WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Прикладні аспекти екологічної етики (пошукова робота) - Реферат

Прикладні аспекти екологічної етики (пошукова робота) - Реферат

Полюючи, ці люди все частіше висловлюють співчуття, сум, сором від того, що вони убивають. Один мій знайомий один раз, замість того, щоб скрутити шию пораненій качці, відніс її для лікування в зоопарк. Після цього він зрозумів, що його мисливська кар'єра завершена.
Звичайно, людство не відразу прийде до анулювання аматорського полювання. Можливо, якийсь час буде існувати Проміжний варіант: коли зберігаються всі елементи полювання, але вилучається останній - убивство. Тобто головним етичним принципом такого аматорського полювання стане: убити якнайменше тварин. Тоді все частіше й частіше мисливець у лісі буде вбивати звіра в собі.
Тепер давайте обговоримо етичність науково-дослідного полювання. Цей вид полювання має інші мотивації, ніж полювання аматорське. Головними його мотивами для людини в даному випадку є задоволення допитливості, спрага наукових відкриттів. Принесення жертв на алтарь науки служить виправданням науково-дослідного полювання. Але чи рівноцінний обмін: життя на знання? Чи завжди для того, щоб вивчити тварину, її потрібно убити? Чи є серйозна необхідність в убивстві? Особливо, коли це
88
стосується рідких, занесених у Червону книгу видів. Відповідь на ці питання найчастіше буде негативна.
Звичайно, у більшості своїх випадків науково-дослідне полювання, особливо на рідкі види, чи на території заповідників, науково-національних парків, заказників, інших ООПТ, повинне бути заборонене чи строго обмежене. Тут не можна не погодитися з д.б.н., професором А.А. Нікольським, що повинні застосовуватися гуманні способи досліджень, проводитись етична експертиза подібних наукових тем (183). Прийшов час етично обмежити також тортури тварин, надягання на них радіопередавачів і т.п. Усе це в остаточному підсумку приносить страждання дикій тварині, ущемляє їхнє право на волю.
На жаль, сучасна практика проведення науково-дослідного полювання говорить про інше. Звичайно, одержавши дозвіл нанауковий відстріл, учені-зоологи не обмежують себе ні в кількості добутих тварин ні в термінах полювання. Ці учені вважають, як правило, себе вищою кастою, що стоїть вище етики і моралі. У 1980-х роках, працюючи в Державному комітеті з охорони природи Української РСР, В.Є. Борейко займався видачею дозволів на наукове полювання, і неодноразово переконувався в морально-етичній нахабності під час проведення полювання в наукових цілях. Причому часто буває так, коли під видом науково-дослідного відстрілу здійснюється саме звичайне аматорське полювання.
Ні, науково-дослідне полювання дуже рідко є життєво важливим, необхідним для досягнення важливих людських потреб. Захист дисертації і подібні речі не можуть виправдати загибель тварин. Спрагу знань потрібно задовольняти гуманними способами досліджень. Тому "науково-дослідне полювання з етичної точки зору (за дуже рідкісним винятком), так само як і аматорське полювання не має права на існування. При оцінці етичності полювання для їжі чи одержання засобів до існування, то тут виникає кілька складних проблем.
По-перше, як бути з народами (алеутами, індіанцями, австралійськими аборигенами й ін.), для яких полювання є найважливішим засобом до існування?
По-друге, досить неясним є відповідь на філософське питання - якщо всі живі істоти з метою підтримки свого життя мають право забрати життя іншої істоти, то чому такого ж права .потрібно позбавляти людину?
89
По-третє, відмовляючись убивати заради їжі диких тварин, по логіці речей людина повинна також відмовитися від убивства сільськогосподарських тварин (свиней, корів і ін.)
Деякі прихильники екологічної етики (в основному, поборники біоцентризма), як рішення проблеми пропонують усім стати вегетаріанцями чи навіть веганами, відмовивши від м'яса, жиру, вовни й інших продуктів тваринного походження. Однак, чи готове зараз, чи навіть у недалекому майбутньому людство на таке радикальне обмеження своїх інтересів і прав на користь природи? Як бути з правами аборигенних народів, адже відмовлення від полювання заради їжі поставить їх на грань вимирання. Чи готова зараз наша наука і технологія до виготовлення альтернативних джерел білкової їжі в такій кількості?
Здається, що поголовний перехід на вегетаріанство поки просто неможливий. Т нам залишається упокоритися з існуванням полювання заради їжі як з "необхідним злом". Іншими словами, ми можемо взяти за основу ідею про необхідність поступового зменшення убивства людиною тварин у своїх життєво необхідних цілях, думаючи, що повне відмовлення від убивства може бути моральним ідеалом людини.
Як писав Лев Толстой у своєму геніальному есе "Не убий": "Полное совершенство есть свойство только Бога, свойство же человека есть только приближение к совершенству. И поэтому рассуждения о том, что если мы никогда не можем быть свободными от убийства то и заповедь "не убий" не может быть нравственным руководством, такое рассуждение есть или обман, или глубокое заблуждение. Как во всякой нравственной деятельности, так и в следовании заповеди "не убий", дело не в достижении полного совершенства, а только в том, чтобы как можно больше приближаться к нему: как можно меньше убивать всяких живых существ, очевидно прежде всего людей, потом более близких, потом менее близких человеку существ, вызывающих в нас живое чувство сострадания, а потом и насекомых и даже растения" (161).
Шляхи популяризації екологічної етики
Усі великі ідеї проходять три стадії: осміяння, обговорення і прийняття. Для того, щоб екологічна етика опанувала масами, людей насамперед необхідно навчати цінностям дикої й окульту-
90
реної природи. Що правда, ще Аристотель відзначав, що людей навчати цінностям важко. Вони або занадто молоді, щоб зрозуміти те, що їх навчають, або занадто старі, щоб бажати слухати, тому що мають на озброєнні свої цінності. Це дійсно проблема, але не нездоланна. Ціллю навчання цінностям повинно стати не примушування, а пояснення. Засвоєння цінностей дикої й окультуреної природи буде сприяти прийняттю людьми екологічно й етично вірних рішень щодо природи, її видів і об'єктів.
Природно, у різних регіонах навіть однієї країни, у залежності від релігії, культури, ментальності людей буде діяти своя екологічна етика і своє її сприйняття. Загальними можуть бути тільки основні етичні принципи. Екологічна етика не фокусується на елементах примушування. Знати, що таке "добре", не завжди означає чинити і робити саме так.
Які ж можуть бути основні шляхи популяризації екологічної етики? Головна увага на даному, початковому етапі повинна бути зосереджена на наступних питаннях.
1. Впровадження ідей екологічної етики в групи активістів.
2. Розробка і введення курсів екологічної етики в шкільні і

 
 

Цікаве

Загрузка...