WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Природні заповідні території нижчих рангів - Реферат

Природні заповідні території нижчих рангів - Реферат

помірно-теплого вологого до прохолодного дуже вологого. У рівнинних умовах середня річна температура становить 7,5, а річна кількість опадів - 750 мм.
На території парку утворились різні типи ґрунтів. У лісових масивах переважають гірсько-лісові бурі ґрунти, на післялісових луках - дерново-буроземні.
Панівнимтипом рослинності в парку є ліси, які займають 44448 га. Природна ценотична та вікова структура лісів сильно змінена у результаті тривалої експлуатації. Тут переважають грабово-дубові та букові ліси. У нижньому лісовому поясі поширені букові, буково-ялицеві та смерекові ліси. Для верхнього лісового поясу характерні буково-ялицево-смерекові та смерекові лісові масиви.
Видовий склад флори РЛП ще не встановлений. За попередніми даними він включає близько 700 видів судинних рослин, в т.ч. близько 10 %. До рідкісних видів, які потребують охорони належать: баранець звичайний, страусове перо звичайне, листовик сколопендровий, хвощ великий, лунарія оживаюча, арніка гірська, лілія лісова, підсніжник звичайний, шафран Гейфеля та інші.
Своєрідною є також фауна безхребетних та хребетних тварин. Із земноводних і плазунів охорони потребують тритони карпатський та гірський, саламандра, полоз лісовий, жаба прудка та ін. рідкісні види. У лісах водяться карпатський олень, європейська козуля, дикий кабан, а у віддалених місцях - ведмідь бурий, кіт лісовий, рись, білка карпатська, річкова видра, білозубка альпійська та ін. ссавці.
Із птахів, що гніздяться, потребують охорони: глухар, балобан, беркут, пугач, лелека чоринй, шуліка рудий та інші.
Багато видів комах опинились на межі загибелі внаслідок отруєння хімікатами навколишнього середовища: вусач альпійський, бражник прозерпіна, сатурнія мала, аполлон та інші.
Косівський РЛП створений недавно і тому ще не пристосований для широкого відвідування. Потрібно провести відповідне природоохоронне зонування його території, організувати належний сервіс для рекреантів і туристів.
Пам'ятки природи - окремі природні об'єкти, що мають науковий, історичний, культурно-естетичний інтерес. Термін "пам'ятка природи" належить відомому німецькому географу О. Гумбольдту. Серед них: ботанічні, водні, геологічні, ландшафтні, зоологічні і т.п. (Печера "Оптимістична", Урочище Трубчин, Русилівські водоспади, Заліщицька діброва, Дуб Б. Хмельницького, Ведмежий горіх).
Унікальна пам'ятка неживої природи - Дністровський розріз силуру в Трубчині Борщівського району. Тут відслонюється найбільш типова середня частина рашківськиїх шарів силурійської системи. Ці відслонення являють собою прямовисні кам'яні стовпи, стіни та звисаючі мальовничі скелі. Ніде в Україні силур не виступає в такій повноті, ніде не насичений викопними рештками організмів, як у Трубчині, Дністрововму, Худиківцях і Пилипчому. Багата й різноманітна фауна, яка збереглася в силурі в басейні Дністра, дала змогу виділити всі яруси західноєвропейської геологічної шкали. Подібний розріз силурійських відкладів з рештками фауни є лише в одному місці - на півночі Сибірської платформи, в долині річки Мойєро.
Пам'ятка природи печера Озерна (Голубі озера). Розташована вона поблизу с. Стрілківці, що за 10 кілометрів від районного центру Борщова. Довжина досліджених її порожнин становить більше 120 кілометрів. Площа в надрах якої знаходиться печера більше 100 га. Озерну відкрили місцеві жителі в 40-х роках, а з 1963 року вона досліджується тернопільськими спелеологами. Ця печера - єдина на Поділлі - має підземні озера. Їх чисті плеса займають близько третини усієї її площі. Температура води в Озерній на дев'ять градусів вище нуля, повітря на 12 градусів, відносна вологість - у межах 80-100%.
Входом до Озерної служить вертикальний колодязь, який на півтораметровій глибині переходить у вузьку похилу нору. І щоб потрапити в лабіринти печери - справжню підземну казку, перші 15-20 метрів треба проповзти по мокрій глині, далі вже починаються сухі та просторі коридори. Ми у вхідній залі - галереї, довжина якої 100 метрів, ширина 15, висота - до чотирьох метрів. Площа цієї залі перевищує 1000 квадратних метрів. Від вхідної зали починається мереживо ходів, галерей, щілин Озерної.
На сотні метрів простягаються в печері підземні озера і канали, які можна подолати лише на човні або по стінках вузеньких кам'янистих щілин над ними. Рівень води у цих водоймах залежить від кількості випадання опадів, а загальний її об'єм становить понад 100 тис кубічних метрів. Глибина окремих водоймищ - близько 2 метрів, вода в них слабомінералізована, сульфатно-магнієво-кальцієва.
Печера Озерна - цінний об'єкт карстознавства, геологічних та гідрологічних досліджень. Вона потребує особливої охорони ще й тому, що її водоносний горизонт, спільний із джерелами питтєвої води навколишніх сіл, відкритий. Отже, при відвіданні печери треба сурово дотриматись вимог санітарії.
Парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва відносяться до об'єктів, в яких природоохоронні функції поєднуються з історичними, культурними, естетичними. Прикладами таких об'єктів на Тернопільщині є Вишнівецький, Скала-Подільський, Раївський, Більче-Золотецький парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва. Це створені людиною природні об'єкти.
Раївський парк-пам?ятка садово-паркового мистецтва. Він займає двадцятигектарну площу на двох схилах, між якими протікає потічок, що бере початок в центральній частині парку. Раївський парк заснований у 1760 році. У 1816 році його вперше реконструйовано. Тоді ж було споруджено палац у стилі класицизму. Парк розбили з розрахунком, щоб з палацу відкривалась чудова панорама казкового ландшафту і щоб він проглядався зі всіх сторін. В парку були створені два ставки, острів і водоспад, завезені античні скульптури. Тут були зібрані багаті колекції деревно-чагарникової рослинності з різних країн світу. Але під час першої та другої світових війн багато рідкісних дерев (магнолія, гінгко, тюльпанне дерево, олеандр, мирта, кипарис) було знищено. Тепер тут росте близько 300 старих дерев 15 видів: липа дрібнолиста, дубчерешковий, клен гостролистий, явір, сосна звичайна, чорна, Веймутова і бальзамічна, модрина європейська, бук пурпуролистий і європейський, ясен плакучої форми, каштани та інші.
Ботанічні сади, дендрологічні парки відносяться до культурно-природних заповідних об'єктів. Їх функція полягає у відтворенні генетичного матеріалу в спеціально створених умовах, проведенні наукових досліджень за розвитком того чи іншого виду, просвітницькій діяльності.
На Тернопіллі є Кременецький та Тернопільський ботанічні сади, Гермаківський та Хоростківський дендрологічні парки.
Київський ботанічний сад ім. акад. А.В.Фоміна.
Сад

 
 

Цікаве

Загрузка...