WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Сучасна екологічна ситуація в Івано-Франківській області (пошукова робота) - Реферат

Сучасна екологічна ситуація в Івано-Франківській області (пошукова робота) - Реферат

чутливих до формування ЕГП піщано-глинистих флішових товщ та значної енергії рельєфу, амплітуда розчленування якого сягає 200 - 500 метрів.
Найнебезпечніші ділянки активізації і розвитку зсувних процесів спостерігаються у Косівському та Надвірнянському районах в басейнах річок Безулька та Прутець Чемегівський. Активізація зсувів відмічається також в межах Снятинського, Коломийського та Верховинського районів.
В області виділяється дві сельонебезпечні зони, які охоплюють Верховинський, частково Косівський, Надвірнянський, Богородчанський, Рожнятівський та Долинський райони і приурочені до середньо- та високогірних хребтів Карпат.
Інтенсивні сельові потоки спостерігаються в басейнах рр. Прутець Чемегівський, Пробійна, полівих притоках р. Прут (потоки Жонка, Явірник, Женець).
На правобережжі р. Дністер, в межах Городенківського, Тлумацького та частково Тисменицького і Галицького районів, поширені карстові процеси. Найбільша їх активізація зафіксована поблизу сіл Тишківці, Вікно, Чортивець, Олієво-Королівка Городенківського району та Озеряни, Жабокруки, Хотимир і Воронів Тлумацького району, де легкорозчинні сульфатні породи неогену виходять на денну поверхню. Інтенсивність активізації карсту оцінюється в 1 - 2 відсотки на рік, що виражається в утворенні нових та рості вже існуючих карстових форм.
В області також відмічається галогенний карст, активізація якого пов'язана з техногенними чинниками (кар'єрний та шахтний видобуток калійної солі в м. Калуш, відкачка розсолів в м. Долина).
Івано-Франківська область є частиною унікальної Карпатської лісо-гірської екосистеми, яка має важливе рекреаційне значення не тільки для України, але і для всього Європейського континенту. Це своєрідні "легені", що регенерують повітря в Карпатському регіоні. Тут формується 3/4 стоків рік Дністра і Пруту, в басейнах яких мешкає більше 10 млн. чол.
Складна екологічна ситуація в області зумовлена трьома головними факторами: забрудненнями від транскордонних переносів з Центральної та Східної Європи, регіональним забрудненням області від власних великих підприємств, локальним забрудненням.
Транскордонним переносом із Катовіце-Краківського регіону Польщі на територію нашої області щорічно поставляється ЗО тис. т сульфатної сірки, 20 - амонійного азоту, 10 - нітратного азоту, а разом з ними велика
кількість інших хімічних елементів. За даними Міжнародного союзу охорони природи і природних ресурсів (МСОП), Західний метеорологічний центр (Осло, Норвегія) свідчить, що з території Польщі в Україну щорічно переноситься і випадає 691 тис. т діоксиду сірки, а у зворотному напрямку переноситься 215 тис. т, тобто баланс взаємних забруднень не на нашу користь.
Ця проблема є міждержавною і повинна вирішуватись на урядовому рівні в межах Європейського Союзу. Верховна Рада України повинна вийти з законодавчою ініціативою в Європарламент і запропонувати законодавчу базу для відшкодування збитків від транскордонних переносів забруднюючих речовин.
Для області значною проблемою є також плями радіонуклідного забруднення, які зумовлені Чорнобильською аварією і в зону яких попало біля 80 сіл Снятинського та деяких інших районів області. І хоч щільність забруднення невисока (не більше 1 -2 Кюрі/км2, лише в 5 селах знайдені
невеличкі плями до 5 Кюрі/км2) і сільськогосподарська продукція не несе радіоактивності, тобто є екологічно чистою, на цій території потрібно проводити відповідні профілактичні заходи, особливо пильно стежити за станом здоров'я дітей.
Особливе питання - екологія Калуша. Всі пам'ятають мітингові пристрасті при переході від комуністичної до демократичної влади, різкі виступи в засобах масової інформації "зелених", окремі акції протесту населення та ін. Дійсно, ВАТ "Оріана" (у ті часи "Хлорвініл") викидав у повітря та скидав у водне середовище хоч і невелику кількість, але дуже шкідливих речовин. Нині ситуація змінилась. Великі кошти вкладені в реконструкцію очисних споруд та у вдосконалення технологічних процесів. Нові виробництва "Оріани" розвиваються за рахунок впровадження екологічно безпечних технологій США, ФРН та інших передових країн і не викликають тривоги в екологів. Але щоб запевнити в цьому тих, хто і досі виступає з різкими протестами, щоб дійсно організувати сучасну систему техногенно-екологічної безпеки населення Калуша, необхідно створити для території цього міста і Калуського району локальний центр екологічного моніторингу, як це і передбачено Постановою Кабінету Міністрів України №785 від 23 вересня 1993р. Витрати по створенню такого центру повинен взяти на себе концерн "Оріана".
У м. Івано-Франківську виявлено значне шумове та електромагнітне забруднення, особливо в районі аеропорту; забруднення ґрунтів, поверхневих і підземних вод важкими металами; завдяки розповсюдженню епіфітів - індикаторів важких металів на деревах, виявлено зони забруднення атмосферного повітря у місті; вивчено регіональні геопатогенні зони розломів з шкідливим для людини випромінюванням. Усі ці фактори впливають на стан здоров'я людей, особливо дітей. Приведене обстеження 2 тис. дітей 1-го, 2-го, 3-го і 6-го класів виявило у місті 6 районів, різних по захворюваності. На жаль, через відсутність фінансування поки що не завершені роботи по обстеженню дітей старшого шкільного віку, дошкільнят і дорослого населення. Усе це треба враховувати при корегуванні Генплану міста, при визначенні вартості житла у зв'язку з приватизацією, а головне - для розробки термінових заходів щодо покращення екологічної ситуації.
Для подолання екологічної кризи у області необхідно:
1. Вивчити сучасний екологічний стан навколишнього природного середовища території області, усіх її районів і найбільших міст. Для цього необхідно, образно кажучи, просвітити екологічним "рентгеном" усі компоненти середовища, в якому живе людина, зробити своєрідну "томограму". Це означає, що треба мати екологічні карти по всіх складових екосистеми Прикарпаття: геологічному середовищу, мінерально-сировинних ресурсах, геофізичних та геохімічних полях і їх впливу на здоров'я людей, рельєфу і сучасних несприятливих геодинамічних процесах, ґрунтовому покриву і земельних ресурсах, підземних, ґрунтових і поверхневих водах, атмосферному повітрю і мікрокліматичних ресурсах, рослинності та лісових ресурсах, токсикозу диких і домашніх тварин, демографічних особливостях, медико-біологічному та санітарно-гігієнічному стану території, захворюваності населення усіх вікових категорій та його зв'язку з природними аномаліями, геопатогенними зонами і техногенним забрудненням, вкладу кожного підприємства в екологічний стан тієї чи іншої території, впливу трансграничних атмосферних переносів забруднення із Центральної та

 
 

Цікаве

Загрузка...