WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Вступ до екологічної етики - Реферат

Вступ до екологічної етики - Реферат

конференції і публікують матеріали.
З'явилися журнали, спеціально присвячені екологічній етиці. Один з них організований у США філософом Юджином Харгроувом у 1979 році і був названий "Екологічна етика" ("Environmental ethics"), з 1992 року в Англіївипускається журнал "Екологічні цінності" ("Environmental values"). У Канаді журнал "Сурмач" ("The Trumpeter") - з 1983 року. У Німеччині існує журнал "Екологія й етика" ("Okologie und ethic"). Крім цього в США видаються такі журнали як "Екофілософія" ("Ecophilosophy"), "Глибинний екологіст" ("The deep ecologist"), "Журнал сільськогосподарської й екологічної етики" ("Journal of agricultural and environmental ethics"), "Між видами" ("Between the species"), "Етика і тварини" ("Ethics and animals"), "Етика і навколишнє середовище" ("Ethics and the Environment") - з 1995 року, "Етика, місце, навколишнє середовище" ("Ethics, Place and Environment") - з кінця 90-х. На 1981 рік бібліографічний список англоамериканської літератури з екологічної етики нараховував більш 3200 найменувань (77). Були проведені міжнародні конференції "Права нелюдської природи" (1974),
10
"Гуманістична й екологічна свідомість" (1980), "Екологічна етика і Сонячна система" (1985) і ін.
Великий доробок у розвиток екологічної етики внесли роботи таких авторів як Джордж Кайфер "Біоетика" (1979), Крістін Шрейдер-Фречет "Екологічна етика" (1981), Доналд Шофер і Том Аттіг "Етика і навколишнє середовище" (1983), Робін Етфілд "Етика й екологічна турбота" (1983), Роберт Злліот і Арран Гейєр "Екологічна філософія" (1983), Том Ріган "Межа Землі: нові есе з екологічної етики" (1984), Холмс Ролстон III "Філософія дикості, що минає" (1986), Пітер Сінгер "Звільнення тварин" (1975), Ендрю Лінзі "Права тварин" (1976), Том Ріган і Пітер Сінгер "Права тварин і людські обов'язки" (1976), Пол Тейлор "Повага до природи" (1986), Джон Пасмор "Людська повага до природи" (1974), Макс Оелшлегер "Ідея дикої природи" (1991), "Стан дикої природи" (1992), Родерик Неш "Права природи" (1989), "Дика природа й американський розум" (1975), Стефен Боросса "Естетика ландшафту", Юрйо Сепанмаа "Краса навколишнього середовища" (1986), Лінда Гребер "Дика природа як священний простір" (1976) та ін.
Юджином Харгроувом в Університеті штату Північний Техас створений спеціальний центр з екологічної філософії, що активно розробляє питання екологічної етики (сайт центру - www.cep.unt.edu).
Зараз екологічна етика на Заході має більше десятка різних напрямків, що бурхливо розвиваються (звільнення тварин, ексцентризм, екофемінізм, глибинна екологія і т.д.), а також таких яскравих теоретиків і проповідників як Холмс Ролстон III, Юджин Харгроув, Беярд Каллікотт. Спеціальний комітет з біоетики діє в Європейському Союзі. 24 квітня в багатьох країнах відзначається День прав тварин.
У 1982 році Генеральною Асамблеєю ООН прийнята Всесвітня Хартія природи - перший міжнародний документ, що підкреслює, що усім формам життя повинна бути забезпечена можливість існування.
У 1991 p. у Законі Нової Зеландії "Про управління природними ресурсами" вперше у світі одержав законодавче закріплення захист внутрішньої цінності екосистем. У 1999 p. у Новій Зеландії прийнятий закон про права людиноподібних мавп, у 2000 p. затверджена декларація Землі, у 2001 p. Рада Європи заборонила тестувати косметику на тваринах, з 2002 p. у Німеччині права тварин захищені Конституцією країни.
11
У 37 штатах США жорстоке поводження з тваринами прирівнюється до особливо тяжких злочинів, у Швейцарії тварин офіційно запропоновано називати не "речами", а "істотами", в Англії заборонено вирощувати для виробництва хутра хутрових звірів, а згідно з новим британським законом (2002 p.) власники ферм повинні забезпечувати своїх вихованців іграшками (для нормального росту і розвитку) (165).
Велике значення для ознайомлення природоохоронної громадськості країн СНД закордонними класиками екологічної етики мало видання в 1992 році московським видавництвом "Голубка" двох книг - "Екологічна антологія" і "Думаючи як гора", а також іншим московським видавництвом "Прогрес" у 1990 році збірника "Глобальні проблеми і загальнолюдські цінності". У 1993 році в Москві вийшла врешті-решт легендарна "Троянда світу" Данила Андрєєва, що мала велику главу з екологічної етики. Велике значення мали також огляди американського журналу "Екологічна етика", опубліковані московським філософом В. Єрмолаєвою в 1989, 1990 і 1994 роках. Проблеми екологічної етики неодноразово піднімаються в газеті еколога В. Берліна "Жива Арктика" (Аппатіти), книгах і статтях екоанархіста С. Фомічева (м. Дзержинськ Нижегородської обл.), роботах московського філософа Л. Василенко, московського історика А. Стручкова, нижегородського філософа В. Кутирьова. Активну діяльність з популяризації екологічної етики розвив морський еколог, академік НА України Г. Полікарпов (Севастополь), ним була підготовлена програма для навчання школярів з екологічної етики. Проблеми застосування екологічної етики в заповідній справі присвятили кілька своїх цікавих робіт доктори біологічних наук А. Нікольський і В. Дежкін (Москва). Викладач кафедри філософії Далекосхідного державного аграрного університету (м. Благовєщенськ) Н. Калініна в 2002-2003 pp. одна з перших у СНД стала читати вузівський курс екологічної етики.
Київським еколого-культурним центром разом з московським Цетром охорони природи (Е. Симонов) за підтримки Еколого-просвітцького центру "Заповідники" (Н. Даниліна) у 1996 році був розпочатий міжнародний проект "Любов до природи" (Гуманітарна екологічна ініціатива), однією з задач якого є популяризація і розробка екологічної етики. Київський еколого-культурний центр видав по цій темі кілька десятків книг, з 1999 року випускає "Гуманітарний екологічний журнал", а в травці
12
2001 року в Києві, за підтримки Центру охорони дикої природи та ІРФ, провів перший у СНД Міжнародний семінар з екологічної етики, а на міжнародному семінарі "Трибуна-9" (Київ, травень 2003 p.) були прийняті Декларації прав природи.
Огляд різних концепцій і напрямків в екологічній етиці
- Я, - підтвердив улещений кіт і додав.- Приємно чути, що ви так чемно звертаєтесь до кота. Котам звичайно чомусь говорять -"ти", хоча жоден кіт ніколи ні з ким не пив на брудершафт.
М. Булгаков "Майстер і Маргарита"
Практично всі концепції і напрямки (різновиди) екологічної етики можна віднести до двох основних типів - біоцентриського (добре усе, що робиться для блага окремого життя, окремого індивідууму) і екоцентриського (добре усе, що робиться для блага екосистеми, видів тварин чи рослин) (рис. 1).
ЕКОЦЕНТРИСЬКІ МОДЕЛІ ЕКОЛОГІЧНОЇ ЕТИКИ
Засновник етики землі американський природоохоронник Олдо Леопольд писав: "Первісна етика стосувалася відносин між індивідуумами; подальші додавання зв'язані вже і взаєминами ідивідуума і

 
 

Цікаве

Загрузка...