WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Охорона довкілля – одне з найжиттєвіших завдань людства - Реферат

Охорона довкілля – одне з найжиттєвіших завдань людства - Реферат

мали власну систему водоочищення. Будівництво очисних споруд переживає бум, інвестиції в цю сферу не мають прецедентів. Лише по цьому прикладу молена зробити висновок, що тепер ми маємо справу з прямим вступом екології в ринковий процес. Екологи Європи звертають свої погляди на сільське господарство. Вони стверджують, що мільйони тонн сухих речовин можна вивозити на поля, щоб частково замінювати ними деякі добрива. Головне, щоб разом з цими добривами не потрапляла отрута і щоб концентрація важких металів була в нормі. Землероби ж вимагають в свою чергу від законодавців, щоб за своїм ефектом ці речовини не поступалися класичним добривам і, що у випадку будь-яких відхилень у стічних відходах, вони не нестимуть відповідальності перед клієнтами, а також: розраховують при застосуванні названих замінників отримати агрономічне сприяння.
У другій половині XX ст. антропогенне навантаження на природу досягло розмірів, при яких вона втрачає здатність до самовідновлення. Деградацію навколишнього середовища почали порівнювати з "екологічним стресом". Задля порятунку природи були підключені сили вчених, урядових установ, міжнародних організацій. Результатом такої активізації є розвиток екологічних досліджень, прискорення формування природоохоронного права, створення цілих галузей по захисту навколишнього середовища. Проте, незважаючи на вжиті заходи, глобальна екологічна загроза не тільки не ослабла, але продовжує зростати.
Загострення екологічних проблем змушує по-новому подивитися на економічну взаємозалежність держав, коли одні країни стають прямими заручниками інших. Джерелом особливої небезпеки виступає асиметричність такої взаємозалежності. Наведемо декілька простих прикладів. Так, дим металургійних заводів Рура і Бірмінгема через кислотні дощі отруює озера Скандинавії. Знищення лісів у Ефіопії знижує дебіт Нілу, загострює нестачу води в Єгипті. Пестициди, які розпорошують на полях Кенії, переносяться вітром через океан і отруюють побережжя Пакистану. Загострення й зростання масштабів екологічних проблем суттєво підвищує й відповідальність окремих держав за економічну політику, яку вони проводять і яка де-факто набуває міжнародного екологічного відтінку, а це, в свою чергу, ставить нові вимоги до міжнародних економічних відносин.
Особливість сучасної екологічної ситуації полягає в її глобальності. Сьогодні розвинуті країни і країни, що розвиваються, страждають від деградації навколишнього середовища, незважаючи на різні причини виникнення і характер екологічних проблем. Гострота екологічних проблем в "третьому світі" поглиблюється не тільки нестачею засобів, але і тим, що в умовах слабого розвитку традиційні та сучасні форми забруднення мають тенденцію посилювати один одного. Екологічні проблеми пронизують зараз буквально всі форми сучасних міжнародних економічних відносин. Вони виступають важливою частиною порядку денного міжнародних переговорів на всіх рівнях: двосторонньому, регіональному, багатосторонньому. Міждержавні суперечки і конфлікти на підставі забруднення навколишнього середовища нерідко приводять до серйозних ускладнень у сфері міжнародних економічних відносин, а екологічні вимоги стали використовуватися як засіб економічного тиску.
Аналізуючи взаємозв'язок економіки та екології, слід відзначити той факт, що набирає темпи "екологічна індустрія". Наприклад, у США виробництвом природоохоронного обладнання зайнято приблизно 100 великих фірм. По суті, за останні 15-20 років там утворилась нова велика галузь сучасної індустрії. Цікаво, що вона не знає звичайних спадів і мала замовлення на виробництво включно до 2000р., а масштаб її обороту можна порівняти хіба що з автомобільною індустрією. Сучасний обсяг щорічних державних асигнувань на природоохоронні заходи та відповідні розробки в основних галузях промисловості, включаючи й перспективні роботи, перевищує 60 млрд. доларів. Світовий збут обладнання, призначеного для боротьби із забрудненням і виробництва безпечних продуктів складає за різними оцінками 100-150 млрд. доларів в рік і швидко зростає. Цьому сприяє і той факт, що стурбовані погіршенням екологічної ситуації західні держави постійно загострюють норми природоохоронного законодавства. Так, з 1992р. (моменту створення об'єднаного європейського ринку) всі компанії країн-членів ЄЕС піддають систематичній і комплексній екологічній перевірці, включаючи аналіз забруднення повітря, води, надр, а також наслідків діяльності фірм.
Необхідно врахувати й інший канал впливу екології на структуру світового виробництва та обміну. Мова йде про споживчі переваги і структуру попиту. Екологічні міркування сьогодні відіграють пріоритетну роль у поведінці споживачів. Покупці в розвинутих країнах готові зараз платити значно більшу ціну за екологічно чисті товари і дуже чутливі до будь-якої інформації про продукти, які представляють загрозу для людини. Таким чином, екологія, яку можна розглядати як ідеологічний елемент сучасного споживання, одночасно надає товару додаткову споживчу вартість. Підтвердження цьому - діяльність західних автомобільних корпорацій, які активно використовують технологічні новинки під гаслом "екологічно чистого автомобіля" для просування своєї продукції на внутрішні та зовнішні ринки.
Приклад. Фірми "Фольксваген" і "Ауді" одними із перших, наприклад, перевели свої автомобілі на бензин, що не містить свинцю, і обладнали каталітичними конвертерами, які дозволяють зменшити кількість шкідливих викидів в атмосферу.
Щоби не втратити свою частку ринку у даних умовах, компанія Нопа'а Моіогз засунула під капот сучасний 32-розрядний комп'ютер і поставила перед ним проблему збереження навколишнього середовища. Мікропроцесорне управління системою запалення - не новина, проте, схоже вперше в історії автобудівної промисловості програмно реалізований пріоритет чистоти вихлопів, а не вижимання зайвих "коней " з мотору.
Потрібно відзначати, що комп'ютер у черговий раз продемонстрував свій інтелект, уже на проміжному етапі знизив
токсичність вихлопу на 70% і втратив при цьому лише 1,5% потужності двигуна. Натхнені результатом, колектив інженерів і програмістів почав екологічну оптимізацію всього, що хоча як-небудь таку оптимізацію спроможне винести. Електронний еколог під капотом уважно слідкує за складом робочої суміші, яка вприскується в циліндри, і "в режимі реального часу" керує процесом згорання палива. А якщо, незважаючи на всі зусилля "знешкодити ворога у його власному лігві" (мається на увазі, у циліндрах двигуна) щось у вихлопну трубу і проскочить, то назовні не вийде: спеціальні датчики тут же повідомлять про це комп'ютеру, який, перенаправляючи підступну порцію вихлопу вспеціальний відсік, знешкодить її там за допомогою електрики. Розуміється, не забули навішати на двигун і спеціально розроблений каталітичний "допалювач" особливої конструкції. Результат, як говориться, перевершив усі сподівання: потужність двигуну знизилася зовсім не набагато, економічність не постраждала, а що стосується вихлопу - забавно, але факт: відсотковий вміст у ньому шкідливих речовин помітно менший, ніж: у повітрі, яким дихають мешканці, наприклад, центральних районів Лос-Анджелеса. Цей достойний агрегат отримав назву 2-ЬЕУ (2его Етшіоп Уепісіе), і випускати його планується лише через 2-3 роки. Уряд штату Каліфорнія (США) планує з 2003р. ввести жорстку квоту:

 
 

Цікаве

Загрузка...