WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Індикація забруднення атмосферного повітря за допомогою рослин - Курсова робота

Індикація забруднення атмосферного повітря за допомогою рослин - Курсова робота

та особливостей появи хворобливого стану, а саме визначення причини хвороби або порушення. Правильна діагностика включає багато пов'язаних елементів, Симптоми, тобто опис умов, особливо важливий елемент і знання симптомології, без сумніву, найкращий спосіб діагностики. Але, крім цього, необхідно розглядати наявність або відсутність уражених частин рослини і видів, розподіл уражених рослин, характеристики місцевості і грунту, врожай чи історію екосистеми. Разомвони складають елементи діагностики і дають загальний синдром - загальну модель захворювання, що включає всі пов'язані параметри.
Симптом - це будь-яка помітна зміна в очікуваному зовнішньому вигляді, структурі або функції організму, що передбачає що з ним щось негаразд. Складність для дослідника полягає в тому що реакція рослин на різноманітні стреси в основному однакова. Але не зважаючи на характер стресу втрата хлорофілу є першим показником порушення нормальної життєдіяльності рослин. Зелений колір поступово вицвітає і всі частини листка стають хлоротичними або пожовтілими. Також можлива поява хлоротичних або некротичних плям та точок при відсутності інших пошкоджень. Рідше листя може бути скручене, мати чашовину форму і нарости. На квіти і плоди рідко діють забруднюючі повітря речовини. Так як частини квітки та плоду - це в своїй основі своїй змінені листки, можна було б передбачити, що вони так же реагують на стрес, що і спостерігається в дійсності. Проте хоча на квітах і плодах може розвитися некроз, вони є більш стійкими до дії більшості забруднюючих речовин.
Допомогу в діагностиці надає розподілення уражених рослин на місцевості або в районі. Якщо уражені рослини розташовуються на невеликій ділянці, слід визначити деякі характеристики цієї ділянки, Можливо, це місцеві особливості ґрунту або орографії, низька вологість, дія біологічних патогенів, комах або грибів. Ефекти, що виникають під дією забруднюючих повітря речовин, звичайно розповсюджуються ширше, ніж ефекти, що виникають під дією інших причин уражень.
Дуже корисним є знання виду уражених рослин. Деякі хвороби та агенти, що їх викликають, часто асоціюються з певними видами рослин. Якщо види, що є чутливими до забрудника , не уражені, а симптоми з'являються тільки на більш стійких видах, то ця речовина не вважається причиною появи симптомів.
Наявність або відсутність джерела забруднення - наріжний камінь діагностики при атмосферному забрудненні. Очевидно, що наявність такого джерела підтверджує, що емісія забрудника викликає всі або деякі симптоми або іншим чином впливає на стан рослин. При наявності підозри на пошкодження забруднюючими атмосферу речовинами необхідно враховувати відстань від пошкоджених рослин до джерела забруднення. За невеликими виключеннями, симптоми будуть зменшуватися із збільшенням відстані. Виключення бувають, коли біля джерела немає чутливих видів або коли в деяких районах чутливість змінилася під дією культивації.
2.1.1.Хімічний аналіз
Коли вивчені всі передумови діагностики і їх взаємозв'язки, а причина хворобливого стану не встановлена, хоча підозрюється дія забруднюючих речовин, допомогти може хімічний аналіз тканин рослин. Звичайно беруть листя рослини, так як вони поглинають найбільша кількість забрудників. Можна досліджувати і інші органи. Не всі речовини акумулюються рослинами і не завжди накопичуються в концентраціях, що достатньою мірою перевищують фоновий рівень, але аналіз на деякі хімічні сполуки є ще одним способом діагностики.
Відбір проб потребує великої ретельності. Потрібно визначити кількість хімічних сполук, що містяться в тканині листка в даному районі. В залежності від серйозності проблеми зразки беруть через кожні 0,5-1 км, починаючи від джерела і відходячи на декілька кілометрів, щоб вийти з ураженої місцевості. В кожній точці відбору потрібно брати повну репрезентативну пробу листя одного віку далеко від запилених доріг та інших джерел забруднення. Слід збирати листя одного або двох найбільш представлених видів з слідами пошкодження. Умови росту кожного зразка повинні бути якомога більш однорідними.
2.1.2.Гістопатологія
Гістопатологія - це мікроскопічне дослідження і вивчення хворих тканин. Забрудники уражують певні тканини, клітини та органели. Іноді специфічне мікроскопічне пошкодження змінюється в залежності від речовини або іншого присутнього джерела стресу. В такому випадку гістопатологія може допомогти визначити діагноз. Оскільки ця процедура дуже трудомістка, вона застосовується тільки тоді, коли інші методи не дають результату. Вона рідко використовується для широколистяних дерев, але дуже корисна при діагностиці пошкодження хвойних дерев, оскільки найважче визначити причину некрозів кінчиків хвої.
2.1.3.Використання дистанційних методів
В якості дистанційних методів можна використовувати аерофотозйомку з інфрачервоною та іншою спеціальною технікою для виявлення областей, рослинність яких знаходиться в стресовому стані. Спрощено можна сказати, що при захворюванні рослина дихає інтенсивніше, ніж раніше, і, як у людей, в нього підвищується температура. Ця підвищена температура виявляється на теплочутливій інфрачервоній плівці. Коли частина тканини гине, дихання знижується, що також реєструється на інфрачервоній плівці. Таким чином в лісі можна виявити великі ділянки, зайняті хворими рослинами. Критичним являється порівняння забруднених та незабруднених ділянок, а при визначенні причини хвороби або стресу як і раніше важливі наземні дослідження.
Вищесказане відноситься і до зображень, що отримані за допомогою супутників. Крупномасштабні знімки надають допомогу в визначені районів стресу, проте причину стресу з їх допомогою визначити не можна. Для визначення діагнозу потрібні наземні дослідження.
Описана вище техніка застосовувалась для розмежування різних типів угрупувань рослин і співвідношення їх з наявністю джерел забруднення. Для правильної інтерпретації даних повітряної аерофотозйомки дослідження слід завершити на місці. Отже, хоча аерофотозйомка і спеціальні чутливі плівки є корисним інструментом дослідження, вони не дають повної картини і мають обмежене застосування в діагностиці.
3. РЕАКЦІЯ ОРГАНІЗМІВ РОСЛИН НА ЗАБРУДНЕННЯ АТМОСФЕРИ
3.1.Реакція на забруднення атмосфери діоксидом сірки
Якщо розглядати найбільш важливі забруднюючі повітря речовини з точки зору їх потенційної небезпеки для рослинності то провідну роль тут займе SO2, завдяки своєму широкому розповсюдженню в світі і своїй потенційній фітотоксичності.
Для гострого ураження дводольних трав'янистих рослин та листяних дерев типовою є поява некротичних ділянок, в основному між прожилками листка, іноді - у рослин з вузькими листками - на кінчиках листків та по краях. Некротичні ураження помітні з обох сторін листка. Порушені частини тканини виглядають спочатку

 
 

Цікаве

Загрузка...