WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Індикація забруднення атмосферного повітря за допомогою рослин - Курсова робота

Індикація забруднення атмосферного повітря за допомогою рослин - Курсова робота

сірувато-зеленими, ніби змочені водою, проте потім стають сухими та змінюють колір на коричнево-червоний. Крім того можуть з'явитися точки блідо-кремового кольору. Поява великих продовгуватих некротичних ділянок часто супроводжується великою кількістю некротичних плям. Некроз країв листків зустрічається досить рідко, так як він розвивається в досить вузькому діапазоні концентрацій. Крупні некротичні плями та ділянки зливаються, утворюючи смугастість між прожилками. Оскільки уражена некрозом тканина листка стає крихкою, рветься та випадає з навколишньої тканини, листки набувають перфорованої форми. (мал. 3.1, 3.2, 3.3)
Мал.3.1Знебарвлення по краях листка люцерни (Меdicago sativa L.) в результаті дії SO2
Мал. 3.2 Міжжилкове ушкодження листя ожини (Rubus sp.) в результаті дії SO2
Мал. 3.3 Міжжилкове побуріння листя винограду (Vitis vulpina L.) в результаті дії SO2
Найбільш загальною видимою ознакою гострого пошкодження однодольних рослин є слабкий жовтувато-білий колір некроз, що починається на кінці листа та поширюється згодом на всю листкову пластинку. Можна також спостерігати некротичні краї листя, і точкові плями або штрихуватість певного виду між прожилками.
У хвойних дерев гостре ураження викликає верхівковий некроз червоно-коричневого або коричневого кольору, котрий може розповсюдитись до основи хвоїнок.
Хронічне ушкодження може бути результатом дії двох механізмів: після потрапляння в листя SO2 реагує з водою, утворюючи йон сульфіту (SO32-), котрий потім окислюється в сульфат при низькій швидкості акумуляції це не перевищить здатність клітин видаляти SO32- окисленням. В такому випадку пошкодження тканини може пояснюватися підвищенням концентрації сульфату після тривалої акумуляції, що призводить до хлорозу. В цей же час сульфіт, котрий вважається в 30 раз токсичнішим ніж сульфат, може знебарвити хлорофіл навіть після нетривалої дії.
В обох випадках симптоми хлорозу дуже схожі, але листя залишаються набряклими та пружними і виконують, хоч і частково свою функцію. Тривалі викиди невеликої кількості SO2 не викликає незворотних ушкоджень клітин хвоїнок хвойних дерев, але сповільнює їх ріст. Часто спостерігається і хлороз.
Таблиця 3.1
Рослини, чутливі до дії SO2 і їх відгук в природних умовах
Рослини* Реакція
Листяні
Багато кістянки
Ожина Міжжилкове знебарвлення з побурінням
Малина (Rubus spp.)
Папороті
Орляк звичайний (Pteridium spp.) Червонуватий некроз по краях
Папороть Денстедіа (Dennstaedtia spp.)
Дерев'янисті багаторічні
Береза вишнева (Betula lenta L.) Знебарвлення по краях і між прожилками
Ясен американський (Fraxinus americana L.) Значне знебарвлення між прожилками
Вічнозелені
Сосни
Сосна чорна австрійська (Pinus nigra Arnold) Некрозні смуги на хвоїнках
Сосна звичайна (Pinus sylvestris L.) Побуріння кінчиків голок хвоїнок
Сосна Веймутова (Pinus strobus L.) Побуріння всієї хвої
Ялини
Ялина колюча (Picea pungens Engelm) Хвоя буріє і опадає
Ялина європейська (Picea abies L.)
*-- Рослини найкраще використовувати на початку сезону, оскільки пізніше вони стають більш стійкими до дії SO2.
3.2.Реакція на забруднення атмосфери фтороводнем та фторидами
Різниця між гострим та хронічним ураженням фторидами не дуже важлива, так як концентрація фторидів в тканині, що призводить до ураження, не завжди пов'язана з концентрацією HF в атмосфері. Коли кількість акумульованого фториду перевищує певне значення, симптоми гострого ураження стають очевидними. Чіткої реакції між дозою та відгуком немає. Це частково пояснюється змиванням фторидів з листя дощем і частково відкладенням фторидів на листі у вигляді нешкідливих хімічних сполук.
Некроз кінчиків та країв листків є типовим симптомом ураження широколистяних рослин HF. Спочатку поверхня листя змінює колір на тьмяний сіро-зелений, ніби змочена водою, а потім на різні відтінки коричневого. Некротична тканина може відділятися від непошкодженої вузькою червоно-коричневою смужкою, що утворюється в результаті відкладення смоли та таніну. Некротичні тканини часто ламаються та відпадають. Від країв некроз звичайно розповсюджується між прожилками листка і до середньої прожилки.(мал. 3.4., 3.5.) Хлороз та некроз можуть з'явитися одночасно, колір відрізняється в залежності від виду рослини.
Мал. 3.4. Верхівковий та крайовий некроз листя пасльону, викликаний дією НF
Мал. 3.5. Верхівковий та крайовий некроз листя берези, викликаний дією НF
У однодольних та хвойних рослин явно домінує ураження кінчиків листя, некроз часто розповсюджується на краї однієї сторони листка і далі вниз, а не на іншу сторону. У злакових часто кінчики листків набувають блідо-коричневого або білого кольору, а у кукурудзи хлоротичні точки розташовуються у напрямку до кінців та країв листка, а іноді між жилками утворюються смуги.
У хвойних першими симптомами ураження є хлоротичне в'янення та поява зелено-жовтих плям, особливо на кінцях хвоїнок. Рідко хлоротична зміна кольору розповсюджується по всій хвої. По мірі розповсюдження ураження кінчик хвоїнки стає некротичним і набуває коричневого кольору, наближаючись таким чином до симптомів гострого ураження. До симптомів гострого ураження відноситься поява некрозів спочатку від золотисто-сірого до жовтого, потім червоно-коричневого кольору. Особливістю впливу фторидів є те, що симптоми гострого пошкодження часто розповсюджуються не на всю молоду хвою однаково, тому серед сильно пошкоджених хвоїнок завжди можна зустріти неуражені.
3.3.Реакція на забруднення атмосфери озоном
Видимі пошкодження озоном звичайно виникають тільки на зеленому листі, але в окремих випадках припускається, що озон індукує знебарвлення і опробковіння шкірки деяких фруктів. Забруднення повітря озоном може також бути причиною виникнення плям на шкірці плодів цитрусових (Citrus), але експериментально участь озону в пошкодженні плодів доведено не було.
Дія озону викликає появу різноманітних симптомів пошкодження листя рослин. На появу симптомів впливають такі чинники, як тип рослинності, фізичні характеристики листя, стан рослин, їх вік і вік листя, що знаходиться під дією озону, тривалість дії, значення максимальних концентрацій озону протягом експозиції, умови середовища в період розвитку рослин і протягом експозиції О3. Є декілька симптомів, що досить точно характеризують ураження О3, їх використовують в діагностиці. Проте більшість симптомів пошкодження озоном схожа з симптомами пошкодження іншими патогенамі і фізіологічними умовами. У зв'язку з цим оцінка пошкодження озоном вимагає ретельної діагностики. І навпаки, необхідно проявляти обережність при діагностиці інших патогенних і фізіологічних джерел виникнення пошкоджень, оскільки в появі симптомів може брати участь і озон.
Проникнення

 
 

Цікаве

Загрузка...