WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Червона та зелена книги України, формування природно- заповідного фонду України, соціоекологія - Реферат

Червона та зелена книги України, формування природно- заповідного фонду України, соціоекологія - Реферат

Президента України "Про біосферні заповідники в Україні", яким було затверджено перелік біосферних заповідників в Україні, що включені в Бюро міжнародної координаційної ради з програм ЮНЕСКО "Людина і біосфера", до міжнародної мережі біосферних заповідників, створеної з метою збереження природи і проведення наукових досліджень у найцінніших екосистемах Землі. Станом на 01.01.1999 р. статус біосферних заповідників набули Чорноморський, Карпатський, Асканія - Нова та Дунайський загальною площею 159 585 га, в тому числі загальна площа заповідної зони становить 88 082 га.
Станом на 01.10.1999 р. наш національний здобуток становив 20 державних заповідники: Асканія - Нова, Чорноморський, Український степовий, Луганський, Поліський, Канівський, Карпатський, Ялтинський гірсько - лісовий, Мис Мартьян, Карадазький, Дунайські плавні, Розточчя, Кримський, Медобори, Дніпровсько - Орілівський, Єланецький степ, Горгани, Казантипський, Опукський, Рівненський.
За своєю площею заповідні території в Україні охоплюють лише 5,7%, а в окремих регіонах навіть менше 0,5% від загальної площі України, що дуже мало для виконання завдань щодо забезпечення охорони генофонду рослинного і тваринного світу та підтримання загальної екологічної рівноваги. Підрахунки показують, що для збереження хоча б 50 % видів живих істот потрібно залишити не займаною не менше 10 % території.
Більшість заповідників України за площею порівняно невеликі і мають свої особливості. Переважаюча рівнинність і родючість ґрунтів України сприяли освоєнню цих територій і залученню їх до господарської діяльності людей із сивої давнини. Тому не займані природні ділянки, які ще зрідка залишились, становлять величезну наукову цінність і їх треба охороняти всякою ціною. Сьогодні до заповідників треба включати і частково порушені людиною площі. Важливою особливістю заповідників України є і те, що вони невеликими острівцями вкраплені в зони інтенсивноїгосподарської діяльності людини і ці суміжні землі негативно впливають на природний комплекс заповідників, змінюють стан біогеоценозів. А звідси визріває необхідність ще більш посиленої охорони заповідників і дотримання в них установленого охоронного режиму.
Згідно з новою класифікацією заповідних категорій "державний заказник" займає особливе місце.
Заказник - природна територія чи акваторія, в межах якої постійно або тимчасово заборонені окремі види господарської діяльності людей для забезпечення охорони одного або багатьох видів живих істот, одного або кількох екологічних компонентів, або загального пейзажного характеру місцевості, що охороняється.
У серпні 1973 р. колегія Державного комітету Ради Міністрів УРСР з охорони природи затвердила спеціальне положення "Про державні заказники Української РСР".
У главі 5, статті 25 закону України "Про природно - заповідний фонд України" визначено основні завдання заказників. В законі зазначено, що заказниками оголошуються природні території з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. На території заказників забороняється діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказники.
Заказники за типами поділяються на ландшафтні, лісові, ботанічні, зоологічні, орнітологічні, іхтіологічні, гідрологічні, геологічні. В положенні для кожного типу заказників визначені відповідні завдання та режими.
Ландшафтні заказники зберігають цінні й типові ландшафти для кожного окремо, ботаніко - географічного району, для всього природного комплексу.
В заказниках цього типу заборонено будувати споруди для обслуговування відпочиваючих, курортних комплексів, бо це впливатиме на зміну характеру місцевості. Будівництво споруд в заказниках дозволяється лише на периферії і площа під забудову не повинна перевищувати 5 % від території заказника. У лісових заказниках зберігаються типові лісостани для кожного ботаніко - географічного або лісового угруповання, характерного своєю стійкістю проти шкідників лісу, цінними спадковими властивостями, елітним насінням, що може сприяти відновленню повноцінних у біологічному відношенні лісів України. В заказниках такого типу забороняється випас худоби, заготівля сіна та деякі інші види господарської діяльності, які можуть погіршити оптимальні умови існування живих істот на даній території.
Для регулювання чисельності диких звірів у цих заказниках дозволяється відстріл за ліцензіями. Для охорони флори в заказнику може обмежуватись відвідування його туристами і населенням.
Ботанічні заказники забезпечують охорону рідкісних та ендемічних видів рослин, цінних для науки і господарства.
Залежно від специфіки рослинних видів, що підлягають охороні, в ботанічному заказнику можуть бути заборонені всі види рубок лісу, крім санітарних, випас худоби тощо. Відвідування ботанічних заказників людьми суворо регламентується.
У зоологічних заказниках проживають певні цінні рідкісні види тварин або їх комплекси. Тут створюються умови для збереження, відтворення і збільшення чисельності видів. В цих заказниках дозволяється рибальство, мисливство, забороняються види діяльності, які порушують кормову продуктивність, захисні властивості угідь, місць відтворення і збільшення чисельності рідкісних видів або комплексів цінних видів тварин.
Орнітологічні заказники створюють сприятливі умови для гніздування, линяння та зимівлі птахів. В цих заказниках заборонено осушування боліт, угідь, мисливство і рибальство.
В іхтіологічних заказниках під охороною перебувають місця нересту риби, нагулу молодняка, місця скупчення цінних видів риби взимку. В заказниках цього типу забороняється мисливство, рибальство, недоторканою залишається водяна й узбережна рослинність, на певний час вводиться режим абсолютної тиші.
Гідрологічні заказники призначені для охорони водойм, боліт, джерел, які мають водоохоронне, водорегулююче значення або цінні в естетичному плані. Навколо озер та боліт встановлюються охоронні зони, а навколо джерел - санітарні зони певних розмірів - забороняється забір води і скидання в них неочищених промислових і побутових стічних вод.
У геологічних заказниках охороняються рідкісні геологічні утвори природи. В цих заказниках забороняється добування корисних копалин, каміння, вибухові роботи, розкопки, збір окам'янілостей, будівництво. Дозволяються деякі

 
 

Цікаве

Загрузка...