WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Сучасна екологічна ситуація в Івано-Франківській області (пошукова робота) - Реферат

Сучасна екологічна ситуація в Івано-Франківській області (пошукова робота) - Реферат

на збалансоване природокористування, яке передбачає оптимізацію співвідношення між економічним зростанням для задоволення потреб суспільства у матеріальних благах і поліпшення якісного стану природного середовища.
2) екологізація всіх галузейвиробничої діяльності, впровадження ресурсозберігаючих технологій, дотримання екологічних критеріїв використання природних ресурсів, формування відповідної якості навколишнього середовища. Це середовище (життєвий простір) включає асоційовані людиною елементи природи, незайману природу і перетворене людиною середовище для ведення різних виробництв (промислового, аграрного, лісового), для проживання людини (урбанізовані території) і для будівництва доріг, ліній електропередач, газо-, нафтопроводів;
3) забезпечення розширеного відтворення природних ресурсів (відтворювального споживання) і природно-екологічних чинників навколишнього середовища (умов життя). Відтворювальне споживання природних ресурсів передбачає необхідність відновлення природи як: а) джерела предметів і засобів праці; б) просторового базису; в) середовища проживання людини;
4) здійснення грунтоводоохоронних заходів на водозборах рік, спрямованих на раціональне використання і охорону земельних ресурсів, усунення природно-антропогенних чинників шкідливої дії води; охорону водних ресурсів від виснаження і забруднення;
5) раціональне розселення людей, створення комфортних умов їх проживання;
6) створення агроформувань, території яких природно вписані у місцевість (ландшафти).
2. ПРИРОДНЕ СЕРЕДОВИЩЕ І ЙОГО ОХОРОНА
Епіграф. "Природа не може перечити людині, якщо людина не перечить її законам". Ці слова сказані О.І.Герценом ще у минулому столітті. Вони стали особливо актуальними сьогодні, в епоху бурхливого розвитку науково-технічного прогресу, який дав можливість значно підвищити рівень промислового і сільськогосподарського виробництва. Але поряд з цим він спричинив порушення екологічного зв'язку у системі людина -біосфера, забруднення навколишнього середовища.
13. Людина і навколишнє середовище. Важко знайти проблему більш
широку і важливу. Досить сказати, що за масштабами свого впливу на
природу більше як 5 млрд. наших сучасників прирівнюються до 50 млрд. людей кам'яного віку. Споживання їжі на одну людину залишилось майже таким, як і тисячоліття тому. Потреба ж у речах, у їх різноманітності, навпаки, дуже швидко зростає, примушуючи нас все більше і більше "експлуатувати" природу, її багатства.
14. Ніщо не відбувається у природі відокремлено. Ґрунт перетворюється в пил без води. Атмосфера задушить людину без постійного її оновлення з допомогою рослин, які ростуть на ґрунті. Вода перетвориться в отруйну рідину без постійної фільтрації її ґрунтами, без кругообігу в атмосфері. Ґрунт, вода, повітря і рослини - це "три кити", на яких тримається, за рахунок яких живе і завжди житиме людина. Завдяки їм підтримується екологічна рівновага на планеті Земля. І якщо хоча б один із них занапаститься людьми, настане кінець і самому існуванню людини.
15. На різних етапах розвитку суспільства змінювались форми суспільного устрою, а з ними і конкретні форми освоєння людиною природного середовища. Тривалий ранній період, коли людина жила за рахунок простого споживання готових продуктів природи, характеризується як цілком біогенний. Людина ще була пасивним компонентом екологічного угруповання, беручи участь в природних циклах нарівні з представниками тваринного світу. Прагнення вижити було єдиним змістом і мірою досягнень людини.
16. До промисловий період охоплює древню і середньовікову історію людства. У цей період освоєння природних ресурсів починає набувати стійкого характеру. Всього якихось 9 тис. років тому жінка епохи неоліту почала обробляти землю і розводити домашніх тварин. Життя людини набуло нової якості: умови життя поліпшились, а разом з тим появився час для роздумів. Почався розвиток інтелекту, суспільства і культури, Однак зміни, які відбувались в результаті діяльності людини, були надзвичайно малими, порівняно з величезною кількістю різноманітних природних ресурсів і їх здатністю до самовідновлення. У той період проблема охорони природи не турбувала людство так, як сьогодні, не вимагала термінового розв'язання, хоч забруднення середовища і виснаження ресурсів планети почалось. Але вплив людини на навколишнє середовище був незначним і природа могла сама заліковувати нанесені їй рани.
18. Промисловий період починається від епохи Відродження і триває до сьогоднішніх часів. Антропогенні перетворення природних ресурсів набули не тільки стійкого, але і глобального характеру. Свій внесок в освоєння середовища внесли всі основні види діяльності людини: сільськогосподарська, промислова, архітектурно-будівельна, інженерна, що призвело до формування відповідних типів антропогенних ландшафтів.
19. Близько 5 тис. років тому людина вперше стала проти природи -тієї самої природи, яка її породила і годувала понад 5 млн. років. П'ять тисячоліть технічного прогресу, п'ять тисячоліть нових і нових тріумфів людини - єдиного "бунтаря" серед багатьох "дітей" природи. Природа здавала гектар за гектаром, дерево за деревом, вид за видом, річку за річкою, а людина все наступала, розширювала свої завоювання. Століття за століттям продовжує людина зводити свою будову, в яку кожен винахідник втілює свою ідею, кожен муляр кладе свій камінь і часто, куди попало. Тільки в останні 50-60 років ми почали задумуватися, що ж все-таки будуємо.
520. Вплив людини на природне середовище порушив динаміку рівноваги в природі. Забруднення стало відчутним, а в деяких країнах набуло загрозливого для життя людини характеру. Суспільство, висловлюючись мовою кібернетики, стало "збурюючим фактором" у природі, істотно впливаючи на характер, швидкість і напрям природних процесів.
21. Завдяки величезним технічним досягненням сучасна людина відчула себе господарем природи і, вільно чи підневільно, почала застосовувати у відношеннях з природою принцип поневолювача: розділяй і володарюй. Сформувалось споживацьке ставлення до природи. Відчуження людини від природи проявилось в тому, що природа сприймається людиною не як єдине ціле, а у вигляді розрізнених конкретних природних ресурсів, які включаються в процес виробництва і служать джерелом прибутків. Така спрощена схема.
22. Боротьба за економічну рентабельність виробництва набула першочергового значення, відтісняючи на другий план екологічні проблеми. Французький вчений Ф.Сен-Марк так сформулював це положення: "Людина руйнує природу тому, що на цьому вона заробляє, і часто багато заробляє, а за збереження природи вона платить, і часто багато платить". Екологічно рентабельне виробництво, яке не завдає шкоди природі, в

 
 

Цікаве

Загрузка...