WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Погода і клімат - Реферат

Погода і клімат - Реферат

географічних умов. У підручнику С.П.Хромова "Метеорологія і кліматологія для географічних факультетів" наведене географічне визначення: "Клімат - це сукупність атмосферних умов, характерних для даної місцевості залежно від її географічної обстановки". Клімат - це один з головних компонентів географічного ландшафту, він характеризується коливаннями, циклічними і ритмічними змінами. Основні кліматичні процеси: теплообіг, вологообіг, атмосферна циркуляція. Під географічною обстановкою розуміють факторикліматоутворення: географічну широту, розподіл сущі і моря, характер підстеляючої поверхні й грунту, рослинний, .сніговий і льодовий покрив, океанічні течії, орографію, та ін. У фізиці атмосфери клімат визначається як середньостатистичний ансамбль станів, які проходить система "океан - суша - атмосфера" за кілька десятиліть.
Від клімату відрізняється мікроклімат, тобто місцеві особливості клімату, які істотно змінюються вже на невеликій відстані, наприклад, над лісом, ріллею, болотом, озером, балкою, населеним пунктом. Спостереження за мікрокліматом проводять за допомогою спеціальних приладів, які можна легко переносити.
5. Класифікація кліматів
Класифікація кліматів - це виділення їх типів за певними ознаками або за умовами формування. Найбільше наукове і практичне значення мають класифікації кліматів за В.П. Кеппеном /1933/ і Б.П. Алісовим /1936. 1974/.
В.П. Кеппен виділяє наступні кліматичні пояси й типи клімату:
1/ пояс вологого тропічного клімату з кліматом вологих екваторіальних лісів і кліматом саван; 2/ пояс сухих кліматів з кліматом пустель і кліматом степів; 3/ пояс помірно-теплого і вологого клімату з типами клімату теплого з сухим літом /середземноморського/, теплого клімату з сухою зимою /китайський/, теплого клімату з рівномірним розподілом опадів протягом року /західноєвропейський/; 4/ пояс помірно холодного клімату з типами східносибірського клімату з сухою зимою і достатньо вологого у всі місяці клімату Східної Європи і Канади, 5/ пояс снігового клімату з кліматом тундр, де температура найтеплішого місяця від 0 до 10 °С. і кліматом вічного морозу з температурою найтеплішого місяця нижче 0 °С.
Генетична класифікація кліматів Б.П. Алісова грунтується на географічних типах повітряних мас та їх циркуляції. В кожній півкулі Б.П.Алісов виділив по чотири основних кліматичних пояси: І/ екваторіального повітря; 2/ тропічного повітря; 3/ помірного повітря; 4/ арктичного /антарктичного/ повітря. В кожному поясі формуються континентальні й морські типи повітряних мас і відповідно кліматів. Крім того, виділено по три перехідних пояси в кожній півкулі: субекваторіальний, субтропічний і субарктичний/субантарктичний/, де по півроку панують повітряні маси сусідніх поясів/рис. 29/.
Рис. 29. Кліматичні пояси землі за Б.П. Алісовим. /1/. 1 - екваторіальний, 2 - субекваторіальний, 3 - тропічні, 4 - субтропічні, 5 - помірні, 6 - субарктичний, 7 - арктичний, субантарктичний і антарктичний.
Уся система Б.П.Алісова включає наступні кліматичні пояси й типи кліматів: І/ екваторіальний пояс; І - континентальний вологих екваторіальних лісів; 2 - високогірний /в Андах/: 3 - океанічний /над океанами і островами, в Індонезії/;
П/ - субекваторіальний пояс, 4 - континентальний; 5 - високогірний; 6 - океанічний; Ш/ - тропічний пояс; 7 - континентальний; 8 - високогірний; 9 - західних узбереж; 10 - східних навітряних берегів; 11 - океанічний; ІУ/ - субтропічний пояс; 12 - континентальний; ІЗ - високогірний /мусонний/; 14 - середзємноморський; 15 - мусонний східних берегів; 16 -океанічний;
Рис. 54. Кліматичні пояси та області за Б.П.Алісовим: І - екваторіальний; П - субекваторіальний; Ш - тропічні; ІУ -субтропічні; У - помірні; УІ-субарктичний; УП - арктичний; УШ-субантарктичний і антарктичний.
У/ - помірний пояс; 17 - континентальні типи; 18 - високогірний;
19 - західних частин материків; 20 - мусонних східних берегів з відносно холодною зимою; 21 - океанічний з відносно теплою вітряною зимою і прохолодним літом; УІ/ - субарктичний пояс.; 22 - континентальний з дуже холодною зимою і відносно теплим літом; 23 - океанічний з нехолодною, але дуже вітряною зимою і прохолодним літом; УП/ - арктичний пояс; 24 - континентальний /наприклад, у Гренландії/ з виключно холодною зимою і морозним літом; 25 - океанічний з холодною зимою і туманним сирим літом; УШ/ - антарктичний і субантарктичний пояси; 26 - континентальний клімат внутрішньої Антарктиди з виключно холодною зимою і морозним літом; 27 - океанічний клімат прибережної Антарктиди з помірно вологим холодним кліматом зі стоковими вітрами до 15 - 20 м/с.
Найпростішою і зручною є класифікація кліматів, запропонована Л..С. Бергом. Вона побудована на географічних принципах; кліматичні зони Берга відповідають ландшафтним зонам. Класифікація Берга показує, що між кліматом, рельєфом, ґрунтовим покривом і рослинністю спостерігається тісна взаємодія і зв'язки. За Л.С.Бергом, на рівнинах розрізняють наступні клімати: 1/ вічного морозу, 2/ тундри, 3/ тайги, 4/ листяних лісів помірної зони, 5/ мусонний клімат помірних широт, 6/ степів; 7/ середземноморський, 8/ субтропічних лісів, 9/ зовні тропічних пустель, 10/ субтропічних пустель, 11/ саван; 12/ вологих тропічних лісів.
Далі наведена коротка характеристика кліматичних зон земної кулі за класифікацією Л.С.Берга.
КЛІМАТ ВОЛОГИХ ТРОПІЧНИХ ЛІСІВ. Цей клімат охоплює Амазонію, південно-східне узбережжя Бразилії, екваторіальну Африку, п-в Малакку, Великі Зондські й Філіпінські острови, Нову Гвінею, місцями Великі Антильські острови і східне узбережжя Мадагаскару. Території з вологими тропічними лісами не мають чітких широтних меж, інколи вони розміщені біля екватора, а інколи тягнуться на узбережжя до тропіків. Клімат характеризується постійно високою температурою і рясними опадами протягом всього року. Середня температура найхолоднішого місяця +20 °С, а найтеплішого 26...32 °С. Середньорічна температура - від 24 до 28 °С. .Річна амплітуда температури незначна, від 1 до 6 °С. Середня кількість опадів за рік становить 2500 - 4000 мм, а в окремих місцях і більше. Спостерігається два максимуми опадів, коли Сонце в полудень досягає зеніту, тобто в дні рівнодень, а в проміжні періоди опадів дещо менше. Опади мають зливовий характер і випадають завжди в другій половині дня. Велика кількість сонячної радіації, високі температури протягом усього року, велика вологість і рясні опади створюють дуже сприятливі кліматичні

 
 

Цікаве

Загрузка...