WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Нітрати та нітриди та їх вплив на навколишнє середовище і організм людини - Реферат

Нітрати та нітриди та їх вплив на навколишнє середовище і організм людини - Реферат

великої групи канцерогенних речовин. Вся група нітрозосполук поділяється на нітрозаміни і нітрозаміди.
Нітрат-іони відновлюються в організмі людини до нітрит-іонів, які викликають захворювання метилобеанемії (гемоглобін взаємодіє з NO2? і втрачає можливість переносити кисень). В кишковому тракті нітрити перетворюються в нітрозаміни - сильні канцерогенні агенти.
NO3? 2е NO2? 2е NO? 2е NH2ON 2е NH3+ Н+ NH4+
Одні рослини здатні акумулювати нітратів більше, ніж інші (табл. 1). При вживанні їх в збільшеному обсязі, нітрати (в харчовому тракті) частково відновлюються до нітритів, а останні в крові можуть викликати анемію крові (метгемоглобінемію). Крім того, із нітритів при наявності амінів можуть утворюватися N-нітрозаміни, які наділені канцерогенною активністю (це може сприяти утворенню ракових пухлин).
R1 R1
NH4+HONO N-NO+H2O
R2 R2
амін нітрит N-нітрозамін
В залежності від природи радикала (R1 чи R2) можуть утворюватись надзвичайно різноманітні нітрозаміни (з них канцерогенною активністю володіють більше 100 сполучень). Найбільш часто знаходять два подання цього класу сполучень - нітрозодиметіламін та нітрозодіетіламін. Більше всього нітрозамінів знайдено в копчених м'ясних виробах, ковбасах, виготовленних з добавками нітритів - до 80 мг/кг, в копченій рибі - до 110 мг/кг (в свіжий рибі чи м'ясі нітрозаміни знайдені головним чином в сирах, що пройшли фазу ферментацій (до 10 мг/кг)). Із рослиних продуктів нітрозаміни знаходять, головним чином, в солоно-маринованих виробах, а з напоїв - в пиві, де сумарний вміст їх може досягати до 12 мг/л.
Процес нітрозування інтенсивніше протікає в кислому середовищі та в живому організмі.
Збільшення навантаження органічних забруднень на грунт, призводить до забруднення навколишнього середовища. Крім того, як вище вже згадувалось, із нітритів у присутності амінів можуть утворюватись N-нітрозаміни. Вони володіють канцерогенною активністю (здатністю утворення злоякісних пухлин).
При вживанні високих доз нітратів з їжею через 4 - 6 годин з'являється нудота, блювання, синюшність шкіряного та слизистого покровів. Наявність жирів у їжі знижує вміст нітратів.
З огляду на характер токсичної дії нітратів та нітритів можна очікувати, що найбільш чутливим до неї будуть діти перших днів та місяців життя.
Причини цього явища:
1) ембріональний гемоглобін новонароджених значно легше окиснюється нітратами, ніж гемоглобіном;
2) недостатньо розвинена детоксикуюча метгемоглобінредуктазна система;
3) у шлунку новонароджених дуже мало кислоти.
Не тільки діти чутливі до нітратів, але й особи похилого віку, хворі на анемію, з захворюванням дихальної системи, хворобами серцево-судинної системи. У дітей перших місяців життя отруєння нітратами можливе через овочевий сік, молочні суміші, що готувалися на воді, що містить нітрати. Особливо небезпечна хронічна дія нітратів для дітей.
Нітрати та нітрити негативно впливають на організм вагітної та її плід, погіршуючи показники його біофізичного профілю. Ці сполуки проникають крізь плацентарний бар'єр. Якщо мати вживала багато насичених нітратами продуктів харчування , то у новонародженої дитини вміст у крові нітратів і метгемоглобіну збільшений (розвиток гемічної гіпоксії). У крові цих дітей підвищилась концентрація білірубіну і спостерігається стійка і яскраво виражена "жовтяниця новонароджених" (Н. І. Опополь, 1986).
В період, коли дитина знаходиться на грудному годуванні, стан гемічної гепоксії підтримується за рахунок надходження в її організм нітратів з молоком матері (За даними Консультативного центру Українського НДІ харчування).
Підсумовуючи все вище згадане з питань отруєння нітратами і виявлених наслідків токсичної дії їх на організм, слід зауважити, що самі по собі нітрати харчових продуктів не завдають великої шкоди здоров'ю людини. Проте їх дія на організм становить вагомий додаток до токсичної дії нітратів питної води.
3. Допустимий вміст нітратів та нітритів у харчових продуктах.
Комплексними токсиколого-гігієнічними дослідженнями було встановлено допустиму добову дозу прийому NO3? за добу - 320 мг на людину. Було також регламентовано вміст нітратів у харчових продуктів рослинного та тваринного походження. Гігієнічна регламентація допустимих концентрацій нітратів здійснюється з урахуванням кліматичних, географічних та екологічних чинників. При обгрунтуванні гігієнічних регламентацій за О. І. Циганенко (1985) слід враховувати такі чинники:
1) допустиму добову дозу нітратів;
2) середньодушове добове споживання продуктів;
3) фоновий рівень нітратів у продуктах харчування.
Фактичне середньодушове добове навантаження нітратів на організм дорослого в Україні становить близько 45 мг/доба, тобто 40 % від допустимої норми для цього набору продуктів (110 мг/доба). Для дітей віком від 3 до 7 років ці величини дорівнюють 29 - 34 мг/доба, що становить 23 - 28 % від норми. Але якщо розрахувати добове навантаження нітратами на 1 кг маси тіла дорослого і дитини, тобто їх добову дозу (токсикологи для оцінки небезпечності речовин оперують саме цим поняттям), то цифри дещо зміняться. Так, якщо для дорослої людини масою 60 кг фактична добова доза дорівнює 0,76 мг/кг маси тіла, то для дітей віком від 1 до 4 років вона становитиме 2,0 - 3,0 мг/кг маси тіла, а для 4 - 6-річних дітей - 1,3 -1,9 мг/кг їхньої маси тіла. Ці цифри вжеє більшими за допустиму межу, що дорівнює 1,7 мг/кг маси тіла на добу.
Можна дійти висновку, що доросла людина одержує нітратів разом з харчовими продуктами менше за ту кількість, яка може позначитися на її здоров'ї, але страждають діти.
Середньодобове надходження нітратів в організм людини з продуктами харчування можна переглянути в наступній таблиці.
Середньодобове надходження нітратів в організм людини з основними продуктами харчування
Продукти Споживання за добу, г коефіцієнт їстивної частини продуктів, г коефіцієнт зміни конц. нітратів у готовому для спож. прод. вигляді, г Допустимий вміст NO3? мг/кг
Картопля
Морква
Капуста
Цибуля
Буряк
Томати
Салати
Фрукти 265
52
84
26
43
50
54
132 0,72
0,81
0,83
0,83
0,80
0,94
0,80
0,89 0,53
0,72
0,71
0,9
0,70
0,93
0,91
1,0 180
300
400
400
1400
100
1500
60
Висновок
Вплив нітратів на навколишне середовище зумовлюється щоденним контактам населення з ними. Не має такого побічного чинника, який не пов'язаний так тісно з життям людини, як нітрати. Останнім часом вплив нітратів і нітритів на організм людини зростає, що спричиняє проблему нітритів, їх вплив на здоров'я людини. Ця проблема з'явилася, насамперед, внаслідок систематичного використання високих доз нітрогенних добрив при недостатніх органічних дозах, що спричиняє небажані наслідки для родючості грунту. В таких умовах зростає активність бактерій, що розкладають гумус, гумус мінералізується, і вміст цієї речовини поступово знижує родючість. Крім того, нітрати, що попадають з грунту, є попередниками N -нітрозосполук.
Проблема пов'язана з нітратами має два аспекти. Це аспекти питної води та нітритів (харчових продуктів). Але більше уваги зосереджено на нітратах та вмісту їх у продуктах харчування.
Використана література
1. Ванханен В. Д., Майструк Н. Н. и др. Гигиена питания. - Киев: Здоров'я, 1980 - с. 166-180.
2. Габович Р.Д., Припутина Л. С. Гигиенические основы охраны продуктов питания. - Киев: Здоров'я, 1987 - с. 136-173, 199, 211.
3. Журавлёва В. Ф., Цапков М. М. Токсичность нитратов и нитритов // Гигиена и санитария. - 1983 - №1 - с. 60-69.
4. Рубенчик В. Л., Костюковский В. Л., Меламед Д. В. Профилактика загрязнения пищевых продуктов канцерогенными веществами. - Киев: Здоров'я, 1983 - с. 157-169.
5. Скурихин И. М., Нечаев А. П. Всё о пище с точки зрения химика. - Высшая школа, 1991 - с. 194-217.
6. Циганенко О. І. Нітрати в харчових продуктах. - Київ: Здоров'я, 1980.
7. Шарматов Т. Ш. и др. Чужеродные вещества в пищевых продуктах. - Алма-Ата, 1979 - с. 66-105.
8.

 
 

Цікаве

Загрузка...