WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Природозберігаючі технології по захисту водного басейну - Реферат

Природозберігаючі технології по захисту водного басейну - Реферат

забезпечується очищення господарсько-побутових стічних вод по БПК до 5-10 мг/л, по зважених речовинах - до 8-12 мг/л, причому наявність зважених речовин в основному зв'язано з виносом їх з фільтруючого шару. Значно (на 40-70%) знижується вміст з'єднань азоту і фосфору. Спорудженні біоплато, вдало розташовані по рельєфі місцевості, не вимагають застосування електроенергії, хімікатів і забезпечують надійну роботу як у літній, так і в зимовий період. Для очищення виробничих стічних вод за технологією біоплато потрібно робити їхню передочистку відповідно до особливостей їхнього складу і властивостей.
Очищення виробничих стічних вод організується з метоювикористання їх у системах оборотного, послідовного чи замкнутого водопостачання, забезпечення умов прийому до міські системи водовідведення чи скидання у водні об'єкти.
Вода, використана в технологічному процесі, містить домішки у виді: зважених часток розміром від 0,1 мкм і більш, що утворить суспензії; крапельок, що не розчиняються у воді, іншої рідини, що утворять емульсії; колоїдних систем з частками розміром від 1 мкм до 1 нм і розчинених у воді речовин у молекулярній чи іонній формі. Домішки, що містяться в технологічній воді, часто є коштовною чи сировинною готовою продукцією.
Методи очищення стічних вод підрозділяються на механічні, фізико-хімічні і біологічні.
Механічні методи очищення забезпечують витяг з вод зважених і тих, що плавають домішок. Найбільш простий спосіб видалення цих домішок - відстоювання, у процесі якого зважені речовини осідають на дно, а домішки, що плавають, спливають на поверхню відстійників. Відстійники влаштовуються горизонтальні, вертикальні і радіальні.
У горизонтальному відстійнику довжина в 8-12 разів більше його глибини. Відстійники бувають безупинної чи періодичної дії. У відстійниках безупинної дії видалення домішок відбувається завдяки різкому зменшенню швидкості руху рідини, що очищається, (до 0,005-0,01 м/с). Тривалість проходження рідини через відстійник складає 1-3 години. Ефективність освітлення води - від 40 до 60%. У відстійниках періодичної дії тривалість відстою рідини складає кілька годин, після чого відбувається видалення домішок, що спливли, проясненої води й осаду. Потім процес повторюється.
Глибина (висота) вертикального відстійника в кілька разів перевищує його горизонтальний розмір. Поділ твердої і рідкої фаз відбувається за рахунок зменшення швидкості потоку і зміни його напрямку на 180°. Вертикальні відстійники більш компактні, однак їхня ефективність на 10-20% нижче, ніж у горизонтальних.
У конструкції радіального відстійника реалізований принцип дії вертикального і горизонтального відстійників. У центральній його частині відбувається зміна напрямку потоку рідини, що очищається, а від центра до периферії він працює в режимі горизонтального відстійника. Це дозволяє одержувати досить компактні спорудження великої продуктивності. Ефективність освітлення в радіальних відстійниках досягає 60%. Глибина їх коливається від 1,5 до 5 м, діаметр - від 15 до 60 м.
У залежності від виду домішок, що плавають, що видаляються, відстійники можуть називатися нафтовловлювачами, жировловлювачами і т.п. Ефективність видалення з води домішок, що плавають, складає 95-96%. Домішки, що спливли, видаляються з поверхні спеціальними пристосуваннями і направляються на утилізацію.
Для видалення з води волокнистих домішок (часточок вовни, ниток, азбесту й ін.) використовується дисковий волокновловлювач, що представляє собою обертовий перфорований диск, по якому тонким шаром стікає рідина, що очищається.
Для підвищення ефективності процесу освітлення у відстійниках до рідини додають коагулянти - речовини, що при взаємодії з водою утворять частки розміром 0,5-3 мм, що наділені також невеликим електричним зарядом. При осіданні ці частинки захоплюють з рідини зважені і колоїдні частки. Як коагулянти застосовуються сірчанокислий алюміній, хлорне залізо й ін. Витрата їх складає від 40 до 700 кг/м3 рідини, що очищається. Високі дози вносяться для фізико-хімічного очищення технологічних вод, що забезпечує видалення хрому і ціанідів, а також знебарвлення води.
Інтенсифікації процесу коагуляції сприяє добавка флокулянтів - речовин, що забезпечують агрегування пластин коагулянтів і прискорюють тим самим їхнє осадження. Як флокулянти застосовують клейкі речовини: крохмаль, декстрин, силікатний клей. Дуже ефективним є синтетичний флокулянт - поліакриламід (ПАА), що широко використовується також при підготовці питної води. Доза застосування ПАА коливається від 0,5 до 25 г/м3 рідини, що очищається. Впроваджуються в практику й інші коагулянти і флокулянти на основі активних полімерів, дози застосування яких у десятки разів менше.
Тонкодисперсні часточки, що не вдається витягти з рідини у відстійниках, можуть бути вилучені за допомогою фільтрування. Процес фільтрування полягає в проходженні рідини через пористу перешкоду, на якій осаджуються мілкодисперсні частки. Як фільтруючий шар використовуються зернисті матеріали (пісок, гранітна чи мармурова крихта, керамзит і ін.), тканини і неткані полотнини (бавовняні, вовняні, синтетичні, з азбесту, скловолокна й ін.), металеві сітки, перфоровані пластини, пориста кераміка. Для прискорення процесу фільтрування створюється тиском за допомогою вакууму. Для витягу нафтопродуктів, олій і інших домішок застосовуються фільтри з поліуретану. Ефективність видалення зважених домішок методом фільтрування досягає 99% і більш.
У гідроциклонах і центрифугах поділ рідкої і твердої фаз виробляється під впливом відцентрових сил.
Для видалення зважених речовин використовуються напірні гідроциклони. Для видалення домішок, що плавають, застосовуються відкриті гідроциклони. Гідроциклон являє собою металевий апарат, що складається з циліндричної і конічної частин. Діаметр циліндричної частини - від 100 до 700 мм, висота приблизно дорівнює діаметру. Кут конусності складає 10-20°. У середині апарата є лопати у виді гвинтової спіралі. Подана під тиском рідина, рухаючись по спіралі до зливу, відокремлюється від зважених речовин. Частина рідини з великим вмістом суспензій видаляється з гідроциклона, а прояснена вода під дією вакууму, що утворився, рухається нагору і виливається через верхній отвір. У відкритому (безнапірному) гідроциклоні видалення проясненої води відбувається через бічні отвори, а спливаючі домішки витягаються за допомогою сифона. Гідроциклони, у порівнянні з іншими пристроями для механічного очищення вод, відрізняються високою продуктивністю, компактністю, економічні у виготовленні й експлуатації. Ефективність очищення від зважених і домішок, що плавають, складає

 
 

Цікаве

Загрузка...