WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Природні національні парки - Реферат

Природні національні парки - Реферат

алевролітами, аргілітами і рідше вапняками та мергелями.
Як Скибові, так і Покутсько-Буковинські Карпати характеризуються розчленованим рельєфом. Покутсько-Буковинські гори являють собою систему паралельних хребтів, розділених річковими долинами Пістенки, Рибниці, Черемошу, Сірету.
Основним типом ґрунтоутворення на території парку є буроземний. Під лісовими формаціями переважають світло - і темно-бурі ґрунти, на луках - дерново-буроземні та гірсько-лучні буроземні ґрунти.
У залежності від висоти над рівнем моря в районі розташування парку виділено помірну, прохолодну та помірно-холодну кліматичні зони. У передгір'ї середньорічна температура дорівнює 7-5 градусів Цельсія, а річна кількість опадів становить 750-800 мм. У сприятливих кліматичних і едафiчних умовах формуються високопродуктивні листяні, хвойно-листяні та хвойні ліси.
Вижницький ПНП створений недавно і тому його флора і фауна та рослинний покрив вивчені недостатньо. За попередніми даними на території парку росте понад 800 видів судинних рослин, з яких коло 40 є рідкісними і потребують охорони. Серед них: баранець звичайний, аспленій волосовидний і зелений, листовик сколопендровий, хвощ великий, лілія лісова, беладона звичайна, чемерник червонуватий, одинарник європейський, підсніжник звичайний, білоцвіт весняний, косарики черепитчасті, любка дволиста, гвіздівка звичайна, зозулині сльози яйцелисті, та інші.
Панівним типом рослинності парку є лісові формації. В залежності від висоти над рівнем моря та екологічних умов на території парку сформовані рослинні ступені (пояси) букових, ялицево-букових, буково-ялицево-смерекових та смерекових лісів.
Серед букових лісів у Вижницькому лісництві в урочищі Рівня на правобережжі Черемошу на висоті 580 м. на елювію-делювії старої тераси зберігся острівний локалітет дуба скельного. Острівний локалітет дуба скельного має реліктовий характер і потребує охорони.
Місцевість, де створений ВНПП, була легкодоступною для експлуатації лісів, тому вони зазнали істотних антропогенних змін. На значній площі після вирубки мішаних лісів створювались біологічно нестійкі монокультури смереки, які підлягають реконструкції. Екологічними моделями для формування корінних фітоценозів є рештки пралісів та природних лісів, які збереглись у віддалених місцях. Для їх охорони в парку створено кілька лісових резерватів. На території ВПНП в околицях населених пунктів значну площу займають післякострицеві, щучникові, мітлицеві і біловусові луки та пасовища.
У парку поширена характерна для Скибових і Покутсько-Буковинських Карпат фауна. До рідкісних видів належать: саламандра плямиста, тритони карпатський і альпійський, гадюка звичайна, мідянка, лелека чорний, кутора мала, підковоніс малий, видра, кіт лісовий, рись.
Найбільш аттрактивною ландшафтною особливістю парку є басейн річки Черемош, по якій ще до 60-х років відважні гуцульські бокораші сплавляли ліс. Для цієї мети у верхів'ях Білого і Чорного Черемошу було побудовано кілька водосховищ. У ландшафтному плані цікавий Німчинський перевал, красою якого в 1901 році захоплювалась Леся Українка. На перевалі донедавна були сторічні біогрупи модрини польської культурного походження, нажаль зрубані.
Завдяки транспортній доступності, наявності слабо-окультурених ландшафтів, мінеральних джерел, а також сприятливим кліматичним умовам та етнографічним особливостям Покуття, Вижницький ПНП має вагоме рекреаційне та екотуристичне значення. З метою раціонального використання його рекреаційного і туристичного потенціалу потрібно покращити сферу сервісу. Необхідно вдосконалити мережу еко- та краєзнавчо-туристичних стежок з охопленням найбільш цікавих у ландшафтно-природничому і етнографічному відношенні об'єктів. Розвиток рекреаційної і туристичної сфери має для Покуття і вагоме економічне значення.
Природний національний парк "Подільські Товтри".
Площа парку 261316 га або 13% відсотків від території області.
В границі парку з півночі на південь увійшли: частини Городоцького району, весь Черемовецький і Кам?янець-Подільський райони. Західною границею парку буде р. Збруч, південною - р. Дністер.
На сході - верхня і середні р. Смотрич, від смт. Смотрич на південь по адміністративної границі Кам'янець-Подільського району. Далі, від с. Соколинець з заходу на південь до р. Ушиця.
В парк увійде 13,3% земель держлісового фонду 13,1% лісів колгоспів і радгоспів, 46,7% заповідних територій області.
На території парку встановлюється диференційований режим щодо його охорони, відтворення та використання з функціональними зонами:
- заповідна зона призначена для охорони та відтворення найбільш цінних природних комплексів, режим якої визначається відповідно до вимог, встановлених для заповідників;
- зона регульованої рекреації - в її межах проводяться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд особливо мальовничих і пам'ятних місць, у цій зоні дозволяється влаштування та тимчасове обладнання туристських маршрутів і екологічних стежок;
- зона стаціонарної рекреації - призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів і т.д.;
- господарська зона - у її межах проводиться господарська діяльність, спрямована на виконання покладених на парк завдань, а також земель інших землевласників та землекористувачів, включених до складу парку, на яких господарська діяльність здійснюється з дотриманням природоохоронного законодавства.
Унікальна природа Подільського краю. Пасмо невисоких гір - товтр з північного заходу на південний схід 90-кілометровим валом захищає великий регіон Хмельниччини від холодних північно-західних вітрів. Подільські товтри називають в народі Медоборами за густі ліси-діброви, квітучі галявини, напоєні медом трави на мальовничих схилах. Товтри - унікальна пам'ятка геологічного минулого, народжена в глибинах древнього Сарматського моря, подібно якій, по структурі ландшафтів немає у всій Європі. Саме вони визначені осьовою лінією національного парку.
Товтри - це своєрідний музей природи, резерват генофонду рослин і тварин.
На кам'янистих схилах товтрового кряжу збереглися рідкісні реліктові види рослинного світу, яких більше не зустрінеш ніде на Поділлі. Тут зростає біля 1700 видів рослин, четверта частина з яких занесена до Червоної книги. Ось деякі з них: шиверекія подільська, аконіт Бессера, цибуля коса, молочай волинський, сон великий, бруслина карликова, булатка великоквіткова, ефедра двоколоса, любка дволиста, Венерині черевички, клокичка периста, сеслерія Гейфелева, скополія карніолійська та інші.
Значну природно-наукову цінність на території ПНП являють масиви широколистяних лісів, так званих дібров подільського типу представлених грабово-дубовими, грабово-дубово-буковими породами. Ліси товтрового кряжу це кладова рідкісних, погранично ареальних та реліктових видів деревних порід.
На території парку цікавий видовий склад тварин, відносна висока їх чисельність. З310 видів наземних і водних хребетних - 60 являються червонокнижними. Особливо цікава і

 
 

Цікаве

Загрузка...