WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Сучасні екологічні технології та їх зв’язок з розвитком науково технічного прогресу - Реферат

Сучасні екологічні технології та їх зв’язок з розвитком науково технічного прогресу - Реферат


Реферат на тему:
Сучасні екологічні технології та їх зв'язок з розвитком науково технічного прогресу
План
1. Основні критерії чистого виробництва.
2. Біотехнології у сучасному господарстві.
3. Сучасні екогеотехнології, їх використання в практиці сільського господарства.
1. За останні 30 років ведучі промислові держави реагували на забруднення та деградацію навколишнього середовища по одному з чотирьох характерних способів:
§ перший: не робили нічого;
§ другий: розробляли та розсіювали забруднення;
§ третій: намагалися контролювати забруднення та відходи методом, відомим під назвою "біля кінця труби", або боротьби з забрудненнями шляхом застосування технологій та засобів для очищення безпосередньо перед викидом відходів у навколишнє середовище;
§ четвертий і найсучасніший: застосування методів Чистого Виробництва, запобігаючих забрудненню навколишнього середовища та утворення відходів безпосередньо у джерелі їх надходження чи виробництва.
Метою чистого виробництва є використання таких промислових технологій та продуктів, що запобігають забрудненню повітря, води та землі, а також понижують кількість відходів виробництва та зводять до мінімуму загрозу життєдіяльності населення та навколишнього середовища.
Чисте виробництво може бути застосовано в технологіях, що використовуються будь-якою галуззю промисловості, а також у самих промислових виробах. В промислових технологіях Чисте Виробництво виникає поступово, крок за кроком, внаслідок застосування одного або кількох нижчезгаданих засобів:
§ економія сировини, води та енергії;
§ позбування токсичної сировини або інших шкідливих речовин, які приймають участь у процесі виробництва чи утворюються внаслідок виробничого процесу;
§ зменшення кількості і токсичності всіх відходів безпосередньо в джерелі виробництва під час виробничого процесу.
Відносно промислових виробів застосування методів Чистого Виробництва має за мету зменшення негативного впливу на навколишнє середовище (якщо такий існує) протягом всього періоду існування виробу - починаючи з отримання сировини для цього виробу та закінчуючи його кінцевою ліквідацією.
Основними перевагами ЧВ є:
§ економія сировини та енергії, що веде до зниження виробничих затрат;
§ зменшення ризику негативного впливу на навколишнє середовище, який тягнуть за собою переробка, зберігання та знешкодження токсичних відходів та речовин;
§ підвищення конкурентоспроможності підприємств шляхом використання нових та удосконалених технологій;
§ поліпшення ведення технологічного процесу та отримання готових виробів;
§ зменшення витрат на технології "біля кінця труби", кошторис на які весь час зростає;
§ зменшення необхідності застосування екологічних обмежень та вимог, стосовно продукту та процесу виробництва;
§ поліпшення здоров'я та безпеки працівників;
§ позитивний вплив на імідж підприємства та компанії.
Чистого Виробництва можна досягнути багатьма різними способами, але найважливішими з них є:
по-перше - зміна свого ставлення до ведення промислового процесу чи розробки та виробництва товару (продукту);
по-друге - застосування екологічного know-how;
по-третє - вдосконалення самої технології виробництва.
Зміна відношення означає новий підхід до розгляду взаємозв'язку між промисловістю і навколишнім середовищем.
Застосування екологічного know-how означає збільшення екологічної ефективності виробу, вибір кращих методів управління виробництвом та уникнення використання токсичних та шкідливих речовин, зміни в методах експлуатації обладнання, а також, в разі необхідності, перегляд існуючих виробничих підходів, процедур та установ.
Вдосконалення технології виробництва може проходити за такими способами:
§ зміна у вихідній сировині;
§ зміна у готовому продукті;
§ зміна промислового процесу;
§ повторне використання матеріалів на місцях, бажано в тій самій технології (повторна переробка за межами промислового комплексу не вважається Чистим Виробництвом, хоча і може приносити суттєву користь для суспільства та навколишнього середовища).
Чисте Виробництво однаково стосується і технології, і світогляду, і підходів, і управління. Саме тому воно називається Чистим Виробництвом, а не Чистою Технологією.
2. Біотехнологія - це сучасне, а в більшій мірі майбутнє науки, технології виробництва, а отже і майбутнє людства. Вона являє собою область біотехнічних досліджень, розвиток яких зв'язаний з процесом технології біології. Названий процес обумовлений взаємодією біології з технічними науками і використанням в рамках формування системи "наука-техніка-виробництво". В результаті появляються особливості біологічного пізнання, а також нові форми біологічних знань на практиці суспільного виробництва (створення біотехнічних систем, біотехнології, біоіндустрії).
В цілому під біотехнологією в даний час прийнято розуміти комплекс фундаментальних наукових знань і їх практичний додаток в різних галузях господарства, які направленні на отримання і використання в технологічних процесах клітин мікроорганізмів, рослин і тварин.
В цілому розрізняють три напрямки розвитку біотехнології. Перший об'єднує порівняно нові наукові результати і полягає у використанні клітин рослин і тварин, не тільки існуючих в природі, але і отриманих штучно. Другий напрямок пропонує отримання ферментів, білкових речовин, які знаходяться в клітинах і здатних значно (інколи в тисячі разів) прискорювати хімічні реакції. Третій напрямок, в основному, полягає в розробці технологічних процесів отримання біомаси мікроорганізмів, продуктів їх життєдіяльності.
Структурна організація біотехнології, яка включає зв'язки з багатьма науками, дозволяє віднести її в рамки сучасних відомих наук. При цьому форми інтеграції науки і виробництва, які

 
 

Цікаве

Загрузка...