WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Тумани, хмари. Опади - Реферат

Тумани, хмари. Опади - Реферат


Реферат на тему:
Тумани, хмари. Опади
План
Типи туманів, їх утворення і поширення
2. Хмари і умови їх утворення
3. Міжнародна класифікація хмар
4. Опади, їх види і генетичні типи
5. Сніговий покрив
6. Розподіл опадів на земній поверхні
Література
1. Типи туманів, їх утворення і поширення
Тумани - це нагромадження в приземному шарі повітря продуктів конденсації. тобто дрібних краплин води або кристалів льоду. При утворенні туману теплота віддається в приземний шар повітря. Видимість в тумані може бути до 1 км. Якщо видимість перевищує 1 км. явища називають димкою /серпанком/. Скупчення твердих частин, диму і пилу в сухому повітрі називають імлою. Залежно від умов формування тумани бувають різних типів:
І/ радіаційні тумани; утворюються в теплу пору року увечері або вночі в тиху безхмарну погоду над річками, озерами, низовинами;
2/ адвективні тумани; виникають в теплому повітрі, яке прийме в охолоджену місцевість. Вони характерні для морських узбереж, особливо восени;
З/ тумани випаровування; спостерігаються восени над водоймами /річками, озерами/, коли їх вода тепліша за повітря;
4/ тумани змішування - при перемішуванні двох повітряних мас з різною температурою і вологістю. Серед них розрізняють гарруа. -це тумани, характерні для берегових пустель в тропіках, де біля берегів проходять холодні течії. Змішування відбувається і при зустрічі холодних і теплих течій /острів Ньюфаундленд/;
5/ на гірських схилах при піднятті та адіабатичному охолодженні повітря виникають тумани схилів,
6/ міські тумани пов'язані з величезною кількістю ядер конденсації у великих містах. Коли туман перемішується з димом, викидами автотранспорту, продуктами горіння, видимість падає до 0. повітря стає задушливим - це смог /від англ. "smoke" - дим і "fog" - туман/.
Тумани можуть складатися з крапель води або кристалів льоду. або з тих та інших /мішані/.
Найчастіше тумани спостерігаються в Арктиці та в південних частинах інших океанів біля Антарктиди. В помірних широтах виділяють район о. Ньюфаундленда, біля якого зустрічаються тепла течія Гольфстрім і Лабрадорська холодна течія. В прибережних пустелях Південної Америки і Півдня Африки тепле повітря з пустель проходить над холодними океанічними течіями. Збільшена повторюваність туманів в Середній Європі, на берегах Каліфорнії, Атлантичному узбережжі Південної Америки. Мадагаскарі. Мало туманів у внутрішніх частинах материків, особливо в пустелях /рис. 13/.
Рис.13. Середня річна кількість днів з туманами /16/.
2. Хмари і умови їх утворення
У результаті конденсації вологи в повітрі на деяких висотах виникають хмари. Конденсацію спричинює адіабатичне охолодження повітря. Кожна хмара - це динамічна система, в одній частині якої утворюються краплі води. в другій - випаровуються, за кілька десятків хвилин хмара оновлюється. За складом хмари бувають водяні, льодяні та мішані. Водяні хмари /крапельні/ можуть існувати не тільки при додатних температурах, а й нижче 0 °С в перехолодженому стані. При від'ємних температурах утворюються мішані хмари, які складаються а переохолоджених крапель і кристалів льоду. При достатньо низьких температурах /-30....-50? С/ хмара складаються тільки з кристалів льоду і називаються кристалічними або льодяними, Вміст води в хмарах невеликий - від 0,2 до 5 г в 1 кубічному м повітря.
За походженням розрізняють хмари конвекції, хвилясті й фронтальні. Конвективні хмари утворюються в нестійких повітряних масах і пов'язані з інтенсивною конвекцією і адіабатичним охолодженням висхідною повітря. Це купчасті або купчасто-дощові хмари, в їх верхній частині з'являються льодяні кристали, а основна маса складається з крапель води. Вони мають велику вертикальну потужність і вершинами досягають висоти 15...20 км в тропічних і екваторіальних широтах.
Хвилясті хмари /шаруваті, шарувато-купчасті, висококупчасті/ виникають внаслідок слабкого турбулентного переносу водяної пари вверх від земної поверхні в стійких повітряних масах, де на певній висоті міститься шар інверсії температури, водяна пара нагромаджується під тим шаром, оскільки зверху починається підвищення температури і конвекція затухає. Фронтальні хмари утворюються на атмосферних фронтах, тобто смугах. які поділяють різні повітряні маси. Коли тепле повітря рухається і витісняє холодне - це теплий фронт, а коли холодне повітря рухається, а тепло відступає - це холодний фронт. Фронт завжди нахилений відносно земної поверхні, через те, що холодне повітря підтікає під тепле у вигляді клину. Внаслідок ковзання по лінії фронту виникають шари висхідного ковзання, на теплому фронті - це перисті, перисто-шаруваті, високошаруваті, шарувато-дощові. а на холодному - перисті, перисто-купчасті, висококупчасті, купчасто-дощові зі зливовими дощами.
3. Міжнародна класифікація хмар
Міжнародна класифікація хмар включає 10 родів: І/ перисті (Cirrus); 2/ перисто-купчасті (Сirrocumulus) ; 3/ перисто-шаруваті (Сіrrostratus); 4/висококупчасті(Altocumulus/;
5/високошаруваті (Altostratus); 6/шаруваті (Stratus), 7/ шарувато-купчасті /Stratocumulus/; 8/ шарувато-дощові (Nimbostratus); 9 /купчасті (Cumulus)/; 10/ купчасто-дощові (Cumulonimbus).
За висотою розрізняють: верхній ярус - вище З...6 км /перисті, перисто-шаруваті та перисто-купчасті хмари/; середній - від 2 до 4...6 км /висококупчасті, високошаруваті/; нижній ярус - нижче 3 км /шаруваті, шарувато-дощові, шарувато-купчасті/. Купчасті та купчасто-дощові хмари займають нижній та середній яруси, а вершини їх розміщені в верхньому ярусі. Детальний опис всіх видів хмар наведений в атласі хмар /Атлас облаков, 1957/.
Перисті, перисто-купчасті й перисто-шаруваті хмари складаються з кристаликів льоду, не дають опадів, вони тоненькі, білого кольору. Перисті хмари мають волокнисту будову, прозорі, бувають ниткоподібні або щільні, перисто-купчасті утворюють тонкі шари, пасма, дрібні хвилі, бувають двох видів - хвилясті та купчастоподібні. Перисто-шаруваті хмари мають вигляд однорідної тонкої плівки, яка не розмиває Сонця і Місяця, бувають ниткоподібні й туманоподібні види /Атлас облаков. -М.: Гидрометеоиздат, 1957/.
Високі купчасті хмари білі або сіруваті, складаються з дрібненьких переохолоджених крапель, мають вигляд хвиль, куп, гряд, пластівців з просвітами блакитного неба, опадів не дають. Розрізняють хвилясті й купчастоподібні види. Високошаруваті хмари складаються з суміші сніжинок та дрібних краплин, мають вигляд сірої або синюватої однорідної плівки, через яуу Сонце і Місяць просвічується, як крізь матове скло. Взимку можуть дати сніг, а влітку опадів не дають. Бувають туманоподібні та хвилясті види.
Шарувато-купчасті складаються з однакових крапель, утворюють сірі великі пасма, хвилі, купи. пластини. Від висококупчастих відрізняються меншою висотою великими розмірами куп і більшою щільністю. Рідко випадає нетривалий дрібний дощ, але найчастіше опадів не дають.
Шаруваті хмари являють собоюодноманітний сірий шар. подібний до туману, іноді розірваний знизу. Закривають все небо, бувають туманоподібні, хвилясті, розірвано-шаруваті. З них може падати рідкий сніг або моросити дрібнесенький

 
 

Цікаве

Загрузка...