WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Сучасна екологічна ситуація в Івано-Франківській області (пошукова робота) - Реферат

Сучасна екологічна ситуація в Івано-Франківській області (пошукова робота) - Реферат

територіях економічних і природних регіонів;
- національному - на території України в цілому. Система спостережень, збору та обробки екологічної інформації реалізується органами Міністерства екології та природних ресурсів України разом з іншими міністерствами та відомствами.
Крім національного, регіонального і локального рівнів, екологічний моніторинг організовується також в межах адміністративних підрозділів (областей, районів, міст, сіл), окремих підприємств, рекреаційних зон, або в межах галузей (нафтогазового, агропромислового, лісогосподарського та
інших комплексів), Комп'ютерні інформаційно-керуючі системи збору
екологічної інформації дозволяють переходити від одного до іншого рівня. Далі перейдемо до детального викладення методики організації
моніторингу на прикладі Карпатського регіону.
12.1.2. Оцінка екологічної ситуації
Карпатський регіон (Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська,
Чернівецька області) займає площу 56,6 тис.км (9,4% території України),
Тут проживає 6,4 млн.чол. (12% населення України). Загальна протяжність державних кордонів в межах регіону становить понад 1050 км, з яких 360 км припадає на кордон з Польщею, 98 км - з Словаччиною,135 км - з Угорщиною, 350 км - з Румунією, 110 км - з Молдовою.
Біля половини території регіону припадає на гірські райони Українських Карпат - унікальної природної екосистеми, фактично єдиної в державі, яка порівняно зберегла свої природні особливості. Українські Карпати є частиною великої Карпатської дуги, яка ділить і об'єднує Північну і Південну, Східну і Західну Європу. Ця гірська система відіграла роль бар'єра на шляху міграції народів і завойовників. Вона зупинила просування на захід орд Чингізхана і Батия, легіонів Риму у Північну Європу. Лише угри під проводом Арпада пройшли гірськими перевалами в Панонську рівнину. Карпати були колискою для багатьох народів (праслов'ян, даків, білих хорватів), населені субетносами горян, які є вітками слов'янських, романських і германських народів. В Українських Карпатах проживають гуцули, лемки, бойки, буковинці - оригінальні і обдаровані горяни, які внесли великий вклад у духовну і матеріальну скарбницю українського народу.
Сьогодні природний, економічний, культурний потенціал Карпатського регіону є невід'ємною частиною України, ефективне використання якого стане запорукою росту її економічної могутності і соціального прогресу.
Карпатський регіон - це унікальна лісо-гірська екосистема, яка має важливе рекреаційне значення не тільки для України, але і для всього Європейського континенту. Тут формується три чверті стоків рік Дністра і Пруту, в басейнах яких мешкає більше 10 мільйонів чоловік. Складна екологічна ситуація обумовлена високою концентрацією населення (100 чол/км2), значною кількістю потужних шкідливих для природи і здоров'я людини промислових підприємств хімічного та енергетичного профілів (концерн "Оріана", фірма "Барва", Надвірнянський і Дрогобицький нафтопереробні заводи, Бурштинська ТЕС, Калуська ТЕЦ та ін.), інтенсивною експлуатацією лісових ресурсів, прокладанням через Карпати кількох трас нафтогазопроводів і ЛЕП, активною розвідкою і розробкою нафтових і газових родовищ, створенням підземних сховищ газу, розробкою численних родовищ нерудних корисних копалин, в тому числі підземний видобуток солей у Калуші і Стебнику, інтенсивна вибірка гравійно-галечникових покладів безпосередньо із русел рік, інтенсивна експлуатація земельних ресурсів та порушення їх ерозійними процесами, виснаження і забруднення поверхневих, ґрунтових і підземних вод. Усі ці фактори привели до кризового стану природних ресурсів і погіршення здоров'я людей, росту дитячої захворюваності.
Екологічна ситуація в регіоні зумовлена трьома головними факторами: забрудненнями від трансграничних
Східної Європи, регіональним забрудненням від власних великих
І
підприємств, локальним забрудненням.
Для більшої частини Карпатського регіону характерна суттєва антропогенна трансформованість ландшафтів і забрудненість середовища. Хоч, на відміну від інших регіонів України (Донбас, Придніпров'я), поширення забруднення не має всезагального площинного характеру, однак в певних місцях сформулювалися стабільні вогнища загрозливого стану. Наприклад, в межах Дрогобицької агломерації (Дрогобич, Борислав, Стебник, Трускавець), де розвинуті гірничохімічна, нафтопереробна, лакофарбова та інші галузі виробництва ставлять під загрозу розвиток рекреаційного господарства. Аналогічна ситуація слалась в межах Львівсько-Волинського вугільного басейну, в зонах впливу Яворівського і Роздольського ВО "Сірка", Калуського ВАТ "Оріана".
За показниками забруднення повітря і вод регіон займає загальне 4-те місце. Відносно висока забрудненість повітря зумовлена наявністю на території регіону окремих агресивних виробництв, котрі дають основну частину забруднення. До іншої групи концентрованих викидів шкідливих речовин в атмосферу належать великі міста регіону, де викиди автотранспорту становлять 60 - 70% загальної кількості шкідливих викидів. З огляду на відносно невелику площу міст і їх густу забудову, що традиційно склалась у старих містах регіону, вплив цього фактору може бути відчутнішим, ніж в індустріальних, але значно просторніших містах Сходу та Півдня України.
Тенденція до зниження об'ємів викидів, яка спостерігається в останні роки, в основному є наслідком різкого спаду обсягів виробництва.
Дефіцит надійних джерел водозабезпечення зумовив відсутність великих водоємних виробництв у регіоні. Це до певної міри зв'язано з відносно низьким показником забрудненості води порівняно з середнім показником України. Так, споживання свіжої води в регіоні складає 1,1 млрд-м3/рік, що становить лише 3,6% від республіканського споживання. Обсяг оборотної і послідовно використовуваної води тут дещо вищий, ніж в середньому по Україні (91% проти 80%).
Однак стан водозабезпечення більшості населених пунктів з кожним роком погіршується внаслідок переваги екстенсивних підходів до нарощування обсягів водопостачання при неефективному організаційно -економічному та відсталому технічному забезпеченні водогосподарської діяльності.
Певну дестабілізацію в екологічну ситуацію регіону і курортних зон зокрема, вносить вирубування лісів. Внаслідок обезлісення схилів спостерігається активізація зсувних процесів, збільшення кількості паводків на гірських ріках, зміна мікроклімату. Зміна мікроклімату є особливо небажаною для курортів, оскільки це знижує їх корисні властивості.
Екологічна ситуація в курортних місцевостях Карпатського регіону України відбиває загальне напружене становище, що склалося на всій території. Окремої жорстокої політики щодо охорони і відтворення природного

 
 

Цікаве

Загрузка...