WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Екологiчна криза міста Києва: загальна характеристика, причини виникнення, наслiдки та шляхи подолання (науковий реферат) - Реферат

Екологiчна криза міста Києва: загальна характеристика, причини виникнення, наслiдки та шляхи подолання (науковий реферат) - Реферат

на втілення всіх вищезгаданих планів поки немає коштів. Тобто теоретично - можливо, практично - ні.
Проте начальник відділу обліку використання вод Дніпровського басейнового управління водних ресурсів Євген ШУЛІПЕНКО повідомив, що, коли розроблявся проект встановлення очисних споруд у місці її впадання в Дніпро, було виявлено 44 несанкціоновані й неконтрольовані випуски стічних вод. Дозвіл на зливання стічних вод мають лише теплові мережі Київенерго АК "Київенерго". Ними за минулий рік було скинуто 384, 2 тис. кубічних метрів води, до складу якої претензій нема, бо вона відповідає нормам.
Він наголосив, що встановленням очисних споруд лише в гирлі ми проблему не вирішимо, адже річка повинна бути чистою вся. До цього ж закликали в 1991 році й науковці, роз'яснюючи, що будівництво очисних споруд у гирлі вирішить проблему лише Київського водосховища, а не проблему жахливого геоекологічного басейну річки.
Крім наведених хімічних сполук і нафтових відходів, річка забруднюється пластиком, побутовим сміттям і поступово перетворюється на сміттєзвалище: сміття викидають або в річку, або на її береги. Для багатьох вона є канавою, і вони не здогадуються, що це славетна Либідь.
Згідно з еколого-санітарною оцінкою, проведеною співробітниками Інституту гідробіології, річка належить до категорії дуже брудних вод (за кількістю гетеротрофних бактерій, місткістю нітритів і органічної речовини). В воді є патогенні стеробактерії - сальмонели, які викликають спалахи небезпечних кишкових інфекцій. А річка протікає центром міста, район її впадання в Дніпро використовується для рекреації. Деякі райони беруть воду з Дніпра для своїх буденних потреб, він є джерелом води для 30 мільйонів людей.
Згідно з дослідженнями, проведеними науковцями кафедри гідрології і гідрохімії Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, річку Либідь можна віднести до найбільш урбанізованих річок, рівень промислової забудови дорівнює майже 81% (для порівняння Нивка - 31%, Сіверка - 12,8, Сирець - 57). Коли річку взяли в колектор, вона майже повністю втратила здатність до самоочищення й стала практично мертвою. Ландшафтні зміни спричинили скорочення річки (зараз її довжина 14 км), порушення зв'язку між поверхневими і підземними водами. Співвідношення між обсягом стічних вод і сумарними поверхневими водами - 54%.
КОМЕНТАРІ
Оксана МАНТУРОВА, провідний інженер Інституту гідробіології НАН України:
- Чому ніхто не говорить про те, що об'єм брудної води, який річка несе в Дніпро, дуже впливає на прилеглі земельні ділянки? На тому березі пляжі, з цього боку, біля Корчуватого, пляжі. Те, що вона несе в Дніпро, є шкідливим. Поки в ньому вистачає води, щоб розмити те все, але ситуація може змінитись. Десь iз середньої течії у фітопланктоні та зоопланктоні з'являються види, яких не було у верхів'ї (умовно чистому). Було б цікаво побувати на територіях заводів, бо саме в їхніх технологічних водоймах розводяться види характерні для стоячої води. Надмірна концентрація бактерій кишкової палички свідчить, що туди скидають не лише зливові води. Я вважаю, що більшість притоків Либіді на початковому етапі є досить чистими. Коли б ці притоки в неї ввести, ми б вирішили гідрологічні проблеми схилів, пов'язані з плавунами. Хай би вода собі стікала, ото й була б у нас річка Либідь.
Річка зараз - це просто відкритий канал-колектор. Офіційні колектори сховані в труби, щоб вони, вибачте, нікому не смерділи. Ми даємо рекомендації, проте на них не реагують. Очисні споруди коштують дорого, проте, що для нас дорожче? Є приклади відновлення водойм. Можна посадити рослини-біофільтри, які б перехоплювали важкі метали і радіонукліди. Потім їх забирати і утилізувати. Живі організми в річці з останніх сил чіпляються за життя. А значить, якийсь, хоч і невеличкий, шанс, залишається, що колись вона відновиться. Аби ми тільки захотіли...
Микола ТКАЧУК, старший науковий співробітник Інституту гідробіології НАН України:
- В річці міститься велика кількість легкоокислюваної органічної речовини (21,7 - 37,9%), мікроорганізмів (4,4 - 9 млн. кл/мл), які сприяють розпаду легкоокислювальних органічних сумішей за 3,2 - 4,6 діб. Стік річки містить 66 - 189% алохтонної мікрофлори, знайдено бактерії з патогенними властивостями (і знову сальмонели). На момент досліджень, кількість кишкової палички була 130 - 220 тис. кл/л, сальмонел 240 - 140 кл/мл. Виділені й інші бактерії, групи кишкової палички. Тобто вода брудна, насамперед, в санітарно-епідеміологічному відношенні.
Станіслав ДУДНИК, начальник дорожнього гідротехнічного відділу, відкритого акціонерного товариства "Київінжпроект":
- Ще з 30-х років почали говорити про долю Либіді у центральній частині міста. Згідно з генеральним планом 1934 - 1936 років тут планувалося зробити каскад озер. Коли проклали каналізаційний колектор, планувалося вивести дощову каналізацію, й паралельними колекторами скидати брудну воду, очистити річку й дати нормальне джерело водопостачання для цих озер. Проте це так і залишилось в планах.
Щоб відвести стоки, річку взяли в колектор, але тоді були інші норми. Її розглядали як міський водостік, а потрібно було як річку. Зараз річка непропускоспроможна. Коли миють вулиці в центральній частині, або випадають полосні дощі, весь бруд тече сюди - Либідь переповнюється. Звичайні витрати річки - кубометр-два, а під час дощів вона підіймається на 100 - 150 кубометрів, виникають підтоплення. Треба розширювати русло, збільшувати разів у три розміри колектора. Підвести техніку заважає забудова. Є проблеми у відведенні найбільш забрудненої частини стоку.
Очисні споруди погані, і безліч відходів (промислові стоки, дощова каналізація, води з несанкціонованих підключень). Дуже забруднені притоки. Потрібні очисні споруди в її гирлі й в центрі (найбільш забруднена частина стоку). Це буде дешевше, ніж кожного рокуліквідовувати збитки.
Плани виникають після кожного затоплення, після ліквідації наслідків, про них забувають. Розглядалося питання скидання Либіді у шахту ( ціна проекту 5 мільйонів доларів і 25 млн. - загальний комплекс очисних споруд для всієї річки). Проект вирішив би водночас питання екологічного і санітарного стану прилеглих районів. Можна робити обгінні колектори, де б воду чистили. Такий досвід мають Франція, Росія. Для вирішення проблеми малих річок, потрібно скласти генеральну схему цих річок в Києві й план їх впорядкування.
Віктор ТОКАРЕНКО, начальник відділу з питань довкілля та природних ресурсів колишнього Жовтневого району:
- Річка Либідь має протяжність таку, що зона санітарної охорони, передбачена для неї - 25 метрів. Треба встановити для річки прибережну смугу. Постанова Кабінету Міністрів звучить так: "Про затвердження порядку визначення природоохоронних зон для режиму ведення господарської діяльності". Ст. 186: "На землях міст і селищ міського типу розмір водоохоронної зони як і прибережної міської смуги створюється з урахуванням існуючих конкретних умов забудови на час встановлення водоохоронної зони конкретних умов забудови". Ось чому я звертаюсь iз питанням встановити прибережну смугу, тому, що в нас є стара забудова. З огляду на всі постанови і документи, потрібно визначитись, чи є річка Либідь річкою. Повинен бути нормуючий документ, згідно якого я можу вимагати прибрати ці споруди (гаражі). Я направив

 
 

Цікаве

Загрузка...