WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Риби річки Прут - Реферат

Риби річки Прут - Реферат

значних розмірів, її виловлюють у промислових масштабах . Використовується у соленому вигляді, як тюлька, або у свіжому.
Рибець . Vimba vimba ( L . ) .
Рибець - один із найцінніших видів родини коропових . Рибець здійснює невеликі за тривалістю й відстанню переміщення до місць розмноження , нагулу та зимівлі .
За формою тіла та деякими зовнішніми ознаками тварина нагадує ляща . У рибця короткий анальний плавець , нижній рот , м"ясисте рило , є кіль за спинним плавцем .
Для нересту заходить у річку переважно навесні , хоч деяка частина риб переміщується сюди ще восени .
Перед нерестом і особливо під час нього в самців і самок з"являється шлюбне вбрання . Боки і спина стають темно - сірими , інколи аж чорними , черево - сріблястим , а грудні , черевні та анальний плавці - оранжевими . У самців на головах з"являються дрібні , білуваті горбики , які після нересту зникають .
Відкладанню ікри передує так звана шлюбна гра . Табуни рибців , до яких входять самка і чотири - п"ять самців , плавають по нерестовищу , де самка обирає місце для нересту . Обравши місце , вона , повільно рухаючись проти течії , випускає ікру , а самці , що знаходяться поруч , поливають ікру молочком . Після цього самки залишають нерестовище до відкладання наступної порції , тобто на 1, 5-2 тижні . Найчастіше нерест відбувається у ранкові та передвечірні години , вночі він повністю припиняється . Ікра течією заноситься у щілини між каменями , там вона прилипає до них і одна до одної . Під час відкладання її біля нерестовищ збираються табуни верховодки та краснопірки . Вони поїдають ікру , яка зноситься течією чи затримується на поверхні субстрату . Ікру в щілинах між каменями ці риби не займають .
Найбільша плодючість самок - 175 тис . ікринок , а найменша - 13, 8 тис . ікринок . Отже найбільша плодючість перевищує найменшу майже в 13 разів .
Найшвидше тварина росте у перші три роки життя , коли річні прирости тіла досягають 7 - 8 см . На четвертому році річний приріст становить трохи більше 3 см , а внаступні роки не більше 2 см .
За період нагулу жирність рибця збільшується майже в 5 раз . Тому його виловлюють переважно під час переднерестової міграції .
Гірчак . Rhodeus sericeus ( Pallas ) .
Гірчак належить до родини коропових . Це невелика риба , довжина її досягає 9 см . Вона зустрічається у тихих і мілких заводях річок та озер , де живуть двостулкові молюски . Тримається гірчак переважно на ділянках з піщаним дном , серед заростей . Живиться переважно різними водоростями , які , мабуть , і надають м"ясу гіркуватого смаку . Звідси і назва риби .
Тіло гірчака сріблясте , спина із зеленуватим відтінком . Від середини тіла до хвоста тягнеться , поступово звужуючись , синювата смужка . Плавці прозорі . У верхній частині райдужної оболонки ока є яскраво - оранжева пляма . Краї лусок укриті дрібними чорними цятками . Під час нересту забарвлення самців стає яскравішим . Спина набуває зеленувато - бурого кольору , на зябрових кришках і на боках, а також на грудях та череві з"являються рожеві плями , ніжний відтінок цього кольору поширюється по вьому тілу риби . Смужки на боках стають синіми з металевим блиском , анальний та спинний плавці - яскраво - червоними . На рилі та перед очима з"являються бородавочки .
Самки мають блідше забарвлення . У них ззаду анального отвору виростає особлива червоно - оранжева трубочка - яйцеклад . Він може досягати довжини хвостового плавця . У звичайний період яйцеклад має вигляд коротенької трубочки з чорним гачком .
Самка , у якої дозріла ікра , вводить яйцеклад у один із сифонів молюска , відкладає в нього ікру , а самець тут же запліднює її . При температурі 20 градусів десь через 3 тижні з ікри виходять мальки . Якщо у водоймі двостулкових молюсків не буде , то гірчак не розмножуватиметься . Він може добре жити і в акваріумах . Але потомство дає тільки тоді , коли в акваріумі є і двостулкові молюски .
Карасі . Carassius Jarocki .
У водоймах України зустрічаються два види карасів : золотистий і сріблястий( і той і той з родини коропових) . У карася золотистого спина переважно темна , боки й черево мідно - червоні , плавці темно - червоні або темно - коричневі . У карася сріблястого спина чорнувата, боки сріблясті , інколи з золотистим відтінком , черево завжди сріблясте . У карася золотистого тіло вище й округліше . На останніх променях спинного та анального плавців є зубчики , яких у золотистого карася багато і вони дрібні , у сріблястого - їх мало , вони грубі і починаються трохи вище від основи променів .
Карась золотистий живе переважно у заболочених водоймах , бо дуже невибагливий до кисневого режиму . У річках він зустрічається рідко й тільки там , де є ділянки із сповільненою течією . Якщо карась золотистий - корінний представник нашої фауни , то карася сріблястого завезено в наш край із басейну Амуру . Він , як і карась золотистий , дуже невибагливий до умов життя , тому поширився по всіх річкових басейнах України і нашої Чернівецької області , а також у ставках , озерах .
Карась сріблястий добре росте . Живиться рослинною і тваринною їжею , що знаходиться і в товщі води . Може захоплювати досить великі організми . Довгі , густо посаджені зяброві тичинки дають змогу відціджувати й дрібні організми . Довгий кишечник , що перевищує довжину тіла у 2, 5 - 5 раз , сприяє кращому засвоєнню їжі , ніж у таких риб , як короп або лящ . Вважають , що карась сріблястий через велику кількість зябрових тичинок ( понад 50 , тоді , як у карася золотистого - до 35 ) не може жити в каламутній воді , тому він часто заселяє проточні водойми .
Карась сріблястийдуже лякливий . Правда , це більше властиве молодим рибам .
Короп .
Спина у нього чорнувато - зелена , боки й черево жовтуваті або золотисті . Будова тіла й забарвлення свідчать про те , що короп - придонна риба . Проте він може підніматися і до поверхні води . Тримається табунами , великі особини живуть поодинці .
Короп водиться в річках , озерах , де обирає тихі , стоячі або повільтекучі води з твердим глинястим занамуленим дном .
Починає нереститися короп на третьому - четвертому році життя .
Ікру самки відкладають за три прийоми , тому тривалість нересту - 1-2 тижні . Самки залежно від віку відкладають від 90 тис . до 1, 7 млн . ікринок . Найінтенсивніше нерест відбуавється при температурі 18 - 20 градусів . Для нересту плідники збираються на мілких місцях , укритих рослинністю . Вони поводяться надзвичайно збуджено , втрачають обережність . Нереститься короп на світанку після теплих , тихих ночей .
Короп росте досить інтенсивно . У трирічному віці довжина самця буває у середньому 32 см , самки 38 - см , маса відповідно може становити 1 400 - 1 600 г. Із збільшенням віку маса коропа зростає інтенсивніше , ніж довжина тіла .
В"юн . Misgurnus fossilis ( L . ) .
В"юн - представник родини в"юнових . Довжина його тіла інколи досягає близько 25 см . Про присутність в"юна в тій або іншій місцевості знають , можливо , не всі , бо він живе переважно в таких водоймах , де інші риби жити не можуть , - у мілководних озерах ,

 
 

Цікаве

Загрузка...