації державної та регіональної екологічної політики:

Підвищити ефективність та результативність роботи з державного контролю за дотриманням природоохоронного законодавства за рахунок поліпшення взаємодії між регулюючими та інспекторськими підрозділами, ведення єдиної бази даних природо користувачів та екологічно-небезпечних об'єктів, вдосконалення існуючої методики перевірок, підвищення кваліфікації працівників управління.

2. Домогтись шляхом використання сучасних інноваційних екологічно-безпечних, ресурсозберігаючих вітчизняних технологій вирішення таких екологічних проблем області:

- завершення будівництва очисних споруд каналізації смт. Піщанка;

- впровадження українсько-бельгійського пілотного проекту з формування просторових елементів екомережі на місцевому рівні для міста Немирова і Немирівського району;

- завершення інвентаризації непридатних, невизначених та заборонених пестицидів і агрохімікатів, розробка та впровадження пілотного проекту їх знешкодження методом термічного розкладу із застосуванням нейтралізуючих компонентів;

- пошук технічних рішень системи утилізації твердих побутових відходів міста Вінниці.

3. Координацію природоохоронної діяльності підприємств, установ та організацій Вінниччини, впровадження принципів сталого розвитку здійснювати на базі Регіональної програми охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів на 2003-2011 роки, яка є складовою частиною економічної стратегії розвитку Вінницької області, одним із важливих інструментів реалізації державної політики у сфері охорони довкілля.

Комплексна програма охорони довкілля, прийнята Вінницькою обласною радою в 1998 році була першою в області спробою вироблення довгострокової екологічної програми, що мала грунтуватися на здійсненні комплексу заходів, котрі поширювалися на економіку право, систему масової інформації, освіту і т.д. Всі попередні програми спрямовувались на переважно на організацію діяльності, пов`язаної з економією сировини при виробництві продукції, будівництвом очисних споруд, відновлюваними заходами та створенням природно-заповідних територій. Аналіз виконання Комплексної програми охорони довкілля протягом 1998 -2002 років показує, що досягти системних змін у підходах до природоохоронної діяльності вдалося лише частково. Основна причина полягає в тому, що передбачені програмою заходи виконувалися не системно, а лише тією мірою, як цього вимагала конкретна ситуація.

На 1998-2002 роки Програмою було визначено 34 заходи з охорони атмосферного повітря, з них виконано 15. Суттєво зменшити викиди забруднюючих речовин дозволили заходи, виконані за кошти самих підприємств: впровадження системи трьохступеневого спалювання палива на енергоблоку №3 Ладижинської ТЕС у Тростянецькому районі, заміна сушильних барабанів технологічною лінією з використанням ленточного сушила та збору готової продукції у бункері на підприємстві "Глухівцікаолін" Козятинського району, заміна вагранок на електропечі та переведення котельної на газ на Могилів-Подільському машинобудівному заводі, впровадження установки ДФ-2 для емульгації мазуту на Бродецькому цукрозаводі Козятинського району, проведення режимно-налагоджувальних робіт на Вінницькому підприємстві "Маяк-Теплокомуненерго", Жмеринському підприємстві "Експрес", Кам`яногірському цукровому заводі Оратівського району. Через відсутність коштів у підприємств не організовано системи аспірації та гідропилоподавлення у ЗАТ "Демидівський гранкар`єр"; не проведено режимно-налагоджувальні роботи на котлах Соколівського (Крижопільського району), Вендичанського (Могилів-Подільського району), Гонорівського (Ямпільського району) та Кам'яногірського цукрових заводів.

З 45 запланованих заходів, спрямованих на зниження обсягів скиду забруднених та недостатньо очищених вод, що мали бути виконані за кошти підприємств, виконано 9: впроваджено систему зворотного водопостачання теплообмінних вод на Кам`яногірському цукрокомбінаті, Погребищенському заводі сухого знежиреного молока, реконструкцію очисних споруд Тростянецького м`ясокомбінату. Не впроваджено системи зворотного водопостачання вод 1 категорії на Іллінецькому та Деребчинському (Шаргородського району) цукрових заводах, на Барському і Тростянецькому спиртових заводах. Ряд заходів Комплексної програми, намічених до виконання за кошти підприємств, фактично спрямовані на вирішення комунальних проблем і не можуть бути реалізовані без фінансової підтримки з відповідних місцевих бюджетів: будівництво споруд доочистки стічних вод з інтенсифікацією роботи існуючих потужностей, завершення будівництва системи обороту промивних вод на водопровідній станції підприємством "Вінницяводоканал", будівництво 2-ї нитки напірного колектора від каналізаційної насосної станції Хмільницьким підприємством "Водоканал", завершення будівництва естакади для підключення стічних вод до очисних споруд каналізації міста Жмеринським підприємством "Експрес". Для упорядкування відведення стічних вод від населених пунктів необхідно збудувати очисні споруди каналізації для дев`яти районних центрів області, фактично ведеться будівництво очисних споруд каналізації тільки для селища міського типу Піщанки, завдяки отриманому фінансуванню з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища. Виконано проектні роботи для будівництва очисних споруд каналізації смт.Чечельника і Чернівців. Не розпочато роботи з передачі земель прибережних захисних смуг річок і водойм водогосподарським організаціям через відсутність фінансування з обласного бюджету.


 
 

Цікаве

Загрузка...