WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Вступ до екологічної етики - Реферат

Вступ до екологічної етики - Реферат

Земля потеряла статус центра вселенной и его заняло солнце, так и теперь человек должен отказаться от представления о себе, как"центре" природы, мира, а это место должен занять принцип экологической целесообразности, "экологический императив" (146).
Навіщо потрібна екологічна етика
На жаль, серед значної частини екологічної громадськості і природоохоронних чиновників відношення до екологічної етики, м'яко кажучи, досить прохолодне. Це пояснюється не лише слабким володінням знаннями з екологічної етики, але і низьким рівнем гуманітарної освіти, що є у фахівців природничих чи технічних наук.
В той же час володіння методами і принципами екологічної етики несе в собі значні переваги:
1. Покладаючись на науку і новітні технології (чи навіть на економіку і законодавство) без врахування етичних і філософських положень, ми можемо створити не менше проблем, ніж знайдемо рішень. Надання екологічних проблем на відкуп "експертам" науки і техники зовсім не означає, що ми можемо розраховувати на одержання об'єктивних, безсторонніх рішень, це лише означає, що цінності, покладені в основу цих рішень, будуть їхніми цінностями. До того ж не завжди природоохоронними. Тому наукова, правова, економічна й інша оцінки екологічних ситуацій повинні бути доповнені етичною оцінкою.
2. Екологічна етика дає загальну мову для обговорення і розуміння етичних і екологічних проблем. Вивчаючи мову екологічної етики, ви знаходите можливість розуміти, оцінювати і
7
спілкуватися з різними фахівцями. Що, у свою чергу, допоможе вам стати повноцінним учасником природоохоронних дебатів.
3. Екологічна етика надає нові, переконливі аргументи на захист природи, що базуються на категоріях етики: "права", "обов'язки", "борг", "благо" і т.д. Таким чином, вам стає легше висловлювати природоохоронні погляди і захищати їх.
4. Екологічна етика тривожить совість людини, змушує її легко приймати рішення, а не переадресовувати їх природоохоронним органам, уряду і т.д.
5. Одна з традиційних функцій будь-якої етичної теорії - запропонувати оцінку й спосіб вирішення проблеми. Етичні теорії можуть застосовуватися до окремих ситуацій і пропонувати специфічні рекомендації Екологічна етика дає обґрунтовану базу, на якій можна будувати аналіз і пропонувати рекомендації.
6. Екологічна етика не лише отримує вигоду від традиційних етичних теорій, але і сама робить внесок у розвиток цієї галузі філософії.
Історія екологічної етики
Мислячу людину сприймають по священному благоговінню перед життям.
В. Гюго
Про етичне ставлення до природи здавна говорили багато видатних людей: Будда, що проголосив принцип незавдавання шкоди іншим живим істотам, Піфагор, Плутарх, що розглядали добре ставлення до тварин як основу моральної поведінки людини, Франциск Ассизський, що сприймав живих істот як своїх братів і сестер, Томас Мор і Мішель де Монтень, що закликали до милосердя стосовно тварин, Мухаммед, що захищав тварин від недбайливих людей.
Навіть у найголодніші роки Ганді відмовився змусити індусів їсти м'ясо: "Ми не можемо вбивати корів, ми маємо бути солідарними з усяким створінням, що страждає".
Засновниками екологічної етики можна назвати американського еколога і природоохоронника Олдо Леопольда (1887-1948) і німецького лікаря і філософа Альберта Швейцера (1875-1965). Класична праця О. Леопольда "Календар пісщаного графства"
8
була видана у 1949 році, після смерті його автора. У 1953 році вийшли інші його книги під заголовком "Кругова ріка". У цих роботах О. Леопольд розвив свої погляди з екології, екологічної етики (етики землі) і природоохоронної естетики. Етика благоговіння перед життям (універсальна етика) розроблена Альбертом Швейцером у класичних працях "Культура й етика" (написана на початку 20-х років і видана в 1923 році), а також у "Вченні про благословення перед життям" (написана в лікарні в 1961 році, вийшла в НДР у 1963 році).
Великий поштовх у розвитку екологічної етики дали екологічна теологія (вивчення екологічних етичних поглядів різних релігій), а також пильна увага до екологічних етичних традицій різних народів, зокрема, американських індіанців (екологічна етнографія).
Не слід заперечувати величезний вплив руху захисту тварин на розвиток екологічної етики. Ще в 1802 році у Франції була призначена премія за роботу, яка дала найкращу відповідь на питання: "Наскільки жорстокість, що практикується над тваринами, впливає на моральний рівень населення, і чи корисно буде видати щодо цього закони?"
Колискою товариств захисту тварин варто вважати Англію. У 1809 році прем'єр-міністр лорд Ерскін проголосив у палаті лордів; "Без жалю до тварин немає істинно гарного виховання, немає істинно доброго серця". У 1822 році завдяки Ерскіну був прийнятий перший у Європі закон про покарання мучителів тварин. У 1824 році Річард Мартін заснував у Лондоні перше у світі товариство захисту тварин. У 1892 році на земній кулі існувало вже 780 таких товариств, з них в Англії - 244, у Німеччині - 191; у США - 105, у Швеції і Норвегії - 31. До 1896 року у світі відбулося 12 міжнародних конгресів суспільств товариств захисту тварин (80).
У 1959 році було створено Міжнародне товариство захисту тварин. На 1998 рік тільки в системі "Інтернет" були подані про 6 000 різних громадських організацій, що займаються правами тварин, які приводять три основні міжнародні акції: Антихутрова кампанія, Антикосметична кампанія і кампанія, спрямована на поліпшення умов утримання сільськогосподарського птаха і худоби у тваринницьких комплексах.
На Заході екологічна етика вперше голосно заявила про себе на початку 70-х років, коли її стали викладати у філософських
9
курсах вузів. Піонером тут вважається університет штату Вісконсін, де екологічна етика читається професором Беярдом Каллікоттом з 1971 року. Із середини 70-х екологічна етика поправу стала називатись самостійною дисципліною. Особливо активно ця наука почала розвиватись в США, Англії, Австралії, Норвегії та Канаді.
У 1972 році Джон Б. Кобб-молодший опублікував першу статтю з екологічної етики в США "Чи не пізно? Теологія екології". У цьому ж році Вільям Блекстоун організував конференцію "Філософія й екологічна криза". У 1973 році Арне Нейс Надрукував статтю "Рух глибинної екології", що стала початком нового руху, а Ричард Рутлі вперше зробив доповідь по екологічної етики на світовому конгресі. У 1975 році Холмс Ролстон III у популярному журналі "Етика" опублікував статтю "Чи це екологічна етика?".
У 1990 році створюється Міжнародне товариство екологічної етики (його лідери - Лаура Вестра і Холмс Ролстон III) і Міжнародна асоціація природоохоронної філософії (на чолі з Брюсом В. Фольцем і Робертом Фродманом). Товариство філософії і теократії з початку 90-х років також багато уваги приділяє екологічній етиці. Ці товариства організовують

 
 

Цікаве

Загрузка...