WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Природні й антропогенні фактори впливу на біосферу - Реферат

Природні й антропогенні фактори впливу на біосферу - Реферат

супутні створення грунтів, істотно впливають на накопичення в них радіоактивних речовин У міру зростання кількості радіоактивного матеріалу і, отже, питомої активності грунти орієнтовано можна розташувати у наступному порядку: торф'яні, чорноземні грунти степової зони та лісостепу, грунти, що розвиваються на гранітах.
Якщо розглянуті природні фактори впливу на біосферу (ГМП, космічне випромінювання, природні променеві навантаження) відіграють провідну роль в енергетиці біосфери, то більшість стихійних явищ є причиною її матеріального забруднення
Стихійні явища. Це потенційно небезпечні природні процеси - урагани, землетруси, цунамі, смерчі (торнадо), виверження вулканів, посухи, ерозія грунтів, пожежі природного походження, спустошення земель, град, снігопади, снігові лавини, селі (грязекам'яні потоки). Вони закономірно пов'язані з певними районами та географічними зонами земної кулі й часто виникають на межі розподілу фізично різноманітних природних середовищ: моря й суходолу, стратосфери й іоносфери і т.д., наносять велику шкоду біосфері і часто супроводжуються чималими людськими жертвами.
Грізним стихійним лихом є вулканічна діяльність, що, звичайно, супроводжується землетрусом. Більшість зараз діючих вулканів розташовані на островах і берегах Тихого та Атлантичного океанів. Головні фактори руйнування й забруднення біосфери - потоки лави, вулканічного бруду, попіл, гази (HCl, HF, Cl2, CO, SO2,H2S, CO2 та ін.), землетруси, зсув грунту, цунамі.
Землетрус - підземні поштовхи й коливання земної поверхні, що викликані, головним чином, тектонічними процесами. Поділяються на тектонічні, вулканічні, обвальні. Щороку у світі відбувається сотні тисяч землетрусів, лише незначна частина яких руйнівна. Найбільш відомі катастрофічні землетруси минулого століття - Сан-Франциське (Каліфорнійське) 1906 р., Месінське 1908 р., Токійське 1923 р., Ашхабадське 1948 р., Чилійське 1960 р., Мексикансбке 1985 р., Вірменське 1988 р.
Цунамі - морські гравітаційні хвилі великої довжини, що виникають, головним чином, при підводних землетрусах унаслідок зрушення нагору чи вниз занадто довгих ділянок дна. По поверхні океану цунамі розповсюджується зі швидкістю від 50 до 1 тис. км на годину. Висота цунамі в зоні виникнення від 0,1 до 5 м, але на узбережжі досягає 50 м і більше. На узбережжі сильне цунамі - стихійне лихо катастрофічного порядку (наприклад, Курільске 1952 р., Чилійське 1960 р., Аляскінське 1967 р.).
Ураган - вітер силою у 12 балів і більше по шкалі Бофорта, тобто, із швидкістю 32 м/с і вище; різновид тропічного циклону.
Смерч - атмосферний вихор великої енергії (із швидкістю вітру до 100 м/с), що має вигляд звуженого в середині стовпа повітря (прямовисного чи похилого), звичайно рухається проти годинникової стрілки, із діаметром до кількох десятків чи сотень метрів, а при утворенні - вид вирви ("хобота"), що спускається із хмар або підіймається з поверхні землі. Смерч переміщується зі швидкістю до 20 м/с, минає шлях до декількох десятків кілометрів і затягує в себе знизу пил, воду, різноманітні, інколи великі, предмети. Потужні смерчі часто супроводжуються грозою, дощами, градом і бувають дуже руйнівними.
Торнадо - смерч над суходолом.
Ерозія грунту (водна й вітрова). Масштаби цього явища можна порівняти тільки із глобальними планетарними процесами. Внаслідок водяної ерозії виникає втрата величезної кількості родючого грунту, що вимивається в гідросферу.
Вітровою ерозією завдаються подвійні збитки: в одних місцях відбувається видування грунту, внаслідок чого гинуть посіви, в інших - засипаються рослини, накопичується природний грунт у балках, байраках, ріках, морях. Вітрову ерозію називають ще пильними, або чорними бурями.
Отже, природні фактори, що впливають на біосферу, породжують її природне забруднення.
Наприклад, щороку в біосферу викидається природних забруднень, млн. т:
" морської солі - 350 - 650;
" ґрунтових солей (за рахунок ерозії) -200 - 300;
" продуктів виверження вулканів - 70 - 80;
" газів, в наслідок лісових пожеж - 70 - 75;
" космічного пилу - 3 - 3,5.
До природних джерел забруднень відносяться також гази, пари, тверді частки органічного й неорганічного походження, що утворюються при розпаді органічних речовин на дні водосховищ, на земній поверхні і в грунті, при життєвому виділенні з організмів, геологічних процесів в літосфері і т.п.
Біологічне розкладання речовин на Землі, в тому числі життєдіяльність ґрунтових бактерій веде до утворення великої кількості сірководню, аміаку, окисів азоту, окислів вуглецю, спиртів, органічних кислот, ефірів, альдегідів, кетонів. Усі ці речовини поступають у біосферу. Періодично помітне забруднення утворюють частки рослинного походження. Під час масового квітіння в повітрі знаходиться чимала кількість пилку, що є причиню алергічних захворювань.
Крім того, на Землю випадає чимала кількість опадів (5,8*1014 т/рік), що включають до себе тверді і рідкі аерозолі.
Як правило, природні забруднення не загрожують негативними наслідками для біогеоценозів, хоча короткочасні наслідки можливі.
В біосфері, дякуючи процесам самоочищення, до нещодавних пір відбувалось замкнуте безвідходне виробництво. Проте з кожним роком усе більше зростає антропогенний вплив на біосферу.
3. Створена глобальна екологічна ситуація.
Внаслідок активного перетворення природного середовища, непродуманого і вкрай нераціонального природокористування на Землі утворилась глобальна екологічна ситуація, яку можна охарактеризувати наступними основними ознаками:
а) небезпекою військового впливу на природу.
Найбільшу небезпеку становлять ядерні конфлікти, навіть ті, що мають локальний характер Будь-який такий конфлікт буде мати цілий ряд катастрофічних наслідків:
1. забруднення атмосфери радіоактивними речовинами, що розповсюджуються за короткий час по всій земній кулі;
2. підвищення глобальної температури Землі на 4 - 5о С в перші дні після конфлікту, що викличе сильні руйнівні ефекти, зокрема ураганні вітри;
3. зруйнування від 40 до 60% захисного озонового шару, що викличе різке збільшення ультрафіолетового опромінення поверхні Землі; забруднення атмосфери величезною кількістю пилу та сажі внаслідок вибухів і пожеж.
Пил, попіл і сажа за 1 - 2 тижні затягнуть небо над усією Землею. Унаслідок цього прозорість атмосфери зменшиться в 200 разів. На Землі настане ядерна ніч, що буде тягтися кілька місяці після конфлікту. Результати моделювання свідчать про зниження температури приземного шару повітря на 15-30о С протягом першого місяця після конфлікту, а локальні зниження температури будуть ще більшими - на 40 -50о С в помірному поясі Північної півкулі. Настане ядерна зима протягом кілька місяців. Ураганні вітри та припинення опадів продовжать знаходження пилу й сажі в атмосфері.
Кінець кінцем, через кілька місяців пітьми й холоду пил й сажа осядуть. Охолодження зміниться нагріванням атмосфери на 20 - 30о С вище норми, що викличе повені та селі. Неоднорідні температурні зміни над суходолом і морем викличуть ураганні вітри та снігопади в прибережних районах материків.
Люди, що вціліли під час ядерних вибухів, потраплять в апокаліпсичний жах ядерної ночі і ядерної зими. Загибель рослин і тварин, радіоактивне забруднення, вихід із ладу енергетичних систем і зв'язку, ніч і лютий мороз, ураганні вітри викличуть психічний шок, який людство не зможе пережити. Навіть локальний ядерний конфлікт призведе до глобальної загибелі людства, і, напевно, і всієї біосфери.
б) високим рівнем забруднення навколишнього середовища.
в) зростанням населення і матеріально виробництва. Населення земної кулі збільшується щороку приблизно на 80 млн. чоловік.
г) великими масштабами споживання (вкрай нераціонального) природних ресурсів при обмеженні життєвого простору. Щороку населення Землі споживає тільки продуктів харчування 24 - 30 млн. тонн.
д) інтенсивним антропогенним впливом на всі підсистеми навколишнього середовища (біосферу, атмосферу, гідросферу, літосферу та навколоземний космічний простір) і випливаючий звідси глобальний характер екологічних проблем.
є) погіршенням екологічних систем, знищенням багатьох унікальних ландшафтів.
ж) екологічним безладдям і слабкою правовою базою в багатьох державах, в т.ч. у країнах СНД.
Проте розв'язання екологічних проблем полягає не в абсолютизації негативних тенденцій, а в створенні умов для вирішення цих проблем (правових, економічних, соціальних), про що піде мова в наступних лекціях.

 
 

Цікаве

Загрузка...