WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкологія, Природокористування → Природозберігаючі технології по захисту водного басейну - Реферат

Природозберігаючі технології по захисту водного басейну - Реферат


Реферат на тему:
Природозберігаючі технології по захисту водного басейну
План
1. Природозберігаючі методи очистки стічних вод.
2. Використання екотехнологій у водному господарстві.
1. Методи очистки стічних вод від промислових, сільськогосподарських та комунальних об'єктів базуються насамперед на властивостях цих вод та домішок, які їх забруднюють. Існує декілька класифікацій стічних вод:
§ по ступеню їх забруднення (від умовних чистих до надзвичайно концентрованих стоків);
§ по впливу на водойму та його екосистему (змінюючі фізико-хімічні та органолептичні властивості води; утримуючі взважені нерозчинні домішки, тобто ті, що скаламутніють воду; отруйні - знищують водну біоту; створюючи дефіцит кисню розчиненого у воді водойми);
§ за походженням (виробничі, сільськогосподарські, господарсько-побутові, дощові, або атмосферні);
Але з точки вибору методу очистки стічні води класифікують по фізико-хімічним та деяким іншим властивостям домішок:
Гетерогенні - це двохфазні суміші: 1) взважені суміші (каламутні) розміром домішок більше 1 мкм (суспензії, емульсії, планктон); 2) колоїдні розчини - домішки високомолекулярного органічного походження розміром до 1 мкм.
Гомогенні - однофазні суміші: 1) молекулярні (розчинені гази і молекули); 2) істинні - молекули дисоційовані на іони.
В дійсності стічні води можуть одночасно відноситись до декількох цих груп.
Виходячи з вище наведеної класифікації методи очистки стічних вод поділяються на: механічні, хімічні, фізико-хімічні і біологічні. Але кожна з цих груп методів включає в себе різні технології із використанням широкого спектру різних реагентів і технологічних установок.
Для очистки стічних вод 1 групи в основному використовується механічні методи - відстоювання, центрифугування, фільтрація, мікропроціжування (попередньо такі води можуть бути піддані фізико-хімічній очистці - коагуляції або флотації). На останніх стадіях такі води проходять бактерицидну обробку (хлорування, озонування або опромінення ультрафіолетовим промінням).
Стічні води 2 групи - очищаються фізико-хімічними методами коагуляції, озонування, хлорування, опромінення ультразвуком і ультрафіолетовими промінням.
Стічні води 3 групи - хлорування та озонування, аерування, еваперція (випаровування), очистка активованим вугіллям, піддаються впливу перманганату кальцію. Крім того використовується біологічна очистка (аеробними та анаеробними мікроорганізмами).
Стічні води 4 групи - хімічними методами (лугування та підкислення, пом'якшення та опріснення), а також окремі фізико-хімічні методи (дистиляція, екстракція, виморожування).
Вода, що надходить у міську систему водовідведення, звичайно являє собою суміш господарсько-побутових і виробничих стічних вод. По системі водовідведення ці води подаються на загальноміські очисні споруди. Якщо дозволяє продуктивність цих споруд, сюди ж надходять частково чи цілком дощові і поталі води. Повний комплекс загальноміських очисних споруд включає блоки: механічного і біологічного очищення, доочищення, знезаражування, обробки осаду.
Механічне очищення забезпечує видалення зі стічних вод великих включень, зважених домішок, що плавають. До складу блоку механічного очищення входять решітки, іноді з дробарками, пісколовки, преаератори і первинні відстійники.
Решітки призначені для уловлювання великих включень, що при необхідності подрібнюються в дробарках. В решітках досягається практично повне видалення зі стічних вод великих включень, що очищаються. Видалені великі включення вивозяться на полігон побутових відходів.
У пісколовках, що представляють собою ємності визначених розмірів, завдяки різкому зменшенню швидкості плину рідини, що очищається, відбувається осадження зважених речовин. У пісколовках видаляється зі стічної води приблизно 40-60% дрібних механічних домішок. З пісколовок осад подається на піскові площадки. Після висихання він може бути використаний для планувальних робіт.
У преаераторах відбувається первинне насичення стічних вод киснем шляхом подачі стиснутого повітря, що істотно поліпшує процес біологічного очищення. У стічних водах, що надходять із систем водовідведення, розчинений кисень практично відсутній. Змішування вод, що очищаються, з пухирцями повітря сприяє видаленню нафтопродуктів і інших домішок, що плавають, що відбувається в первинних відстійниках, називають їх також нафтовловлювачі. Ступінь видалення домішок, що плавають, складає 60-80%. Нафтопродукти, що спливли, спеціальними шкребками збираються в бочки і направляються на регенерацію чи на спалювання.
З первинних відстійників стічні води, що очищаються, надходять у блок біологічного очищення, де відбувається деструкція органічних сполук, що піддаються біохімічному окислюванню. Зі споруджень біологічного очищення найбільше поширення одержали аеротенки. Вони являють собою залізобетонні, рідше цегельні чи металеві подовжені ємності, де відбувається контакт стічних вод, що очищаються, з активним мулом при одночасному насиченні їх киснем повітря. Активний мул являє собою спеціально культивуєме співтовариство мікроорганізмів, їжею для яких служать органічні речовини, що містяться в стічних водах. Нормальний вміст активного мулу в стічних водах, що очищаються, складає 2 г/л (по сухій речовині). Для інтенсифікації процесу деструкції органічних сполук в аеротенки постійно нагнітається стиснене повітря в співвідношенні 10:1 - до обсягу рідини, що очищається. Аеротенки в блоці біологічного очищення розташовуються таким чином, щоб стічна вода, що очищається, проходячи через них послідовно одна за іншою, знаходилася в контакті з активним мулом протягом 18-20 годин. Температура води в аеротенках повинна бути не нижче +5° С и не вище 40° С. Ступінь деструкції в аеротенках органічних речовин, що піддаються біохімічному окислюванню, складає близько 90%.
Очищені в аеротенках стічні води надходять у вторинні відстійники, де відбувається осідання активного мулу, що потрапив сюди з аеротенок разом з водою. Мікроорганізми активного мулу при осіданні адсорбують своєю лускатою поверхнею дрібні суспензії, що залишилися в стічних водах, що очищаються, після проходження пісколовок і первинних відстійників, а також іони важких металів. Ступінь витягу металів за рахунок адсорбції мікроорганізмами коливається від 10 до 60%.
Після вторинних відстійників міські стічні води вважаються такими, які пройшли біологічне очищення і можуть бути скинуті в поверхневі водні об'єкти. Перед скиданням в обов'язковому порядку відбувається їхнє знезаражування шляхом обробки хлорною водою. Готування хлорної води проводиться в хлораторній розчиненням

 
 

Цікаве

Загрузка...